Prezydent podpisał ustawę o podatku węglowodorowym

Prezydent podpisał ustawę o podatku węglowodorowym
foto: Kancelaria Prezydenta RP

Podstawowym celem ustawy jest stworzenie instrumentu fiskalnego zapewniającego z jednej strony odpowiedni udział Skarbu Państwa w zyskach z wydobycia węglowodorów, a z drugiej odpowiednią stopę zwrotu inwestorom – informuje Kancelaria Prezydenta RP.

Ustawa wprowadza do polskiego systemu prawnego nowy, specjalny podatek węglowodorowy oraz rozszerza zakres przedmiotowy podatku od wydobycia niektórych kopalin o wydobycie gazu ziemnego i ropy naftowej. Nowelizacji podlegają następujące akty: ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa, ustawa z dnia 10 września 1999 r. – Kodeks karny skarbowy, ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej oraz ustawa z dnia 2 marca 2012 r. o podatku od wydobycia niektórych kopalin.

Specjalny podatek węglowodorowy, czyli podatek z zysków z działalności wydobywczej węglowodorów, stanowić będzie dochód budżetu państwa. W myśl przepisów ustawy węglowodorami są: ropa naftowa, gaz ziemny oraz ich naturalne pochodne, z wyjątkiem metanu występującego w złożach węgla kamiennego oraz metanu występującego jako kopalina towarzysząca. Zakresem podmiotowym podatku objęto: osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej prowadzące działalność wydobywczą węglowodorów.

REKLAMA
REKLAMA

Istotą zmian w ustawie o podatku od wydobycia niektórych kopalin jest objęcie przepisami tej ustawy działalności wydobywczej w zakresie gazu ziemnego i ropy naftowej. Do ustaw o podatkach dochodowych dodano przepisy dotyczące indywidualnego ustalania stawek amortyzacyjnych oraz wyłączające z kosztów uzyskania przychodów specjalny podatek węglowodorowy. W Ordynacji podatkowej znowelizowano przepisy dotyczące składania deklaracji podatkowych oraz tajemnicy skarbowej. Zmiany w Kodeksie karnym skarbowym mają charakter dostosowawczy, natomiast przepis dodany do ustawy o Służbie Celnej rozszerza zakres kontroli wykonywanej przez Służbę Celną.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2016 r., z wyjątkiem przepisu Ordynacji podatkowej dotyczącego składania deklaracji podatkowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, który wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia oraz przepisów dotyczących zmian w ustawie o podatku od wydobycia niektórych kopalin w zakresie dotyczącym wydobycia miedzi i srebra, które wchodzą w życie pierwszego dnia drugiego miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia. 

źródło: Kancelaria Prezydenta RP