URE: plany budowy 18 GW nowych mocy

URE: plany budowy 18 GW nowych mocy
EDP press

Urząd Regulacji Energetyki przestudiował plany inwestycyjne polskiej energetyki. Wynika z nich, że w latach 2014-2028 w naszym kraju planuje się wybudowanie 18 GW nowych mocy, z czego 32,4% będą stanowić elektrownie węglowe, 22,11% elektrownie na gaz ziemny, a najwięcej – 40,12% – elektrownie wiatrowe. 

Jak podaje wnp.pl, URE zapewnia, że w obliczu planów inwestycyjnych w nowe moce Polsce nie grozi w najbliższych latach niedobór energii. Ryzyko blackout-u może się pojawić w okresach zimowych w latach 2014-2017, jednak braki w systemie mogą uzupełnić mniejsze jednostki o mocy poniżej 50 MW, których badanie URE nie objęło. 

REKLAMA

Urząd Regulacji Energetyki informuje ponadto, że w późniejszej perspektywie, po 2020 r., Polskę czekają kolejne wyłączenia starych bloków i dodaje, że w obliczu planowanych w kolejnej dekadzie wyłączeń, ryzyko blackout-u może się pojawić w latach 2027-28, jeśli koncerny energetyczne zrezygnowałyby z planów inwestycji, które znajdują się obecnie na mniej zaawansowanym etapie. 

REKLAMA

Z raportu URE wynika, że w latach 2014 -2028 energetyka planuje oddać do eksploatacji łącznie ponad 18 GW nowych mocy wytwórczych, a z tego 10,5 GW zostało wskazane w ankietach przez firmy energetyczne objęte badaniem. W tej puli mieszczą się m.in. blisko 4 GW na węgiel kamienny, prawie 4,1 GW na gaz ziemny, blisko 1,5 GW na wiatr oraz około 0,5 GW na węgiel brunatny. Pozostałe inwestycje- około 7,5 GW – wynikają z warunków przyłączenia wydanych przez operatora systemu przesyłowego i dotyczą głównie energetyki wiatrowej – informuje wnp.pl. 

gramwzielone.pl / za wnp.pl