Sześć państw Unii Europejskiej chce celu 100 proc. energii z OZE

Sześć państw Unii Europejskiej chce celu 100 proc. energii z OZE
Fot. EU2017EE Estonian Presidency, flickr cc

Kilka unijnych krajów skierowało wspólny list do Komisji Europejskiej, w którym wzywają do przyjęcia na poziomie Unii Europejskiej celu przejścia na energię pochodzącą wyłącznie ze źródeł odnawialnych. Wśród tych państw są prymusi w produkcji energii odnawialnej, ale są także państwa, którym do osiągnięcia krajowych celów OZE sporo brakuje.  

Na razie unijne prawo wyznacza cel 20-procentowego udziału energii odnawialnej w miksie energii konsumowanej w Unii Europejskiej w elektroenergetyce, ciepłownictwie i transporcie w roku 2020. Przy tym każdy z krajów jest zobowiązany do realizacji indywidualnego celu. Wszystkie krajowe cele składają się na cel na poziomie unijnym.

Wiadomo, że nie wszystkie kraje zrealizują swoje cele. W tym gronie jest Polska, w przypadku której ostatnie dane sugerują, że nasz kraj  nie osiągnie swojego celu OZE na rok 2020, który wynosi 15 proc. W ostatnich latach udział zielonej energii w naszym kraju wynosił poniżej 12 proc.

REKLAMA

Natomiast w 2018 roku cała Unia Europejska miała 18-procentowy udział zielonej energii w swoim miksie energetycznym. Do realizacji celu na 2020 rok brakowało więc 2 pkt proc., jednak systematyczny wzrost notowany we wcześniejszych latach na poziomie UE daje nadzieję na osiągnięcie celu 20 proc. w wymaganym terminie.

Unia Europejska ma już ponadto wyznaczony cel OZE na rok 2030, który wynosi 32 proc. W tym przypadku nie zdecydowano się na przyjęcie obligatoryjnych celów krajowych, jednak Komisja Europejska ma zyskać narzędzia, które skłonią poszczególne kraje do wyznaczenia i realizacji swoich krajowych ścieżek, które dadzą poziom 32 proc. na poziomie UE.

Teraz, jak donosi serwis Euractiv, sześć unijnych państw wystosowało wspólny list do Komisji Europejskiej, w którym apelują o przyjęcie celu 100-procentowego udziału zielonej energii w miksie energetycznym Unii Europejskiej. W tym gronie są Austria, Dania, Litwa, Irlandia, Luksemburg i Hiszpania.

Obywatele w całej Europie pokazali, jak istotne jest dla nich ryzyko zmian klimatycznych. Zwłaszcza młodsza generacja zachęca nas do szybszego przechodzenia na w pełni zrównoważone technologie. Jesteśmy przekonani, że te obawy powinny zostać potraktowane poważnie i jako liderzy mamy odpowiedzialność, aby pokazać młodszej generacji, że ich głos jest słyszany – czytamy w liście podpisanym przez ministrów z sześciu unijnych państw.

Wcześniej Komisja Europejska zaprezentowała zestaw scenariuszy rozwoju unijnego miksu energetycznego do 2050 roku. Najmniej ambitny jest scenariusz „business-as-usual”, a najbardziej ambitny cel zakłada zerowe emisje netto, jednak nawet ten scenariusz nie uwzględnia przejścia w całości na energię ze źródeł odnawialnych.

REKLAMA

W gronie państw, które opowiedziały się za uwzględnieniem scenariusza 100-procentowego udziału OZE, są unijni liderzy w zwiększaniu udziału zielonej energii w krajowych miksach energetycznych.

Według Eurostatu Dania w 2018 roku osiągnęła udział OZE w krajowym miksie energetycznym na poziomie 36,1 proc., przekraczając swój krajowy cel na 2020 rok o 6,1 pkt proc.  

W podobnej sytuacji była Litwa, która osiągnęła poziom 24,4 proc. wobec krajowego celu 23 proc.

Austria w 2018 roku osiągnęła udział OZE w krajowym miksie energetycznym na poziomie 33,4 proc. wobec celu 34 proc. na rok 2020.

Luksemburg w 2018 roku mocno przybliżył się do swojego celu ustalonego na 11 proc., zwiększając udział OZE w latach 2017-2018 z 6,4 proc. do 9,1 proc. Władze tego kraju podjęły już jednak rozmowy m.in. z Litwą, od której chcą odkupić brakujący „wirtualny” wolumen zielonej energii, aby wypełnić swoje zobowiązanie na rok 2020.

Hiszpanii do osiągnięcia swojego celu na poziomie 20 proc. w 2018 roku zabrakło 2,6 pkt proc., natomiast dużo gorzej wyglądała w tym zakresie sytuacja w Irlandii, gdzie osiągnięto poziom 11,1 proc. wobec krajowego celu 16 proc.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.