Kolejny kraj w Europie zakończył produkcję energii z węgla

Kolejny kraj w Europie zakończył produkcję energii z węgla
Elektrociepłownia w Värtaverket. Fot. Stockholm Exergi AB

Szwecja jest trzecim krajem w Europie, który zakończył produkcję energii elektrycznej i cieplnej z węgla. W ciągu dekady taki krok powinno wykonać kolejnych 11 europejskich państw.

Dostawca energii elektrycznej i cieplnej dla Sztokholmu, należąca do grupy Fortum firma Stockholm Exergi AB, poinformowała o wyłączeniu elektrociepłowni w Värtaverket.

Stockholm Exergi AB eksploatował instalację kogeneracyjną w Värtaverket od 1989 roku. Teraz zakończył jej działalność wcześniej, niż zakładały dotychczasowe plany, co szwedzka firma tłumaczy łagodniejszą zimą.

REKLAMA

W ten sposób Stockholm Exergi AB przeszedł na wytwarzanie energii wyłącznie ze źródeł odnawialnych i odpadów, a w Szwecji nie ma już elektrowni czy elektrociepłowni na węgiel.

Szwecja to europejski lider jeśli chodzi o udział energii odnawialnej w krajowym miksie energii elektrycznej, cieplnej i wykorzystywanej w transporcie.

Według Eurostatu udział zielonej energii w szwedzkim miksie energetycznym w 2018 roku wynosił 54,6 proc. i przekraczał wyznaczony dla tego kraju cel OZE na rok 2020 na poziomie 49 proc.

REKLAMA

Rząd w Sztokholmie przyjął cel 100-procenowego udziału energii odnawialnej w miksie wytwarzania energii elektrycznej do roku 2040.

Kilka dni wcześniej produkcja energii z węgla została zakończona w Austrii dzięki wyłączeniu elektrociepłowni zasilającej w energię elektryczną i cieplną miasto Graz.

Należąca do austriackiego koncernu energetycznego Verbund jednostka kogeneracyjna w Mellach o mocy 225 MWe oraz 230 MWt była użytkowana przez 34 lata.

Wcześniej, w 2016 roku, produkcję energii z węgla zakończono w Belgii, a na podobny krok w kolejnych latach ma się zdecydować kilkanaście europejskich państw.

W ciągu dekady produkcję energii z węgla mają zakończyć Francja (2022), Słowacja (2023), Portugalia (2023), Wielka Brytania (2025), Irlandia (2025), Włochy (2025), Grecja (2028), Holandia (2029), Finlandia (2029), Węgry (2030) oraz Dania (2030). Z kolei aktualny plan rządu Niemiec zakłada zakończenie wytwarzania energii z węgla do 2038 r.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.