Największa w historii inwestycja w odnawialne źródła energii ma zielone światło

Największa w historii inwestycja w odnawialne źródła energii ma zielone światło
Innogy

Projekt zakładający budowę wielkiego kompleksu odnawialnych źródeł energii o mocy mogącej sięgnąć nawet 15 GW jest bliżej realizacji. Inwestor otrzymał właśnie pozwolenia środowiskowe.

W Australii realizowane są już projekty farm wiatrowych i fotowoltaicznych o mocach liczących po kilkaset megawatów, znajduje się tam także największy na świecie bateryjny magazyn energii, który pod koniec 2017 roku w stanie Australia Południowa wybudował francuski deweloper Neoen i który obecnie jest w trakcie rozbudowy do parametrów 100 MW/194 MWh.

Wszystkie realizowane w Australii projekty energetyczne przebija jednak rozmachem inwestycja o nazwie Asian Renewable Energy Hub (AREH), w wyniku której ma powstać hub odnawialnych źródeł energii o mocy kilkunastu GW.

REKLAMA

Projekt jest realizowany w zachodniej części Australii, w regionie Pilbara położonym nad Oceanem Indyjskim, w północnej części stanu Australia Zachodnia.  

Gdy w 2014 roku po raz pierwszy zaprezentowano ten projekt, początkowo planowano uruchomienie odnawialnych źródeł  energii o mocy 6 GW, później planowaną moc inwestycji zwiększano i obecnie jest mowa o docelowym potencjale 15 GW.

Asian Renewable Energy Hub ma składać się z farm wiatrowych i fotowoltaicznych, a także planowana jest produkcja wodoru uzyskiwanego w procesie elektrolizy z wykorzystaniem nadwyżek energii odnawialnej. Australijczycy mocno zabrali się za rozwój technologii zielonego wodoru, a ich plany przewidują również jego eksport.

REKLAMA

Co ciekawe, początkowo inwestor zakładał, że energia produkowana w ramach Asian Renewable Energy Hub będzie eksportowana podmorskim kablem DC do Dżakarty i Singapuru. Jednak obecnie jest mowa o dostawach energii do odbiorców przemysłowych w regionie Pilbara – w tym do kopalni czy zakładów przetwarzających wydobywane tam minerały.

Teraz projekt Asian Renewable Energy Hub jest bliżej realizacji dzięki wydaniu pozwoleń środowiskowych przez władze stanu Australia Zachodnia. W decyzjach środowiskowych przewidziano nawet 50-letnią eksploatację terenów, na których mają stanąć elektrownie wiatrowe i słoneczne. W połowie tego okresu planowany jest repowering zainstalowanych wcześniej urządzeń.

Wydano także pozwolenie na budowę 14 km czterech podmorskich kabli HVDC, którymi ma być przesyłana energia.

Za inicjatywą Asian Renewable Energy Hub stoją lokalni inwestorzy wspierani przez globalnego potentata na rynku energetyki odnawialnej – wywodzący się z Australi fundusz Macquarie. W projekt zaangażował się także największy na świecie producent elektrowni wiatrowych Vestas, natomiast nie wybrano jeszcze partnerów, którzy mają odpowiadać za dostawę paneli czy falowników fotowoltaicznych.

Zamknięcie finansowania pierwszych inwestycji wchodzących w skład Asian Renewable Energy Hub ma nastąpić w przyszłym roku, a rozpoczęcie budowy elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych zaplanowano na lata 2024/25.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.