ZP FEO chce taryf gwarantowanych w ustawie o OZE

ZP FEO chce taryf gwarantowanych w ustawie o OZE
SolarWorld press
REKLAMA

Zdaniem Katarzyny Motak, prezes zarządu Związku Pracodawców Forum Energetyki Odnawialnej (ZP FEO), w pracach nad ustawą o OZE powinno się powrócić do koncepcji taryf gwarantowanych przyznawanych za sprzedaż zielonej energii w mikroinstalacjach.

System taryf gwarantowanych za sprzedaż energii z mikroinstalacji OZE został wprowadzony do ustawy o OZE w 2012 r. przez Ministerstwo Gospodarki kierowane przez Waldemara Pawlaka. Zgodniez projektem ustawy z 2012 r. taryfy gwarantowane miały przysługiwać w 15-letnim okresie. 

W ramach systemu taryf gwarantowanych wpisanych do projektu ustawy o OZE z 2012 r. wysokość taryf za każdą sprzedaną kWh energii elektrycznej przedstawiała się następująco:

Taryfy gwarantowane (feed-in tariffs) na sprzedaż zielonej energii z instalacji odnawialnych źródeł energii [PLN/kWh] zgodnie z projektem ustawy o OZE z października 2012 r.: 1) biogazownie rolnicze o mocy  elektrycznej do 40 kW, 2) biogazownie rolnicze o mocy od 40 kW do 200 kW, 3) biogazownie wykorzystujące biogaz z oczyszczalni ścieków o zainstalowanej mocy do 200 kW, 4) biogazownie wykorzystujące biogaz ze składowisk odpadów  o mocy do  200 kW, 5) dachowe instalacje fotowoltaiczne o mocy do 10 kW, 6) dachowe instalacje fotowoltaiczne o mocy od 10 kW do 100 kW, 7) naziemne instalacje fotowoltaiczne o mocy od 10 kW do 100 kW, 8) instalacje wykorzystujące energię wiatru o mocy zainstalowanej do 10 kW, 9) instalacje wykorzystujące energię wiatru o mocy zainstalowanej powyżej 10 kW do 100 kW, 10) elektrownie wodne o mocy zainstalowanej do 75 kW.

Później jednak, po przejęciu kierownictwa resortu gospodarki przez Janusza Piechocińskiego, całkowicie zmieniono koncepcję wsparcia dla mikroinstalacji, a system taryf gwarantowanych usunięto z projektu ustawy o OZE. W nowej wizji Ministerstwa Gospodarki wsparcie dla mikroinstalacji ma przysługiwać nie na etapie produkcji energii (tak jak zakłada system taryf gwarantowanych), a jedynie na etapie inwestycyjnym i ma być realizowane m.in. w ramach programu "Prosument" wdrażanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

Jednocześnie, we wrześniu 2013 r. wprowadzono w życie nowelizację Prawa energetycznego zakładającą możliwość produkcji energii przez prosumentów (gospodarstwa domowe produkujące energię) i odsprzedaży nieskonsumowanych przez nich nadwyżek energii po stałej cenie wynoszącej 80% ceny hurtowej energii z roku poprzedniego. Obecnie stawka ta wynosi zaledwie około 0,15 zł/kWh. 

W wywiadzie dla wnp.pl Katarzyna Motak, prezes zarządu Związku Pracodawców Forum Energetyki Odnawialnej (ZP FEO), wzywa do przywrócenia w ustawie o OZE koncepcji taryf gwarantowanych (feed-in tariffs). Projekt ustawy w tym tygodniu trafił w końcu do Sejmu, gdzie będzie procedowany podczas posiedzeń sejmowej komisji gospodarki. 

Zdaniem prezes ZP FEO, taryfy gwarantowane są najlepszym z dotychczas proponowanych systemów wsparcia. Katarzyna Motak podkreśla przy tym, że należy wdrażać takie mechanizmy, które długofalowo wyeliminują jakiekolwiek wsparcie. 

Propozycja ZP FEO w zakresie systemu feed-in tariffs zakłada ustanowienie trzech przedziałów mocy - do 3 kW, do 10 kW i do 40 kW - bez rozróżnienia na technologie. Katarzyna Motak podkreśla, że do określenia wielkości taryf niezbędna byłaby analiza, do której wykonania ZP FEO chce zachęcić branżę. 

W wywiadzie dla wnp.pl Katarzyna Motak informuje ponadto, że ZP FEO będzie zabiegać o przygotowanie regulacji wspierających rozwój mikroinstalacji OZE do produkcji ciepła i chłodu. ZP FEO wysłał już w tej sprawie list do wiceministra gospodarki Jerzego Pietrewicza, w którym wskazuje na swoją gotowość do włączenia się do prac nad przygotowaniem takiego systemu. 

gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (14)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
rOm |
W budżecie programu Prosument jest 600 mln zł, z czego kwota 150 mln ma być przekazana w formie dotacji. Niewielu będzie chętnych na instalacje większe niż 5 kW ( koszt ok. 31 000 zł). Dotacja 40 % ( do końca 2015 r. ) 31 tyś x 0,4 = 12,4 tyś. przyjmując że będzie sporo mniejszych (tańszych instalacji) przyjmijmy średnią kwotę dotacji 10 tyś. 150 mln/ 10 tyś = 15 000 instalacji. Rząd coś mówił o wspieraniu Prosumentów by każde gospodarstwo mogło nim zostać.
hm |
Nie no rewelacyjna propozycja, cofnijmy się o 4 lata i zacznijmy zabawę od nowa. Należy zapomnieć o mrzonkach o rozwoju nierentownych w polskich warunkach OZE.
zielona pyra |
"Jak rząd mówi, że nie da to nie da, a jak mówi, że da to mówi"
Adaś |
Nawet przy 40% dotacji i założeniu, że zamontowanie 3 kwp będzie Kowalskiego kosztowało 18 tys. zł, do spłaty pożyczki 1080 zł rocznie (bez 1%odsetek) przez 10 lat, to ten biznes się "nie domyka". Nawet uwzględniając, że zarabiamy poprzez oszczędzanie na zapłacie rachunków. Jeśli ktoś się ze mną nie zgadza, to proszę o swoje wyliczenia, może mnie ktoś przekona:P Pozdrawiam
PiotrPV |
Do Adaś: Jeżeli założyłeś instalację 3kW, to dalej tym tropem. Kowalski zużywa ok. 3MWh energii rocznie. Elektrownia mu wyprodukuje ok. 3MWh. Jeżeli nawet nie ma net-meteringu, to i tak minimum o 60% obniży pobór energii z sieci. A to jest w skali roku 60% X 3000kWh X 0,60 zł = 1080 zł. Co się tu nie domyka?
Seas |
A ja mysle troche inaczej. Zwroccie uwage na wymagania programu prosument. Wykonac instalacje musi firma, nalezy zastosowac wiecej zabezpieczen niz teraz wymagaja ZE, koszt max. 1 kWp w przypadku PV - 8000 zl. Podobna sytuacja byla z podgrzewaniem CWU. Instalatorzy proponowali montaz paneli w cenie niszej niz koszt wlasny po odjeciu wsparcia. Z prosumentem jest podobnie - firmy beda sprzedawac instalacje 3 kWp po 24000 zl z czego wsparcie netto wyniesie okolo 8000 zl, czyli kazdy odwazny musi zainwestowac z wlasnej kieszeni i lub kredytu 16000 zl. Jezeli ktos mysli, ze wykorzysta produkcje na wlasne potrzeby w 60% to zycze sukcesu. Realnym jest zuzycie wlasne na poziomie 1MWh czyli zysk okolo 600 zl plus zysk ze sprzedazy 2 MWh tj. 290 zl. Razem 890 zl -zwrot inwestycji za 18 lat. Przy pelnym net meteringu 9 lat. Niestety na pelen net-metering nie ma co liczyc. Powyzsze wynika z mojego doswiadczenia, eksploatuje mikroinstalacje PV od wejscia w zycie malego trojpaku - szczegoly mozna znalezc na elektrodzie
Nikt. |
A kto powiedział, że fotowoltaika jest dla wszystkich i wszystkim ma się opłacać już teraz. Każda instalacja jest indywidualnym kompromisem pomiędzy potrzebami energetycznymi, możliwościami lokalizacji, akceptowalnym wynikiem ekonomicznym. W wielkim uproszczeniu oczywiście. Są bowiem inne możliwości zwiększenia korzyści aby zwiększyć efektywność ekonomiczną inwestycji. Nie zmienia to faktu, że łatwiej jest akceptowalnie bilansować instalacje dla osób o potrzebach własnych w skali roku powyżej 5.000 kWh. Tam liczenie jakie zaprezentowaliście można przyjąć jako uproszczoną formę rachunku ekonomicznego. Poniżej tego zużycia rocznego trzeba się wysilić aby zbilansować sensownie (akceptowalnie dla inwestora) inwestycję, ale to w większości zależy od specyfiki i możliwości danego odbiorcy nie tylko w konsumowaniu prądu. Wielkość nominalna instalacji do budowy to tak naprawdę ostania wartość jaką otrzymujemy w ramach oceny atrakcyjności inwestycji w fotowoltaikę dla konkretnego przypadku. Miałem przypadki, że na 24 oferentów aż 20 (pseudo fachowców) składało ofertę na nieracjonalną ekonomicznie instalację, a tylko 4 firmy potrafiły uczciwie powiedzieć, że to się w tym przypadku nie opłaci. Jeszcze raz podkreślę fotowoltaika na dziś, jak każda inna technologia rozpoczynająca na danym rynku swój byt, nie jest dla wszystkich. Upowszechnianie będzie stopniowo przesuwało opłacalność technologii na kolejne poziomy zastosowań. Cierpliwości. Wielkie zło fotowoltaice wyrządziła sama branża prezentując od 2012 roku tę technologie jako "kokosowy" biznes do łatwego zarabiania pieniędzy. Teraz boli bo trzeba wysilić mózgi jak przekonać tego samego klienta, któremu obiecywało się góry złota do zainwestowania w ekologię, niezależność energetyczną, czystość powietrza i inne bzdety, bo tak są one traktowane przez większość społeczeństwa. Temat rzeka. Pozdrawiam i życzę cierpliwości i perspektywicznego myślenia.
usmarinecoventry |
Widzę że sporo ludzi wypowiada się nie mając instalacji. Ja mam 5kWp wraz z urządzeniem zarządzającym nadwyżka energii, bojler 120 litrów. Na tą chwilę, od początku kwietnia sumaryczny rachunek za prąd to 4 zł na plusie. Biorąc po uwagę całą oszczędność, czyli prąd zużyty na własne potrzeby i ogrzanie CWU, to na tą chwilę zwróciło mi się 1336,76zł, a to jest dopiero połowa lipca! Spodziewam się zwrotu rzędu 2200-3000zł rocznie. Przy instalacji nie kiwnąłem palcem, sprzęt nowy i z pełną gwarancją. okres zwrotu oceniam na max 6 lat. Żeby nie było, otrzymałem 40%dotacji. Jestem jednym z pierwszych prosumentów w Energa.
usmarinecoventry |
Zapomniałem dodać 87% energii zużywanej u mnie w domu pochodzi z PV, natomiast 48% energii produkowanej z PV zostaje przeze mnie zagospodarowane, czyli 52% energii sprzedaje do ZE.
xara |
usmarinecoventry po ile sprzedajesz do ZE kWh ? Mam też pytanie. Buduję dom 188 m2 pow. użytkowej energoszczedny zapotrzebowaniwe na energię do 40 kwh/m2 rocznie. Może uda mi się jeszcze poprawić ten wynik bo projekt domu jest z przed 2 lat. A np. okna mam z lepszym współczynnikiem czy ściany. Ale do rzeczy. Miałem pierwotnie zrobić pompa ciepła gruntowa + odwierty+ wodna ins.podłogowa całość koszt. 81 tyś zł. Zastanwawiam się nad maty elektryczne grzewcze 14 kWh koszt całkowity około 16 tyś zł i fotowoltajka naziemna 10 kWh koszt 55 tyś zł. (Prosument z kredytu bankowego dodatkowo 40% mniej) + piecky z bojlerem na ciepłą wode 200L. Całość około 55 tyś zł. Czy uda mi się ograniczyć rachunki za prąd do zera? 10 kWh - roczna produkcja prąd na poziomie 9800 kWh Ep.40kWh x 188m2 tj. 7520 kWh + 2280 kWh na standardowe użytkowanie domu. Jak to ma być rozliczane z ZE? Np. 1:1 czy jakoś inaczej. Bardzo proszę o pomoc
Seas |
Wskazane przez ciebie korzysci dotyczace okresu od kwietnia do dzisiaj nie sa reprezentatywne. Np. moja instalacja 6,63 kWp w tym samym okresie byla 500 zl do przodu, ale w calym roku osiagne okolo 2000 zl zysku. Moj wpis dotyczyl wsparcia z programu prosument dla Kowalskiego, ktory nie bedzie sam budowac instalacji, bo takie sa wymogi tego programu, a firmy wykorzystaja przepisy bezlitosnie i zrobia mikroinstalacje po maksymalnych kosztach akceptowalnych przez program. Swoja droga 6 letni okres zwrotu przy zysku 2500 zl rocznie oznacza, ze instalacja 5 kWp kosztowala 15000 plus dotacja 10000, razem 25000. Nie znam mechanizmu dotacji dla osoby fizycznej poza programem prosument, ktory jeszcze nie funkcjonuje, ale jezeli udalo ci sie swoja instalacje dofinansowac to super. W tej sytuacji gratuluje, choc uwazam, ze realne roczne zyski nie osiagna 2000 zl. W moim przypadku, przy wiekszym przwymiarowaniu pv oczekuje, ze w skali roku sredni udzial produkcji pv w zuzyciu energii przez dom osiagnie poziom 55-60%, realnie 2MWh, a 4 pojdzie w siec
sol |
Żadnych zmian w tej ustawie nie będzie.
Seas |
@usmarinecoventry - masz doskonale wyniki w zużyciu własnym i produkcji na dom. Czy mógłbyś podzielić się swoimi doświadczeniami. Czy moglibyśmy się skontaktować prywatnie. Można to zrobić przez mój temat na elektrodzie: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2400105-150.html#13758145
usmarinecoventry |
do xara, standardowa stawka, 0,145 zł/kWh. pytania proszę na priv: jjkaliski@wp.pl

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...