Zielony wodór w miejsce węgla

Zielony wodór w miejsce węgla
H2U

Rząd Portugalii przedstawił plan budowy ogromnej instalacji do produkcji wodoru pozyskiwanego z nadwyżek energii z elektrowni fotowoltaicznych. Projekt wpisuje się w strategię wycofania się Portugalii z węgla i przejścia na zeroemisyjną energetykę.

Odnawialne źródła już teraz zapewniają większość energii produkowanej w Portugalii, a w kolejnych latach ten kraj powinien zbliżyć się do 100-procentowego udziału OZE w swoim miksie wytwórczym, czego efektem będą nadwyżki energii powstające np. w okresach dobrego nasłonecznienia i obniżonej, weekendowej konsumpcji. Odpowiedzią na taką sytuację ma być produkcja „zielonego” wodoru wytwarzanego z nadwyżek odnawialnej energii elektrycznej.

Portugalia należy do grona kilkunastu europejskich krajów, które zapowiedziały zakończenie wykorzystania węgla w energetyce. Ostatni węglowy blok Lizbona ma zamknąć do 2023 r.

REKLAMA

Odpowiedzią na wyłączenie generacji węglowej, o której wcześniej w tym roku informowały władze Portugalii, ma być uruchomienie zlokalizowanej na północy kraju, ogromnej elektrowni wodnej. Jak zapewnił portugalski premier Antonio Costa, będzie ona działać jak „naturalna bateria”, do czego posłuży system trzech tam zlokalizowanych na różnicy wysokości wynoszącej 650 metrów.

Teraz Portugalczycy szykują kolejny projekt, który pozwoli im przejść na zeroemisyjną energetykę. Lizbona ogłosiła budowę w porcie w mieście Sines, na południe od Lizbony, instalacji do produkcji wodoru, który będzie wytwarzany z nadwyżek energii pochodzącej z elektrowni fotowoltaicznych.

Moc ogromnej instalacji wykorzystującej proces elektrolizy ma wzrosnąć do 2030 roku nawet do 1 GW, a portugalskie władze zakładają, że ten projekt przyciągnie prywatne inwestycje warte około 5 mld euro.

REKLAMA

Wiadomo, że udziałem w inwestycji jest zainteresowany portugalski koncern energetyczny EDP należy do największych inwestorów na globalnym rynku OZE, a także portugalska grupa paliwowa Galp, która ostatnio ogłosiła ambitne plany inwestycji w fotowoltaikę.

Portugalia już obecnie należy do europejskich liderów w produkcji energii odnawialnej. Tylko w ostatnich dniach udział OZE w krajowym miksie wytwórczym sięgał tam 80 proc., z czego większość dostarczała energetyka wodna, a pozostałą część elektrownie wiatrowe, biomasowe i w mniejszym stopniu fotowoltaiczne.

W kolejnych latach w portugalskiej energetyce powinno przybywać zwłaszcza generacji z fotowoltaiki, co będzie efektem m.in. ubiegłorocznych i zaplanowanych na ten rok aukc. Uczestniczący w nich inwestorzy mają uruchomić generację ze źródeł PV o mocy odpowiednio 1,4 GW i 0,7 GW.

W aukcji z ubiegłego roku odnotowano rekordowe niskie ceny energii na poziomie 14,7 euro/MWh. Energię po takiej cenie z farm fotowoltaicznych w Portugalii jest gotowy sprzedawać francuski deweloper Akuo Energy.

Ponadto w Portugalii szykowane są ogromne projekty solarne poza rządowymi mechanizmami wsparcia, w których model biznesowy opiera się na sprzedaży energii na podstawie komercyjnych umów PPA.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.