Rekomendacje BCC dla polityki energetycznej Polski
Gospodarczy Gabinet Cieni Business Center Club przedstawił wczoraj swoje zalecenia dotyczące polityki energetycznej, którą zdaniem BCC powinien prowadzić polski rząd.
Gabinet Cieni BCC wezwał do dalszego zwiększania niezależności energetycznej Polski, a także poparł forsowany przez polski rząd na forum UE pomysł powołania unii energetycznej.
Janusz Steinhoff, odpowiedzialny w gabinecie cieni BBC za gospodarkę, zwrócił uwagę, że o dalszym funkcjonowaniu nierentownych kopalni powinien decydować nie rząd, a ekonomia. Dodał, że sytuacja górnictwa wymaga „twardych działań” i że proponowane ostatnio przez rząd tworzenie powiązań kapitałowych z energetyką nie może być „substytutem restrukturyzacji”.
B. wicepremier ocenił ponadto, że unijny system handlu emisjami CO2 wprowadza do segmentu wytwarzania energii z węgla niepewność co do przyszłych kosztów, co generuje problemy ze znalezieniem finansowania dla nowych inwestycji.
– Nikt nie zna kosztów emisji CO2 za 10 lat, a na wytworzenie jednostki energii Polska emituje o 50 proc. CO2 niż wynosi średnia europejska. Bez zmiany struktury zużycia nośników energii jedyną drogą zmniejszenia emisji jest modernizacja i podnoszenie sprawności – PAP cytuje Janusza Steinhoffa.
Stanowisko GGC BCC dotyczące pożądanej polityki energetycznej Polski:
- Zabiegaliśmy od lat o zmniejszenie zależności kraju od importu paliw, w szczególności gazu ziemnego, z Federacji Rosyjskiej i teraz apelujemy o nasilenie tych zabiegów.
- Popieramy starania rządu Donalda Tuska dotyczące utworzenia „unii energetycznej”, aby poprzez różne działania zmniejszyć rentę polityczną płaconą Federacji Rosyjskiej przez Polskę i inne kraje UE za importowany gaz.
- Za kluczowy sposób na zmniejszenie cen płaconych Federacji Rosyjskiej za gaz uważamy działania państw członkowskich UE zmniejszające import tego surowca z Federacji Rosyjskiej. Równocześnie pozytywnie oceniamy aktywność kolejnych rządów Polski od roku 2006 do teraz, głównie poprzez budowę transgranicznej infrastruktury przesyłowej, aby do takiego zmniejszenia importu przez nasz kraj doprowadzić.
- W kwestii gazu ziemnego znajdującego się w warstwach łupkowych (tzw. „gazu łupkowego”), popieramy stanowisko Prezydium PAN z 11 marca 2014 br., wraz zrekomendacjami.
- Odnotowujemy brak racjonalnej polityki polskich rządów od roku 2001 w obszarze górnictwa węglowego i elektroenergetyki, w szczególności osłabienie tempa przekształceń własnościowych, z konsekwencją w postaci wysokich kosztów wydobycia węgla i wysokich kosztów produkcji energii elektrycznej.
- Trzeba żądać działań pożytecznych dla Polski od innych i wokół tych żądań budować politykę energetyczną całej UE, ale trzeba przede wszystkim podejmować samemu takie działania.
– Gospodarczy Gabinet Cieni BCC powstał w kwietniu 2012 roku, aby wspierać działania rządu służące gospodarce oraz inspirować i monitorować prace resortów kluczowych z punktu widzenia rozwoju przedsiębiorczości. To gabinet gospodarczych fachowców, będących najbliżej problemów, z którymi na co dzień zmagają się polscy przedsiębiorcy i gospodarka – informuje BCC.
gramwzielone.pl / źródło: Business Center Club