IEA: subsydia dla konwencjonalnej energetyki kosztują 550 mld dol. rocznie

IEA: subsydia dla konwencjonalnej energetyki kosztują 550 mld dol. rocznie
stephen bowler. flickr cc

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (International Energy Agency – IEA) oceniła w swoim najnowszym raporcie World Energy Oubtlook, że subsydia dla tradycyjnej energetyki kosztują rocznie ponad 0,5 bln dolarów. – Subsydiowanie paliw kopalnych ogranicza możliwość rozwoju energetyki odnawialnej – taka opinia pada już nie tylko ze strony organizacji ekologicznych, ale także ze strony – postrzeganej jako konserwatywna – Międzynarodowej Agencji Energetycznej. 

Według danych z najnowszego raportu IEA World Energy Outlook, globalna branża paliw kopalnych otrzymuje w różnych formach dopłat i ulg ponad czterokrotnie wyższe wsparcie niż energetyka odnawialna (w tym sektor biopaliw), dla której wysokość subsydiów IEA ocenia na 120 mld dolarów rocznie.

IEA w raporcie World Energy Outlook podkreśla ponadto potrzebę przejścia na mniej emisyjną generację energii, bez czego – zdaniem IEA – średnia temperatura na świecie wzrośnie do końca tego stulecia o 3,6 st. C., powodując klęski żywiołowe takie jak susze, powodzie, a także podnoszenie się poziomu oceanów. 

REKLAMA

– Ogromne subsydia do paliw kopalnych dają zachętę do ich konsumpcji. To oznacza, że płacimy za zanieczyszczanie świata i za nieefektywne wykorzystanie energii – komentuje wyniki raportu Fatih Birol, główny ekonomista IEA. 

REKLAMA

IEA prognozuje, że aby sprostać rosnącemu popytowi na energię, do 2040 r. trzeba zbudować ponad 7,2 TW nowych mocy wytwórczych. To więcej niż obecny, globalny potencjał, który wynosi ponad 5,6 TW. 

IEA szacuje, że udział energetyki odnawialnej we wzroście globalnego potencjału wytwarzania energii do 2040 r. wyniesie ok. 50%, a do tego czasu udział OZE w miksie energetycznym państw OECD wzrośnie do 37%. 

– Dobra wiadomość to fakt, że o ile potencjał energetyki słonecznej i wiatrowej wzrośnie do roku 2040 ponad sześciokrotnie, poziom subsydiów utrzyma się mniej więcej na obecnym poziomie. Ekonomika takich inwestycji poprawia się znacząco – zaznaczył Fatih Birol podczas prezentacji nowej wersji „World Energy Outlook”. 

IEA dodaje, że istotny udział w budowaniu nowych mocy wytwórczych i w redukowaniu emisji CO2 będzie mieć energetyka jądrowa, której potencjał zwiększy się z obecnych ok. 394 GW do 624 GW do roku 2040. 

gramwzielone.pl