Jak nowe cele polityki klimatycznej UE wpłyną na rozwój OZE w Polsce?
Czy nowe założenia polityki klimatycznej są rzeczywiście sukcesem polskiego rządu? Czy bardziej ambitne cele mogłyby zwiększyć ceny energii w polskich domach tak, jak ostrzegali niektórzy politycy? Jak OZE będzie się rozwijać w województwie łódzkim? Skutki polityki klimatycznej UE dla Polski i rozwój zielonej energii w regionie to główne tematy Polskiego Kongresu Energii Odnawialnej, który odbędzie się 25 listopada w Łodzi.
O konferencji, która odbędzie się w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej przy ul. Tymienieckiego 22/24 wypowiedział się marszałek województwa. – Polski Kongres Energii Odnawialnej „Energia Jutra” jest odpowiedzią na zapotrzebowanie informacyjne, dotyczące potencjału energetyki odnawialnej w kraju i województwie łódzkim – przekonuje marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień. – Konferencja niewątpliwie przyczyni się do promocji atrakcyjności inwestycyjnej regionu pod kątem OZE – dodaje polityk.
Szczyt klimatyczny liderów państw UE w ostatnich tygodniach budził ogromne emocje. Wielu polityków przekonywało, że nowe porozumienie klimatyczne należy zawetować lub co najmniej postawić twarde warunki mające na celu obronę Polaków przed ogromnym wzrostem cen energii. Premier Ewa Kopacz po powrocie ogłosiła, że wynegocjowaliśmy najlepsze warunki, a podwyżka cen prądu nam już nie grozi. Czy rzeczywiście pakiet klimatyczny to sukces Polski? Jak realizacja tego porozumienia wpłynie na rozwój OZE?
Na te pytania padną odpowiedzi podczas debaty otwierającej Kongres „Jak nowe cele polityki klimatycznej wpłyną na rozwój OZE w Polsce?”, która zostanie poprowadzona przez redaktora TVN Tomasza Zubilewicza. W dyskusji wezmą udział m.in. były premier i minister gospodarki, a obecnie poseł na Sejm RP Waldemar Pawlak, były minister środowiska prof. Maciej Nowicki, poseł Cezary Olejniczak, główny specjalista w Departamencie Energii Odnawialnej Ministerstwa Gospodarki Sebastian Stępnicki, główny specjalista ds. ekonomicznych w Ambasadzie Republiki Federalnej Niemiec Matthias Rehm oraz prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej Wojciech Cetnarski.
Zaproszeni prelegenci będą również dyskutować na temat doświadczeń polsko – niemieckich w rozwoju gospodarki niskoemisyjnej, a także o tym kiedy mikroinstalacje OZE będą powszechnie stosowane w Polsce. Swój udział zapowiedzieli również parlamentarzyści, eksperci, inwestorzy z branży odnawialnych źródeł energii, przedstawiciele nauki, władze regionu i samorządowcy z województwa łódzkiego.
Patronem honorowym wydarzenia jest Ministerstwo Środowiska, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki, Poseł na Sejm i Przewodniczący Podkomisji Stałej ds. Energetyki Andrzej Czerwiński, Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień, Wojewoda Łódzki Jolanta Chełmińska, Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska, Krajowa Rada Spółdzielcza oraz Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych.
Polski Kongres Energii Odnawialnej jest jedynym w Polsce wydarzeniem poświęconym zielonej energii o charakterze regionalnym i cyklicznym. We wszystkich XII konferencjach I oraz II edycji Kongresu, który obył się w 12 miastach, uczestniczyło łącznie prawie 2000 osób, w tym ok. 100 ekspertów. W ramach zorganizowanych wydarzeń odbyło się ponad 70 debat i paneli dyskusyjnych o niemal wszystkich aspektach rozwoju energii odnawialnej w Polsce.
Wszystkich zainteresowanych konferencją zapraszamy do bezpłatnej rejestracji przez stronę www.energiajutra.eu. Kongres odbędzie się 25 listopada w godz. 10:00 – 15:00, w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej przy ul. Tymienieckiego 22/24.
Polski Kongres Energii Odnawialnej