W Polsce przybyło 200 prosumentów

W Polsce przybyło 200 prosumentów
Avancis press
REKLAMA

W I półroczu 2014 r. w Polsce przybyło 200 mikroinstalacji fotowoltaicznych. W sumie ich liczba w naszym kraju wzrosła do 239.

Według danych Urzędu Regulacji Energetyki, na które powołuje się "Rzeczpospolita", na koniec pierwszego półrocza br. w naszym kraju było w sumie 1,267 MW prosumenckich mikroinstalacji OZE, podczas gdy na koniec 2013 r. ich łączny potencjał wynosił 236,2 kW. 

W pierwszym półroczu br. prosumenckie mikroinstalacjie OZE wyprodukowały w sumie 311,4 MWh energii elektrycznej. 

Budowa i eksploatacja mikroinstalacji OZE przez prosumentów, czyli przez gospodarstwa domowe produkujące prąd, jest możliwa w naszym kraju zaledwie od września ubiegłego roku. W Polsce zaczęły bowiem obowiązywać wówczas zmiany w Prawie energetycznym, które umożliwiły budowę domowych instalacji OZE bez potrzeby zakładania działalności gospodarczej czy uzyskania koncesji na produkcję energii, a prosumenci zostali zwolnieni z kosztów przyłączania mikroinstalacji do sieci. 

Problemem pozostaje relatywnie niska cena sprzedaży nieskonsumowanych nadwyżek energii ustanowiona na poziomie 80% ceny energii z roku wcześniejszego. Obecnie jest to ok. 14,5 gr za kWh, podczas gdy koszt energii kupowanej z sieci przez gospodarstwa domowe wynosi ok. 50-60 gr./kWh. 

Regulacje dla prosumentów wpisane do Prawa energetycznego w ubiegłym roku podtrzymuje projekt ustawy o energii odnawialnej, który jest obecnie procedowany w Sejmie. 

W projekcie ustawy o OZE wpisano ponadto nowy sposób rozliczenia energii produkowanej przez prosumentów, zgodnie z którym energia wyprodukowana i sprzedana do sieci przez prosumenta ma być bilansowana z energią kupioną przez niego z zakładu energetycznego. Bilansowanie ma dotyczyć jednak tylko składnika ceny energii i nie będzie obejmować pozostałych opłat, w tym dystrybucji. 

O podniesienie ceny sprzedaży nieskonsumowanej przez prosumentów energii do 100% hurtowej ceny energii z roku wcześniejszego, a także o rozszerzenie katalogu prosumentów także na inne podmioty ubiega się PSL, które przygotowało w tym celu swoją nowelizację Prawa energetycznego.  

Zgodnie z ubiegłoroczną nowelizacją Prawa energetycznego, zakłady energetyczne mają obowiązek składania w URE półrocznych raportów na temat przyłączanych mikroinstalacji. Raporty z I półrocza 2014 r. są dostępne na stronie URE pod tym linkiem. 

Więcej informacji, porady i doświadczenia związane z budową i eksploatacją mikroinstalacji OZE w Polsce znajdują się na portalu Gramwzielone.pl w zakładce: Doświadczenia pierwszych prosumentów.

gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (10)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
usmarinecoventry |
Szanowna Redakcji, nie wiem czy to zgodne z prawem, ale bez problemu znalazłem swoje dane teleadresowe w sprawozdaniu. Czy URE nie może "zamazać" chociaż adresów? Wszystkie te sprawozdania to piękna baza dla marketingowców.
tetetka |
@usmarinecoventry Nie no 200 osobowa baza danych to super łakomy kąsek dla "marketingowców" he he. Macie przynajmniej jakieś drogie samochody koledzy? Prezes BOŚ banku też jest na tej liście chwały? Nasz guru internetowy Sunny Horizon?
putas - pvmonitor.pl |
Baza dla marketingowców powiadacie??? Korzystając z okazji zapraszam wszystkich prosumentów (i nie tylko) na www.PVmonitor.pl - znajdziecie tam wyniki ciężkiej pracy kilkudziesięciu instalacji foto.
usmarinecoventry |
@tetetka - nie chodzi o ilość, a o jakość czytaj zasobność ludzi z tej listy. OZE to sport dla ludzi którym coś zostaje z wypłaty. A na cholerę mi drogi samochód? tak samo jeździ jak średnia klasa, nie potrzebuje przedłużacza fujary. Generalnie wali mnie to ile prezes BOŚ zarabia, dopchał się-to zarabia. Obca jest mi "polska" zazdrość.
azza |
"Problemem pozostaje relatywnie niska cena sprzedaży nieskonsumowanych nadwyżek energii". Szanowna redakcjo, to nie jest problem, to jest złodziejstwo i tyle w temacie !
putas - pvmonitor.pl |
Czy problemem jest niska cena za sprzedawany prą? Zapewne tak, ale nie oczekujmy, że ktoś będzie nam płacił za prąd 5 razy więcej niż jest on warty.. Bo Polak potrafi i nagle instalacja 1kW rocznie by produkowała 10MWh. Ważne żeby przeszło bilansowanie kWh w okresach 6-cio miesięcznych. A najlepiej żeby przeszło pełne bilansowanie (włącznie z opłatami towarzyszącymi). Ale na taki cud to chyba nie ma co liczyć...
No ale może od czegoś trzeba zacząć... |
No to widać prawdziwy BOOM na rynku prosumenta! Buahahaa:)))
cwaniaczek |
nie plujcie na złodziei, tylko odstąpcie nadwyżki energii sąsiadowi w ramach pomocy dobrosąsiedzkiej za troszkę mniej niż złodziejom płaci i jest ok, sprawdziłem, działa
maryot |
Mam pytanie odnośnie fragmentu: "Bilansowanie ma dotyczyć jednak tylko składnika ceny energii i nie będzie obejmować pozostałych opłat, w tym dystrybucji." Czy to znaczy, że jeżeli wytworzę 100kW i zużyję 100kW to zapłacę za dystrybucję 100kW?
slowen |
Zdaniem Rządu, Kowalski wyda 34tys na 6 kW, przy rocznej produkcji 6000 kWh skonsumuje 50%, resztę popchnie do sieci za 18 groszy, a sąsiadowi energetyka sprzeda za 64 grosze. Głupi Kowalski niech płaci a my na nim zarobimy tak chce Rząd i jego durne ustawy aby okraść Polaka. Przykład? Instalatorzy mają posiadać certyfikat, niech płacą za szkolenia naiwniacy. za sam egzamin w UDT 730zł wydanie certyfikatu 180zł. Pytam się po co!!! Teraz nie potrzeba? Przedtem nie wystarczały uprawnienia D i E a teraz wystarczają? O co tu chodzi? -żeby się nikomu nie opłacało.

Reklama

Baza firm

Znajdź instalatora w swojej okolicy + Dodaj firmę

Giełda OZE

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Zlecę montaż instalacji solarnych w budynkach mieszkalnych na terenie powiatu Myszkowskiego. Zape czytaj dalej...

Sprzedam kartę Fronius Data Menager 2.0

Sprzedam kartę wifi do inwertera Fronius. Nowa, nigdy nie używana. Pozostałość po inwestycji - stąd czytaj dalej...

Doświadczona ekipa monterów PV

Jesteśmy doświadczoną ekipą monterów PV (również solary i pompy ciepła). Wykonamy zlecone instalacj czytaj dalej...

Wykonanie, budowa PV

Firma z doświadczeniem przyjmie zlecenie budowy na terenie Polski instalacji fotowoltaicznych (z wył czytaj dalej...