PSE ogłosiło wyniki aukcji mocowej

PSE ogłosiło wyniki aukcji mocowej
Fotolia

Polskie Sieci Elektroenergetyczne, pełniące rolę operatora rynku mocy, ogłosiły wyniki przeprowadzonej w ubiegłym tygodniu aukcji głównej dla roku dostaw 2024. Wśród wygranych są spółki, które zaoferowały spory wolumen mocy w ramach usług DSR. Brakuje natomiast podmiotów, które przystąpiłyby do aukcji z nowymi jednostkami magazynowania energii.

Aukcja zakończyła się w rundzie 5. z ceną zamknięcia 259,87 zł/kW/rok. Sumaryczna wielkość obowiązków mocowych wynikająca z zawartych umów mocowych w wyniku aukcji dla roku dostaw 2024 wynosi 8 671,154 MW.

Wygrana w aukcji oznacza, że moc dyspozycyjna wynikająca z zakontraktowanego obowiązku mocowego będzie pozostawała w gotowości do dostarczania mocy elektrycznej do systemu lub do dostawy określonej mocy do systemu w okresie objętym umową mocową.

REKLAMA

Umowy mocowe zostały zawarte pod warunkiem zawieszającym do czasu ogłoszenia ostatecznych wyników aukcji przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

Po przeprowadzonej w ubiegłym tygodniu aukcji Tauron szacował uzyskane w niej przychody na 618,67 do 706,97 mln zł, informując, że cena  zamknięcia aukcji ukształtuje się w przedziale od 235,91 do 269,58 zł/kW/rok. Spółka podała jednocześnie, że łącznie jej przychody z przeprowadzonych aukcji wyniosą w latach 2021-2037 około 5,5 mld zł. 

PGE poinformowała, że zakontraktowanych zostało łącznie co najmniej 4 332 MW należących do niej mocy.

Energa podała, że udało jej się zakontraktować w sumie 529 MW obowiązku mocowego dla jednostek istniejących i jednostek redukcji zapotrzebowania.

REKLAMA

Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin SA poinformował, że jej istniejące jednostki wytwórcze zawarły umowy mocowe na jeden rok dostaw, kontraktując w ten sposób łączny obowiązek mocowy w ilości 588 MW. Ponadto, ZE PAK SA zawarł umowę mocową na 17 lat dostaw, kontraktując 40 MW obowiązku mocowego dla nowej jednostki rynku mocy.

Z kolei Polenergia podała, że jej spółka zależna Polenergia Elektrociepłownia Nowa Sarzyna sp. z o.o. zaoferowała obowiązek mocowy na rok 2024 w łącznej wysokości 111 MW.

Wśród wygranych, którzy zakontraktowali obowiązek mocowy dla istniejących elektrowni, są także m.in. spółki Enei, Orlenu, PGNiG oraz CEZ.

Spore moce zakontraktowały podmioty oferujące usługę redukcji zapotrzebowania – należąca do włoskiej grupy energetycznej Enel spółka Enel X, należący do Energi Enspiron, a ponadto spółka Power Block.

W aukcji nie zakontraktowano natomiast nowych jednostek magazynowania energii.

Wstępne wyniki aukcji, zawierające wykaz jednostek rynku mocy, w odniesieniu do których zostały zawarte umowy mocowe, są dostępne na stronie internetowej PSE (link).

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.