Polska poparła cel wydania 2 bln euro na inwestycje w OZE

Polska poparła cel wydania 2 bln euro na inwestycje w OZE
Jadwiga Emilewicz. Fot. KPRM, flickr cc

Polska znalazła się w gronie państw Unii Europejskiej, które zaapelowały o przygotowanie nowej strategii przemysłowej UE i wykorzystanie inwestycji w odnawialne źródła energii w walce z konsekwencjami COVID-19. Autorzy listu wzywają Brukselę do podjęcia działań w celu pobudzenia „zielonego” wzrostu gospodarczego i budowy unijnego przemysłu energetyki odnawialnej.

Sygnatariuszami listu są Litwa, która go zainicjowała, a także Polska, Austria, Estonia, Grecja, Łotwa, Luksemburg i Hiszpania. Z polskiej strony pod listem podpisali się wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz oraz minister klimatu Michał Kurtyka. List skierowano do unijnego komisarza ds. rynku wewnętrznego Thierry’ego Bretona i komisarz ds. energii Kadri Simson.        

Autorzy listu wzywają do opracowania ambitnego planu naprawczego, stymulującego wzrost gospodarczy i zatrudnienie w Unii Europejskiej, w tym ulokowania w Europie produkcji urządzeń służących do wytwarzania energii odnawialnej.

REKLAMA

Sygnatariusze listu postulują też zainwestowanie w ciągu najbliższych 30 lat ponad 2 bilionów euro w energetykę wiatrową i słoneczną. Obie technologie, a także magazynowanie energii wskazuje się jako kluczowe w kontekście budowy europejskiego łańcucha dostaw. 

W liście przygotowanym przez rząd Litwy podkreśla się konieczność inwestycji zwłaszcza w morską energetykę wiatrową, w tym z wykorzystaniem technologii tzw. floating offshore, i przyjęcia celu zainstalowanego potencjału farm wiatrowych na morzu 450 GW do roku 2050. 

W komunikacie na ten temat wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapewnia, że w Europie musimy utworzyć i utrzymać odpowiednie łańcuchy dostaw dla energetyki odnawialnej.

REKLAMA

– Wesprze to również europejskie dążenia do technologicznej suwerenności w strategicznych sektorach. Dwie główne obecnie technologie produkcji energii odnawialnej – wiatrowa i słoneczna – oraz technologie magazynowania energii powinny zostać uznane za strategiczne łańcuchy wartości. Istotne jest włączenie ich do prac forum strategicznego ds. ważnych projektów, które są przedmiotem wspólnego europejskiego zainteresowania (IPCEI)komentuje Jadwiga Emilewicz.

Jak podkreślają sygnatariusze listu, zdolność do produkcji technologii związanych z energetyką odnawialną może przesądzić o suwerenności technologicznej Unii Europejskiej po pandemii COVID-19.

W tym kontekście wskazuje się na możliwość objęcia energetyki odnawialnej mechanizmem IPCEI (Ważne Projekty Wspólnego Interesu Europejskiego), jak również dostosowania ram prawnych dotyczących pomocy publicznej w celu budowy przemysłu wytwarzającego technologie OZE w krajach UE.

W liście poruszono również temat dotacji dla sektora energii odnawialnej, w tym dostępu do takich instrumentów finansowych Unii Europejskiej jak InvestEU, CEF, zielone obligacje, fundusze na rzecz innowacji i modernizacji czy powstający Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, a także dostępu do przyszłych instrumentów odbudowy gospodarczej po pandemii COVID-19.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.