Wzrosła wartość inwestycji w OZE. Dzięki jednej technologii

Wzrosła wartość inwestycji w OZE. Dzięki jednej technologii
Danish Wind Energy Association

Z danych opublikowanych przez Bloomberg New Energy Finance wynika, że globalny sektor energetyki odnawialnej okazał się w miarę odporny na kryzys związany z pandemią koronawirusa. Wartość wygenerowanych w tym czasie inwestycji była wyższa niż w analogicznym okresie 2019 roku, co jest zasługą jednego sektora OZE.

Bloomberg New Energy Finance podaje, że wartość inwestycji w odnawialne źródła energii podjętych na całym świecie w pierwszej połowie 2020 roku wyniosła 132,4 mld dolarów, co oznacza wzrost o 5 proc. w porównaniu do wartości inwestycji z pierwszej połowy 2019 roku.

BNEF odnotowuje przy tym spadek wartości inwestycji w dwóch technologiach posiadających największy udział w inwestycjach w energetyce odnawialnej – lądowej energetyce wiatrowej oraz fotowoltaice.

REKLAMA

W przypadku farm wiatrowych na lądzie wartość inwestycji, dla których podjęto finalne decyzje inwestycyjne, spadła w pierwszej połowie 2020 roku o 21 proc. r/r do poziomu 37,5 mld dolarów.

Natomiast w fotowoltaice analitycy BNEF odnotowują spadek o 12 proc. do poziomu 54,7 mld dolarów.

Spadła ponadto wartość inwestycji podjętych w energetyce biomasowej – o 34 proc. do poziomu 3,7 mld dolarów, a także w sektorze małych elektrowni wodnych o mocy do 50 MW – o 14 proc. do 576 mln dol. – oraz w zakresie produkcji biopaliw (spadek aż o 82 proc. do 250 mln USD).

Spadki jeśli chodzi o wartość nowych inwestycji w wyżej wymienionych technologiach zrównoważyły decyzje inwestycyjne pojęte w pierwszej połowie 2020 roku w obszarze morskiej energetyki wiatrowej.

W pierwszych sześciu miesiącach tego roku inwestorzy w sektorze offshore zdecydowali o uruchomieniu nowych projektów o wartości 35 mld dolarów, co oznacza wzrost rok do roku aż o 319 procent.

Jest to zasługa decyzji inwestycyjnych podjętych w przypadku 28 projektów, z czego największy będzie realizowany przez Vattenfall u wybrzeży Holandii. Koszt budowy farm wiatrowych o mocy 1,5 GW w strefie Hollandse Zuid jest szacowany na 3,9 mld dolarów.

Inne projekty w offshore uruchomione w pierwszej połowie tego roku to realizowany u wybrzeży Wielkiej Brytanii projekt dewelopera SSE o nazwie Seagreen o mocy 1,1 GW i koszcie szacowanym na 3,8 mld dolarów.

Nieco mniejszą wartość rzędu 3,6 mld dolarów Bloomberg New Energy Finance podaje dla mającej powstać u wybrzeży Tajwanu farmy wiatrowej Changfang Xidao o mocy 600 MW. Za tą inwestycją stoi duński fundusz Copenhagen Infrastructure Partners.

Wśród największych projektów w morskiej energetyce wiatrowej, które zyskały finalne decyzje inwestycyjne w pierwszych sześciu miesiącach tego roku, są także dwie farmy wiatrowe mające powstać u wybrzeży Francji. Wartość projektów Fecamp oraz Saint-Brieuc, których łączna moc wyniesie 993 MW, jest szacowana na 5,4 mld dolarów.

Analityk Tom Harries z BNEF podkreśla w komentarzu wyraźny spadek kosztów wytwarzania energii w morskiej energetyce wiatrowej, który od 2012 roku wyniósł 67 proc. i który wynika głównie z wprowadzania na rynek coraz większych turbin.

REKLAMA

Wartosć inwestycji w OZE w mld dolarów (bez segmentu dużych elektrowni wodnych). Źródło: Bloomberg New Energy Finance. 

Jaki wpływ na poziom nowych inwestycji w OZE w pierwszej połowie 2020 roku miał zdaniem analityków Bloomberg New Energy Finance koronawirus?

– Oczekiwaliśmy, że COVID-19 wpłynie na wartość inwestycji w energetyce odnawialnej w pierwszej połowie 2020 roku na skutek opóźnienia w procesie pozyskiwania finansowania oraz opóźnień w organizacji niektórych aukcji. Efekty tego widać zarówno w lądowej energetyce wiatrowej jak i fotowotlaice, jednak ogólne, globalne liczby pokazują, że rynek OZE okazał się bardzo odporny, co jest zasługą morskiej energetyki wiatrowej – komentuje Albert Cheung z Bloomberg New Energy Finance.

Inwestycjom w OZE pomogła wyraźna poprawa konkurencyjności i apetyt inwestorów na aktywa zapewniające stabilny przepływ gotówki. Jednak deweloperzy musieli zetknąć się z problemami utrudniającymi spotkania związane z wydawaniem pozwoleń, zabezpieczaniem finansowania czy etapem budowy. Dodatkowo wpływ miał fakt, że rynek mniejszych elektrowni fotowoltaicznych jest wrażliwy na nastroje konsumenckie – komentuje Angus McCrone z BNEF.

Liderem Chiny, wyraźny wzrost w Europie

Największy udział w inwestycjach OZE w pierwszej połowie 2020 roku utrzymały Chiny, gdzie podjęto decyzje inwestycyjne warte 41,6 mld dolarów, co oznacza wzrost o 42 proc. rok do roku.

Wyraźny, 50-procentowy wzrost inwestycji BNEF odnotowuje także w przypadku Europy. Na naszym kontynencie wartość podjętych decyzji inwestycyjnych w I połowie 2020 r. miała sięgnąć 36,5 mld dolarów, a ta liczba wynika przede wszystkim z aktywności sektora morskiej energetyki wiatrowej.

Z kolei wartość inwestycji w energetyce odnawialnej podjętych w USA spadła rok do roku o 30 proc. do poziomu 17,8 mld dolarów.

Czwarte miejsce w tym zestawieniu przypadło Japonii (+14 proc., 10,8 mld USD), a piąte Holandii, gdzie inwestycje w offshore wywindowały ogólną wartość inwestycji o 231 proc. do 6,9 mld dolarów.

Kolejne w Europie były: Francja (+30 proc., 6,2 mld USD), Wielka Brytania (+265 proc., 5,7 mld USD), Hiszpania (-11 proc., 3,7 mld USD), a dopiero kolejne miejsce przypadło europejskiemu liderowi w produkcji energii odnawialnej, czyli Niemcom (+20 proc., 3,6 mld USD).

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.