Dobra wiadomość przed aukcjami dla OZE. Zgoda na ważne zmiany

Dobra wiadomość przed aukcjami dla OZE. Zgoda na ważne zmiany
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Ministerstwo Energii poinformowało o zatwierdzeniu przez Komisję Europejską korzystnych dla inwestorów zmian w systemie aukcyjnym, które wpisano do ostatniej nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii. Jednocześnie nadal nie wiadomo, kiedy zostaną zatwierdzone pozostałe zmiany dotyczące m.in. systemów FiT i FiP.

Resort energii podał dzisiaj, że Komisja Europejska 31 października poinformowała polski rząd, że w jej opinii zmiany dotyczące systemu aukcyjnego, wprowadzone ustawą z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii, mają charakter czysto administracyjny i nie pociągają za sobą konieczności powiadomienia Komisji o nowej pomocy.

Stanowisko Komisji Europejskiej pozwoli Urzędowi Regulacji Energetyki na przeprowadzenie tegorocznych aukcji dla OZE na nowych zasadach, wpisanych kilka miesięcy temu do ustawy o odnawialnych źródeł energii i korzystniejszych dla inwestorów wchodzących do systemu aukcyjnego.

REKLAMA

Jak podaje resort energii, aprobata Komisji Europejskiej dotyczy zmian w czterech obszarach.

Pierwszy to wydłużenie okresu obowiązywania 15-letnich gwarancji cen energii produkowanej z instalacji, których dotyczyły złożone skutecznie oferty.

Okres wypłaty tzw. ujemnego salda został wydłużony z 31 grudnia 2035 r. do 30 czerwca 2039 r.

Jak informuje Ministerstwo, zmiana podyktowana jest koniecznością przyznania inwestorom czasu na uruchomienie instalacji. W przypadku beneficjentów ostatnich aukcji, przewidywanych przez ME na 2021 r., powyższa zasada oznaczałaby skrócenie okresu wsparcia o czas realizacji inwestycji. 

Druga ze zmian zatwierdzonych przez KE dotyczy wydłużenia terminu sprzedaży energii elektrycznej po raz pierwszy po wygraniu aukcji OZE w celu utrzymania kontraktu różnicowego przyznanego w ramach aukcji.

Dla instalacji fotowoltaicznych termin został wydłużony z 18 do 24 miesięcy, dla lądowych farm wiatrowych z 30 do 33 miesięcy, dla innych technologii wytwarzania z 36 do 42 miesięcy. Termin 72 miesięcy wyznaczony dla morskich farm wiatrowych pozostawiono bez zmian.

Jednocześnie wydłużono dopuszczalny wiek urządzeń wykorzystanych w instalacji powstających w systemie aukcyjnym: dla instalacji fotowoltaicznych z 18 do 24 miesięcy, dla lądowych farm wiatrowych z 30 na 33 miesiące, dla pozostałych technologii z 36 na 42 miesiące. W przypadku morskich farm wiatrowych termin ważności instalacji wynoszący 72 miesiące pozostawiono bez zmian.

Trzecia zatwierdzona przez KE zmiana dotyczy dostosowania okresu, w którym udzielane jest wsparcie operacyjne, do okresu, w którym inwestorzy otrzymywali pomoc inwestycyjną. Wzięto pod uwagę tylko pomoc inwestycyjną, która została przyznana od 1 października 2005 r., czyli od uruchomienia systemu zielonych certyfikatów.

Natomiast czwarta zmiana, dla której wdrożenia zielone światło dała Komisja Europejska, oznacza, że inwestorzy zyskają prawo do jednokrotnej aktualizacji oferty aukcyjnej.

REKLAMA

Aktualizację należy przekazać Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki nie później niż 30 dni przed pierwszą sprzedażą energii elektrycznej w systemie aukcyjnym i przed złożeniem pierwszego wniosku o rozliczenie do Zarządcy Rozliczeń SA.

Przy tym aktualizacja może odnosić się jedynie do trzech elementów.

W grę wchodzi aktualizacja daty rozpoczęcia 15-letniego okresu, w którym wsparcie zostanie wypłacone – pod warunkiem, że taka aktualizacja nie będzie sprzeczna z art. 79 ust. 3 pkt 8 lit. a uOZE.

Możliwa jest także aktualizacja ilości energii elektrycznej wytworzonej w kolejnych latach 15-letniego okresu. Ministerstwo zaznacza, że nie można jednak zmienić całkowitej ilości energii zawartej w ofercie pierwotnej.

Inwestor będzie miał ponadto możliwość zaktualizowania mocy instalacji – pod warunkiem, że taka zmiana nie spowodowałaby przypisania instalacji do innego koszyka aukcyjnego niż ten, w którym instalacja początkowo konkurowała.

Wiadomo, że Ministerstwo Energii w celu przyspieszenia procedury mającej skutkować uzyskaniem zgody ze strony KE zgłosiło do Brukseli tylko część zmian wymagających oceny Komisji pod kątem zgodności z unijnym prawem pomocy publicznej – aby uzyskać aprobatę KE dotyczącą zmian w systemie aukcyjnym jeszcze przed najbliższymi aukcjami, które zostaną przeprowadzone na przełomie listopada i grudnia.

Brak odpowiedzi Brukseli do czasu tych aukcji oznaczałby, że ich uczestników obowiązywałyby stare, mniej korzystne zasady systemu aukcyjnego.

Nie wiadomo natomiast, kiedy Ministerstwo Energii wyśle do Brukseli wnioski w sprawie pozostałych zmian w krajowym systemie wsparcia dla energetyki odnawialnej, w tym dotyczących systemów FiT/FiP, kóre pojawiły się w nowelizacji ustawy o OZE uchwalonej w lipcu br.

Przepisy wprowadzane ostatnio do ustawy o OZE, które modyfikują zasady systemu wsparcia, mającego charakter pomocy publicznej, zostały objęte tzw. klauzulą zawieszającą.

Zostały nią objęte art. 39 ust. 4, art. 39a ust. 4, art. 70a ust. 2 i 4, art. 70f ust. 1, art. 72a ust. 7, art. 74 ust. 1, art. 79 ust. 9-12, art. 92 ust. 6 i 6a oraz art. 93a znowelizowanej ustawy o OZE.

Departament Energetyki Odnawialnej w Ministerstwie Energii jeszcze nie odpowiedział na pytania w tej sprawie wysłane we wtorek przez portal Gramwzielone.pl.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.