Francja wyznaczyła cel produkcji energii ze źródeł odnawialnych na 2030 r.
Paryż zaprezentował projekt nowelizacji ustawy regulującej działanie rynku energetycznego we Francji, do którego wpisano cele w zakresie miksu energetycznego tego kraju na rok 2030.
Obecnie francuska elektroenergetyka bazuje przede wszystkim na wytwarzaniu energii w elektrowniach jądrowych. Na koniec kolejnej dekady udział atomu we francuskim miksie energetycznym ma się jednak zmniejszyć. Paryż chce, aby częściowo produkcja energii w elektrowniach jądrowych została zastąpiona przez generację w źródłach odnawialnych.
Według projektu nowelizacji francuskiej ustawy energetycznej, odnawialne źródła energii do 2030 roku mają stanowić 40% miksu energetycznego Francji.
Projekt ustawy przygotowanej przez rząd w Paryżu zakłada ponadto, że udział energetyki jądrowej w generacji energii we Francji spadnie do roku 2025 do
50%. Według wstępnych planów rządu Francji, operatorzy odnawialnych źródeł energii w najbliższej przyszłości mają sprzedawać energię na wolnym rynku, otrzymując ponadto pewną premię za produkcję energii zielonej, co nadaje projektowanemu francuskiemu systemowi wsparcia cechy tzw. systemu feed-in premium.
Prawo do budowy instalacji OZE ma być przyznawane na drodze aukcji. Paryż stosuje już system aukcyjny m.in. w zakresie morskiej energetyki wiatrowej. Czytaj więcej o aukcjach dla morksiej energetyki wiatrowej we Francji na Gramwzielone.pl w artykule: Aukcje dla offshore we Francji dla GDF Suez i Arevy.
Wsparcie dla OZE we Francji ma być realizowane także poprzez ułatwienie procesu inwestycyjnego i przyłączeń do sieci.
Nowe prawo ma być procedowane we francuskim parlamencie jesienią tego roku i może wejść w życie na początku 2015 r.
gramwzielone.pl