Czy od wynagrodzenia za służebność przesyłu trzeba zapłacić podatek?

Czy od wynagrodzenia za służebność przesyłu trzeba zapłacić podatek?
Marion Wolf, flickr cc

Czy wynagrodzenie za ustanowienie służebności przesyłu linii energetycznej podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym? Organy podatkowe twierdzą, że wynagrodzenie za służebność przesyłu nie korzysta ze zwolnienia z PIT. Zdanie skarbówki kwestionują jednak sądy.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku orzekł, że wynagrodzenie otrzymywane przez właściciela działki, który udzielił służebności na przesył linii energetycznej, jest zwolnione z opodatkowania. 

Białostocki WSA ocenił, że rekompensata z tytułu obniżenia wartości działki jest odszkodowaniem za ustanowienie służebności przesyłu i jest zwolniona z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 120 ustawy o PIT. 

REKLAMA

Sąd orzekł inaczej niż dyrektor lokalnej izby skarbowej, który uznał, że wynagrodzenie za ustanowienie służebności przesyłu nie podlega zwolnieniu z opodatkowania. 

Podobnego zdania był Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie, który podobnie jak WSA w Białymstoku ocenił, że wynagrodzenie za ustanowienie służebności przesyłu na linię energetyczną jest zwolnione z podatku zgodnie z w/w artykułem ustawy o PIT. 

Jak informuje „DGP”, WSA w Olsztynie zakwestionował tym samym stanowisko Ministerstwa Finansów, które oceniło, że służebność przesyłu to nie to samo co służebność gruntowa i wynagrodzenie przyznane za jej ustanowienie nie powinno być zwolnione z podatku dochodowego. 

REKLAMA

WSA w Warszawie: wynagrodzenie za bezumowny przesył podlega PIT

Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, WSA oceniał sprawę podatniczki, na której działce znajduje się linia energetyczna – poprowadzona przez zakład energetyczny bez zgody i umowy z właścicielem działki. 

WSA w Warszawie orzekł na rzecz właściciela odszkodowanie w wysokości 30 tys. złotych, a także stałą opłatę w wysokości 500 zł miesięcznie, którą operator sieci ma płacić do czasu usunięcia bezprawnie poprowadzonej linii energetycznej. 

Podatniczka uznała wypłatę 500 zł miesięcznie jako odszkodowanie, które jest zwolnione z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o PIT. Inaczej stwierdził urząd skarbowy, który uznał, że przyznane przez sąd wynagrodzenie nie jest odszkodowaniem. 

Tą opinię potwierdził WSA w Warszawie i oddalił skargę właściciela działki. WSA uznał, że zasądzone na korzyść właściciela wynagrodzenie jest de facto „wynagrodzeniem za bezumowne korzystanie z rzeczy” zgodnie z art. 224 par. 1 i art. 225 kodeksu cywilnego.

gramwzielone.pl