Powstanie pierwsza w Polsce sieć ciepłownicza 5. generacji

Powstanie pierwsza w Polsce sieć ciepłownicza 5. generacji
Szczecińska Energetyka Cieplna

Szczecińska Energetyka Cieplna rozpoczęła budowę – jak określają to autorzy projektusieci ciepłowniczej 5. generacji, w której zostanie wykorzystane m.in. ciepło odpadowe oraz magazyny ciepła i chłodu. 

Inteligentna, niskotemperaturowa sieć ciepłownicza powstanie na Łasztowni – wyspie rzecznej położonej na terenie Szczecina. Pierwszym odbiorcą ciepła będzie Morskie Centrum Nauki (MCN) im. Jerzego Stelmacha.

Inwestycja będzie efektem umowy na dostawę ciepła, którą w minionym tygodniu podpisały w obecności marszałka województwa zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza, Szczecińska Energetyka Cieplna i Morskie Centrum Nauki.

REKLAMA

W projekcie mają zostać zastosowane rozwiązania zapewniające dekarbonizację systemów ciepłowniczych/ Wykorzystywane będzie ciepło odpadowe i energia ze źródeł odnawialnych, co wpłynie na zmniejszenie emisji szkodliwych substancji oraz ciepła do atmosfery.

W Polsce to pierwsze tego typu rozwiązanie, ale w Europie z powodzeniem funkcjonują już obszary samowystarczalne energetycznie, oparte o technologię o nazwie Ectogrid wdrażaną przez niemiecką grupę energetyczną E.ON.

REKLAMA

To nowatorska i opatentowana przez koncern energetyczny E.ON technologia. Dzięki temu, że E.ON jest naszym udziałowcem i partnerem, możemy to rozwiązanie zastosować w Szczecinie – komentuje Mariusz Majkut, prezes Szczecińskiej Energetyki Cieplnej.

– W procesach produkcyjnych i usługowych występują ogromne ilości takiego ciepła, a w gęsto zabudowanej tkance miejskiej są takie obiekty, które mogą to ciepło zagospodarować. Zamiast więc tracić je bezpowrotnie, my jako Szczecińska Energetyka Cieplna chcemy tę dobrą energię zagospodarować – dodaje Mariusz Majkut.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.