Co Polacy sądzą o zmianach klimatu?

Co Polacy sądzą o zmianach klimatu?
woodleywonderworks, NASA-GSFC / flickr cc

Polscy ankietowani uważają zmiany klimatyczne za poważne zagrożenie dla ludzkości, wyrażając zaniepokojenie niedostatecznym poziomem aktywności politycznej w tym zakresie.

Obawy dotyczące zmian klimatycznych, ich długofalowych skutków i działań w tym zakresie na szczeblu politycznym to główne kwestie podnoszone przez ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez fundację Global Challenges Foundation, którego celem było poznanie poglądów opinii publicznej nt. zmian klimatycznych, problemu ubóstwa oraz konfliktów zbrojnych. Według ankietowanych z Polski, jako kraju uczestniczącego w badaniu obok ośmiu innych krajów, zmiany klimatyczne stanowią zagrożenie dla ludzkości, dlatego też działania służące zapobieganiu ich skutkom powinny być podejmowane zarówno przez pojedyncze osoby, jak i polityków.

W opublikowanej dziś informacji, Global Challenges Foundation przedstawia porównawczą, międzynarodową perspektywę opinii publicznej z USA, Brazylii, Chin, Rosji, Polski, Niemiec, Indii, RPA oraz Szwecji na zmiany klimatyczne. W każdym z tych krajów przeprowadzono ponad 1000 badań internetowych zleconych w lutym 2014 r. 30% polskich respondentów wyraziło zdecydowane przekonanie, że zmiany klimatyczne stanowią poważne zagrożenie dla ludzkości, z czego 65% za główny powód globalnego ocieplenia uważa aktywność człowieka przejawiającą się zwłaszcza emisją gazów cieplarnianych i wylesianiem.

REKLAMA

Global Challenges Foundation zleciła wykonanie tego badania, aby uzyskać globalny wgląd w to, jak opinia publiczna postrzega zmiany w środowisku oraz jakich potrzebujemy rozwiązań w tej kwestii – powiedział Johan Rockström, profesor nauk środowiskowych i członek rady fundacji. – Wyniki badania stanowią zadziwiająco jasny sygnał od obywateli przypominający światowym przywódcom, że otrzymali oni mozliwość działania oraz że ludzie są dziś skłonni do daleko posuniętych osobistych poświęceń, jeśli miałoby to pozwolić zapobiec kataklizmom.

Ogólnie rzecz ujmując, respondenci z Polski są zaniepokojeni zmianami klimatycznymi i skłonni do osobistych poświęceń, aby zapobiec ekstremalnym kataklizmom. Wykazują także największy stopień zaniepokojenia jeśli chodzi o działania polityczne w tym zakresie:

1) Zmiany klimatyczne poważnym zagrożeniem dla ludzkości. 30% polskich respondentów zdecydowanie uważa, że zmiany klimatyczne stanowią poważne zagrożenie dla ludzkości, a 46% przyznaje, że mogą one być poważnym zagrożeniem. 65% respondentów z Polski za główny powód globalnego ocieplenia uznaje działalność człowieka przejawiającą się zwłaszcza emisją gazów cieplarnianych i wylesianiem – jest to drugi najniższy wynik spośród krajów ujętych w badaniu. Z drugiej jednak strony 22% polskich ankietowanych uznało, że globalne ocieplenie to wynik naturalnych zmian, co w tym przypadku było najwyższym wynikiem. 10% ankietowanych uważa, że zjawisko zwane globalnym ociepleniem w ogóle nie ma miejsca, co stanowi drugi najwyższy wynik spośród krajów ujętych w badaniu.

2) Aktywność na szczeblu politycznym nie jest wystarczająca, jeśli chodzi o przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. Podobnie jak respondenci z Brazylii, USA, Niemiec, RPA i Szwecji, Polacy uważają, że aktywność polityków w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatycznym nie jest na tyle zaawansowana, by zapobiec ekstremalnym kataklizmom. 23% badanych wyraziło zdecydowane przekonanie, że aktywność ta jest niedostateczna, a 44% stwierdziło, że prawdopodobnie można w tej kwestii zrobić więcej.

REKLAMA

3) Rządy powinny współpracować na rzecz zapobiegania zmianom klimatycznym. 40% polskich ankietowanych jest zdecydowanie przekonanych, że na arenie międzynarodowej należy podejmować niezbędne decyzje odnośnie przeciwdziałania zmianom klimatycznym, a kolejne 43% uważa, że decyzje takie mogą być konieczne.

4) Obywatele gotowi są do osobistych poświęceń, jeśli miałoby to pomóc w zapobieganiu  ekstremalnym kataklizmom. Respondenci w Polsce, podobnie jak większość badanych z pozostałych ośmiu krajów, są gotowi do osobistych poświęceń na rzecz zapobiegania ekstremalnym kataklizmom. 30% polskich ankietowanych jest zdecydowanie przekonanych, że należy starać się zapobiegać tego typu kataklizmom (mimo że mogą one nie wystąpić nawet przez kilka najbliższych stuleci), nawet jeśli wymagałoby to znacznych poświęceń już dzisiaj, a 52% – że próby na rzecz zapobieżenia kataklizmom prawdopodobnie należałoby podjąć.

Global Challenges Foundation

Fundacja Global Challenges Foundation została założona z końcem 2011 roku w Szwecji przez inwestora László Szombatfalvyego. W 2013 r. do rady fundacji dołączyli Margot Wallström, była komisarz UE i minister w rządzie Szwecji, oraz Johan Rockström, dyrektor zarządzający Stockholm Resilience Centre i profesor nauk środowiskowych na Uniwersytecie w Sztokholmie. Oficjalnym rzecznikiem fundacji jest Margot Wallström.

Pełne wyniki badania opublikowano na stronie

http://globalchallenges.org/globalsurvey

Global Challenges Foundation