W 2019 roku Niemcy wyprodukowali rekordowo mało energii z węgla
Według niemieckiego ośrodka analitycznego Agora Energiewende, doprowadziły do tego wysokie ceny certyfikatów za emisję CO2, które znacznie podniosły koszty energii wytworzonej ze spalania tego surowca.
Agora Energiewende wskazuje, że udział odnawialnych źródeł energii w zużyciu energii elektrycznej wzrósł w Niemczech w 2019 roku do prawie 43 proc. (ostatnio instytut Fraunhofer ISE informował o ubiegłorocznym udziale OZE na poziomie 46 proc. w wytwarzaniu w niemieckiej elektroenergetyce).
Rośnie również świadomość społeczna, jeśli chodzi o pilną potrzebę ochrony klimatu. Emisje gazów cieplarnianych spadły o ponad 50 mln ton i obecnie wynoszą 35 procent mniej, w porównaniu do poziomu notowanego w 1990 roku. Niemcy chcą osiągnąć 40-procentową redukcję emisji do 2020 r.
Agora Energiewende podkreśla, że spadek emisji udało się wypracować wyłącznie sektorowi energetycznemu, ponieważ znacznie mniej energii elektrycznej wytworzono przy użyciu węgla kamiennego i węgla brunatnego. W zeszłym roku Niemcy wytworzyli więc po raz pierwszy więcej energii z wiatru, słońca, elektrowni wodnych i biogazu niż z węgla i atomu.
Elektrownie spalające węgiel kamienny wytworzyły w 2019 roku o 31 proc. energii mniej w stosunku do roku poprzedniego, a te spalające węgiel brunatny o 22 proc. mniej.
Niższe wytwarzanie oparte na węglu przyniosło również korzyści elektrowniom opalanym gazem ziemnym, które nie ponoszą takich kosztów związanych z emisjami jak węglówki, stąd wytwarzanie energii z gazu ziemnego wzrosło o 11 procent.
Niestety, podczas gdy udało się ściąć emisje w sektorze elektroenergetycznym, to wzrosły te w sektorach budowlanym i transportowym. Zużywały one więcej gazu ziemnego, oleju opałowego, benzyny i oleju napędowego niż w 2018 roku. Niższe emisje w sektorze elektroenergetycznym zostały zatem częściowo zrównoważone wyższymi emisjami w tych dwóch ostatnich.
W sektorze transportu wyższe emisje były napędzane przede wszystkim przez pojawienie się na drogach większej ilości ciężkich pojazdów z dużymi silnikami spalinowymi, takich jak SUV-y.
Agora Energiewende zwraca uwagę, że niemiecki rząd musi być bardziej ambitny w kwestii ścinania emisji w sektorach grzewczym i transportu, ponieważ w innym wypadku ich działalność może doprowadzić do wzrostu emisji w latach 2020-2022.
Niemiecki ośrodek analityczny wskazuje ponadto na dalszy spadek udziału energii nuklearnej w niemieckim miksie energetycznym, w związku z sukcesywnie zamykanymi przez Berlin elektrowniami, a także dalszych spadków cen energii z OZE.
Według Fraunhofer ISE, łącznie wszystkie niemieckie OZE wytworzyły w ubiegłym roku 236 TWh energii elektrycznej, podczas gdy cała energetyka wyprodukowała 513 TWh, czyli 5 proc. mniej niż w roku 2018. Wzrost produkcji energii z fotowoltaiki i korzystne warunki wiatrowe były głównymi czynnikami, które przyczyniły się do zwiększonego wytwarzania energii z OZE w 2019 roku.
Najważniejszym źródłem pod względem wolumenu wytworzonej energii w 2019 roku w Niemczech była energetyka wiatrowa. Niemniej jednak ekspansja energetyki wiatrowej załamała się i nastąpił drastyczny spadek nowych inwestycji w onshorze. Ze względu na to, że niemiecka branża wiatrowa nie wykorzystała w pełni budżetu aukcji przeprowadzonych w 2019 roku, z powodu zbyt małej podaży gotowych projektów, spadek inwestycji będziemy obserwować także w kolejnych latach.
Joanna Kędzierska
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.