Dofinansowanie na inteligentną sieć energetyczną w Katowicach

Dofinansowanie na inteligentną sieć energetyczną w Katowicach
Podpisanie umowy o dofinansowaniu ISE na terenie Parku Naukowo -Technologicznego SILESIA w Katowicach. Foto: NFOŚiGW

Na terenie Parku Naukowo -Technologicznego SILESIA w Katowicach powstanie infrastruktura inteligentnej sieci energetycznej (ISE). To efekt dofinansowania przyznanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

Dofinansowanie w wysokości 5,86 mln zł przyznane w ramach pilotażowego projektu NFOŚiGW „Poprawa efektywności energetycznej. Część 1) Inteligentne Sieci Energetyczne (ISE)” pozwoli na wdrożenie inteligentnej infrastruktury pomiarowej, wykorzystanie technologii informatycznych, zainstalowanie urządzeń do sterowania oraz instalację rozproszonego źródła OZE na terenie katowickiego Parku Naukowo-Technologicznego SILESIA należącego do Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach. 

REKLAMA

Jak informuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej objęcie budynku przedsięwzięciem inteligentnych sieci energetycznych zapewni optymalizację i racjonalizację zużycia energii (elektrycznej, cieplnej/chłodzenia, ciepłej wody użytkowej) oraz uniknięcie/ograniczenie emisji CO2 do powietrza w ilości ponad tysiąc ton rocznie, a pozostałych substancji szkodliwych na poziomie: SO2 – 1373 ton/rok, CO – 3737 ton/rok, NOx – 184 ton/rok oraz pyłów – 55 ton/rok.

REKLAMA

Cała instalacja będzie dostarczała dane wejściowe do badań i analiz w zakresie optymalizacji zużycia energii oraz do poprawy efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej. Efekt edukacyjny zostanie wzmocniony poprzez wyświetlane na monitorach ledowych, zlokalizowanych w holu głównym budynku, informacje pokazujące wartość produkowanej przez budynek energii elektrycznej w czasie rzeczywistym, jak i w ujęciu archiwalnym oraz – co ważne – efekt tzw. emisji unikniętej, czyli nieemitowanie do atmosfery zanieczyszczeń (w tym CO2) dzięki produkcji z OZE – zapewnia NFOŚiGW. 

gramwzielone.pl / źródło: NFOŚiGW