Inwestycje w efektywność energetyczną. Jak wypadają polskie firmy?

Inwestycje w efektywność energetyczną. Jak wypadają polskie firmy?
Conergy

Europejski Bank Inwestycyjny opublikował wyniki badania pokazującego, jak w poprawę efektywności energetycznej inwestują przedsiębiorstwa z poszczególnych krajów Unii Europejskiej.

EBI informuje na podstawie badania, które objęło 12,5 tys. unijnych firm, że tylko 40 proc. z nich zainwestowała w poprawę efektywności energetycznej, a tego rodzaju projekty stanowiły relatywnie niewielką część ich budżetów inwestycyjnych.

W tym 60 proc. unijnych firm, które wykonały wcześniej audyt energetyczny, zdecydowało się na podjęcie inwestycji skutkujących zwiększeniem efektywności energetycznej. W gronie firm zaliczanych do przemysłu energochłonnego takie inwestycje podjęło 74 proc. podmiotów.

REKLAMA

Z badania wykonanego przez EBI wynika, że najwięcej inwestycji związanych z efektywnością energetyczną podjęły firmy na Słowacji (61 proc.), a następnie przedsiębiorstwa z Hiszpanii, Czech, Austrii, Słowenii, Portugalii i Szwecji.

EBI podkreśla, że tylko tych siedem krajów mogło pochwalić się większym odsetkiem firm podejmujących tego rodzaju inwestycje w porównaniu do Stanów Zjednoczonych (47 proc.).

Polska w raporcie EBI znalazła się poniżej średniej unijnej. Mniejszy odsetek firm, które podjęły działania związane z poprawą efektywności energetycznej, analitycy Banku odnotowują tylko w pięciu krajach – na Litwie, w Estonii (to najgorsze kraje w tym zestawieniu ze średnią ponizej 30 proc.), a także w Grecji, Rumunii i we Francji.

REKLAMA

Źródło: Europejski Bank Inwestycyjny.

Europejski Bank Inwestycyjny podkreśla, że opublikowany przez niego raport pokazuje, jak ogromny potencjał gospodarczy tkwi w budowaniu efektywności energetycznej firm, i zapewnia, że nadal będzie oferować w tym zakresie wsparcie doradcze i finansowe.

– Poprawa efektywności energetycznej jest kluczowa dla odbudowy europejskiej gospodarki i osiągnięcia celów klimatycznych. Umożliwi jednocześnie poprawę efektywności energetycznej, zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego i redukcję emisji gazów cieplarnianych – komentuje Andrew McDowell, wiceprezes EBI.

W 2019 roku Europejski Bank Inwestycyjny przyznał finansowanie warte 11,7 mld euro na projekty związane z energetyką, z czego 6,4 mld euro przeznaczono na inwestycje związane z poprawą efektywności energetycznej.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.