Tak można sprzedawać zieloną energię. Przewodnik po umowach CPPA

Tak można sprzedawać zieloną energię. Przewodnik po umowach CPPA
Colexon

Fundacja RE-Source Poland Hub zaprezentowała „Przewodnik po cPPAs” zawierający przegląd najczęściej przyjmowanych modeli biznesowych w ramach umów na zakup energii odnawialnej przez odbiorców przemysłowych.

Zaprezentowany wczoraj przewodnik ma pomóc przedsiębiorstwom w Polsce w obniżeniu kosztów zakupu energii poprzez jej zakup bezpośrednio od producentów energii odnawialnej.

Irena Gajewska, wiceprezes RE-Source Poland Hub, informuje, że z możliwości bezpośredniego zakupu czystej energii skorzystały już pierwsze firmy w Polsce, jednak większość przedsiębiorców nadal poszukuje wiedzy, jak można zabezpieczyć dostawy energii w ramach umów typu CPPA (Corporate Power Purchase Agreement).  

REKLAMA

Polski przemysł już wie, że przejście na OZE się opłaca i w oparciu o zasilanie zakładów zieloną energią może budować przewagi konkurencyjne. Bo energia z wiatru zapewnia przewidywalne dostawy i jest dziś najtańszą technologią wytwarzania. Z kolei energia ze słońca szybko tanieje i podnosi bezpieczeństwo funkcjonowania biznesu podczas letnich upałów i występującej w Polsce suszy hydrologicznej – ocenia Irena Gajewska.

Szymon Kowalski, wiceprezes Fundacji RE-Source Poland Hub, podkreśla, że model inwestycji bazujących na umowach PPA to szansa na zwiększenie zainstalowanych mocy OZE i budowę bezpieczeństwa energetycznego bez potrzeby angażowania środków publicznych.

– Dla zakładów przemysłowych to szansa na tańszą energię i mniejszy ślad węglowy, a więc większą konkurencyjność. Z kolei inwestorzy OZE mogą w oparciu o długoterminowy kontrakt ubiegać się o finansowanie swoich projektów i ich realizację poza systemem wsparcia – informuje Szymon Kowalski. 

Opisane w przewodniku strategie pozyskiwania energii dzielą się na dwie główne kategorie ze względu na położenie instalacji OZE: model lokalnego wytwarzania energii oraz model pozyskiwania energii poza lokalizacją odbiorcy.

W przewodniku omówiono także sześć rzadziej stosowanych odmian wytwarzania poza lokalizacją odbiorcy i dwa modele uzupełniające. Uwzględniono przy tym kwestie związane z rachunkowością, gwarancjami pochodzenia energii odnawialnej i sposobem obliczania redukcji emisji gazów cieplarnianych.

REKLAMA

Autorzy przewodnika podkreślają, że ten ostatni aspekt ma szczególne znaczenie dla przedsiębiorców, którzy chcą produkować swoje towary w sposób zrównoważony, a w przyszłości ten powód będzie istotny dla polskich eksporterów ze względu na trwające w Brukseli prace nad znakowaniem produktów pod względem tzw. śladu węglowego.

Grzegorz Skarżyński, przewodniczący Grupy Roboczej Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej ds. cPPAs, informuje, że każdy prezentowany w przewodniku model opatrzony jest przykładem konkretnego zastosowania przez europejskie przedsiębiorstwa, które dokonały już zielonego zwrotu.

 Dzięki wielości modeli pozyskiwania zielonej energii można je dopasować do potrzeb konkretnych odbiorców i  elastycznie budować relacje pomiędzy dostawcą a kupującym. Przewodnik może być więc stanowić inspirację  dla ułożenia struktury kontraktowej, pokazując istotne elementy, ale też uwarunkowania każdego z prezentowanych rozwiązań – mówi Grzegorz Skarżyński.

Autorzy przewodnika wskazują też na bariery, które utrudniają realizację w Polsce inwestycji w odnawialne źródła energii bazujących na modelu CPPA.

To przede wszystkim uniemożliwiająca rozwój nowych projektów wiatrowych bariera lokalizacyjna, tzw. 10H, wprowadzona w 2016 roku tzw. ustawą odległościową. Równie istotne jak jej zniesienie jest umożliwienie zawierania umów CPPA dla instalacji OZE przyłączonych bezpośrednio do sieci wewnętrznych odbiorcy przemysłowego (tzw. on-site) oraz zastosowanie tzw. linii bezpośredniej, kiedy odnawialne źródło energii znajduje się w niedalekiej odległości od zakładu przemysłowego (near-site).

Fundacja RE-Source Poland Hub powstała w lipcu 2019 roku z inicjatywy Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej jako platforma współpracy między wytwórcami i odbiorcami energii z OZE. Celem Fundacji jest umożliwienie przedsiębiorstwom w Polsce budowania przewag konkurencyjnych w oparciu o tanią i czystą energię z OZE. Prezesem Fundacji jest Janusz Gajowiecki.

Przewodnik po cPPAs. Możliwości kontraktowania dostaw zielonej energii dla przedsiębiorstw (link do pobrania).

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.