Prezes PGE o terminie zamknięcia elektrowni węglowych

Prezes PGE o terminie zamknięcia elektrowni węglowych
Wojciech Dąbrowski

Wojciech Dąbrowski ocenił, kiedy kierowany przez niego koncern energetyczny mógłby zakończyć wytwarzanie energii z elektrowni węglowych, na których obecnie opiera się miks wytwórczy PGE. Dąbrowski zasygnalizował też inwestycje w elektrownie na gaz, które nazwał „paliwem przejściowym”.

Największa państwowa grupa energetyczna, która odpowiada za produkcję około 40 proc. energii w Polsce, może zamknąć ostatnie elektrownie węglowe około 2040 – 2045 r. Taką deklarację w rozmowie z Bloombergiem złożył Wojciech Dąbrowski, który od kilku miesięcy pełni funkcję prezesa Polskiej Grupy Energetycznej.

Odejście od węgla nie jest realne do 2030 r., m.in. ze względu na zobowiązania w ramach rynku mocy i bezpieczeństwa energetycznego kraju, ale za 20-25 lat już tak. Oczywiście, ciągle będziemy potrzebować wsparcia Unii Europejskiej. Zdajemy sobie sprawę, że musimy do tego doprowadzić – stwierdził Wojciech Dąbrowski.

REKLAMA

Jednocześnie prezes PGE sygnalizuje plan wydzielenia aktywów związanych z energetyką węglową do osobnej spółki, która ma pozostać w 100-procentach pod kontrolą państwa. – To definitywnie interesujący, sensowny pomysł i jedna z możliwych opcji. Uważam, że wkrótce rozpoczną się rozmowy na ten temat. Oczywiście decyzja nie należy do nas. Musi zostać podjęta przez polityków – ocenił Wojciech Dąbrowski.

Chcemy być liderem w wietrze, na morzu oraz na lądzie. Jesteśmy i chcemy być nadal największym graczem na rynku ciepłownictwa w Polsce, gdzie będziemy przestawiać nasze źródła na gaz, który będzie stanowił paliwo przejściowe – prezes PGE stwierdził w rozmowie z Bloombergiem.

REKLAMA

Bloomberg zauważa, że do 2030 roku PGE chce postawić na Morzu Bałtyckim farmy wiatrowe o mocy 2,5 GW. Podobną zainstalowaną moc do tego czasu państwowy koncern energetyczny ma osiągnąć w fotowoltaice.

Po objęciu funkcji prezesa PGE, w pierwszym komunikacie Wojciech Dąbrowski stwierdził, że postawi na „zielony kierunek z uszanowaniem konwencjonalnej podstawy”.

– PGE jest częścią ekosystemu społecznego i gospodarczego i nie może funkcjonować w oderwaniu od niego. Przy czym transformacja energetyczna musi być przeprowadzona w sposób niezagrażający polskiej gospodarce, a Grupa Kapitałowa PGE z racji swojej siły ma wyznaczać trendy w sektorze. Będziemy chcieli wykorzystać mechanizmy finansowe służące celowi neutralności klimatycznej w oparciu o racjonalny harmonogram. Za kluczowy element powodzenia w realizacji celów uznaję nastawienie pracowników spółki i ich zorientowanie na współpracę. Transformacja w kierunku OZE musi być i będzie realizowana ze stroną społeczną – mówił Wojciech Dąbrowski

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.