ClientEarth: przepisy dla prosumentów do Trybunału Konstytucyjnego

ClientEarth: przepisy dla prosumentów do Trybunału Konstytucyjnego
kateausburn, flickr cc

Prawnicy z fundacji ClientEarth zapowiadają skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego regulacji, zgodnie z którą prosumenci muszą sprzedawać produkowaną przez siebie energię po cenie niższej niż rynkowa cena energii. Do skierowania skargi do TK potrzebne są podpisy minimum 50 posłów i 30 senatorów. 

Zgodnie z wdrożoną rok temu nowelizacją Prawa energetycznego prosument, czyli gospodarstwo domowe produkujące prąd we własnej mikroinstalacji OZE, może sprzedawać go do sieci energetycznej po cenie równej 80% średniej rynkowej ceny energii elektrycznej w hurcie w poprzednim roku kalendarzowym. Obecnie jest to zaledwie ok. 0,145 zł/kWh, a taka stawka nie zachęca potencjalnych prosumentów do inwestycji we własne źródło energii. 

Powyższa zasada jest ujęta również w procedowanym w Sejmie projekcie ustawy o OZE. 

REKLAMA

Prawnicy z ClientEarth wskazują, że to rozwiązanie, zawarte zarówno w nowelizacji Prawa energetycznego z września 2013 r. jak i w aktualnym projekcie ustawy o OZE – jest sprzeczne z Konstytucją, ponieważ dyskryminuje domowych producentów energii, ingeruje w ich prawa majątkowe i stanowi formę wywłaszczenia – nie na rzecz podmiotu publicznego – ale na rzecz innego podmiotu prywatnego.

REKLAMA

Dla przykładu prosumentowi, który wytwarza 100 kWh, własność przysługuje do 100 kWh, lecz otrzymuje zapłatę wyłącznie za 80kWh – z pozostałych 20kWh jest on wywłaszczany, gdyż musi je oddać na rzecz właściwego operatora systemu dystrybucyjnego bez żadnego wynagrodzenia, tudzież odszkodowania – argumentuje ClientEarth. 

Podczas ubiegłotygodniowego publicznego wysłuchania ustawy o OZE ClientEarth wskazał ponadto na niezgodność projektu ustawy o OZE z unijnym prawem m.in. na skutek braku gwarancji przyłączenia do sieci, które zawarto w unijnych dyrektywach, a którego nie zapewnia proponowany w ustawie system aukcyjny. 

Fundacja ClientEarth wskazała ponadto na niezgodność aktualnego systemu wsparcia dla producentów zielonej energii z unijnymi zasadami pomocy publicznej i wezwała do wycofania wsparcia dla współspalania jako niedozwolonej pomocy publicznej dla państwowych koncernów energetycznych. 

gramwzielone.pl