Zielone certyfikaty najdroższe od początku roku

Zielone certyfikaty najdroższe od początku roku
Vestas

Średnia cena zielonych certyfikatów na Towarowej Giełdzie Energii w ubiegłym miesiącu była najwyższa od stycznia, a certyfikaty podczas pierwszych notowań w tym miesiącu jeszcze podrożały. Pierwszy raz od kilku miesięcy udało się wyraźnie zmniejszyć rynkową nadpodaż, która jednak i tak nadal pozostaje na bardzo wysokim poziomie.

W ubiegłym miesiącu średnia cena zielonych certyfikatów w kontraktach PMOZE_A zawieranych podczas notowań sesyjnych wyniosła 137,70 zł/MWh i wzrosła w porównaniu do września o 5,66 zł/MWh, a także o 6,71 zł/MWh w porównaniu do średniej ceny z sierpnia.

Tymczasem podczas pierwszych notowań w tym miesiącu cena osiągnięta w kontraktach PMOZE_A przekroczyła już nawet poziom 150 zł/MWh. 

REKLAMA

Wyższe niż we wcześniejszych dwóch miesiącach w październiku były także obroty certyfikatami podczas notowań sesyjnych. W ubiegłym miesiącu wyniosły w sumie 993 803 MWh, natomiast we wrześniu sprzedano w ten sposób 779 295 MWh, a w sierpniu 812 957 MWh.

Najwyższe w tym roku obroty odnotowano dotąd w kwietniu i maju, kiedy sprzedano odpowiednio 1 241 739 MWh oraz 1 205 556 MWh, a większa aktywność uczestników tego rynku zbiegła się wówczas z ogłoszeniem przez Ministerstwo Energii wycofania się ze zmian w projekcie nowelizacji ustawy o OZE, które mogły skutkować zablokowaniem możliwości dalszego wzrostu ceny w kontraktach PMOZE_A.

Dotychczas w tym roku najniższa średnia miesięczna cena zielonych certyfikatów w notowaniach sesyjnych na TGE została odnotowana w marcu, kiedy wyniosła 96,38 zł/MWh i kiedy branża OZE poznała projekt nowelizacji ustawy OZE zawierający zapisy mogące skutkować zmniejszeniem przychodów producentów zarabiających na sprzedaży zielonych certyfikatów.  

Później jednak, po wycofaniu się Ministerstwa z propozycji zmian zasad systemu zielonych certyfikatów, ich cena szybko wzrosła do około 130 zł/MWh i na takim poziomie utrzymywała się w ostatnich miesiącach.

Natomiast najwyższa średnia miesięczna cena zielonych certyfikatów w ciągu ostatnich 12 miesięcy została odnotowana w listopadzie ubiegłego roku, kiedy wyniosła 156,28 zł/MWh.

REKLAMA

Nadal wysoka nadpodaż

We wrzeniu wystawiono certyfikaty odpowiadające produkcji 1,27 TWh energii elektrycznej, nie umorzono żadnych certyfikatów, a jedynie zablokowano do umorzenia certyfikaty na 282,8 GWh.

Wzrost nadpodaży zielonych certyfikatów miał miejsce również miesiąc wcześniej, kiedy wystawiono certyfikaty odpowiadające produkcji 1,07 TWh energii elektrycznej, umorzono certyfikaty tylko na 609,9 GWh i zablokowano do umorzenia certyfikaty na 966,3 GWh.

Natomiast w ubiegłym miesiącu w końcu wyraźnie zmalała rynkowa nadpodaż zielonych certyfikatów dzięki umorzeniu certyfikatów odpowiadających wytworzeniu ponad 5,35 TWh energii elektrycznej.

W tym czasie wystawiono certyfikaty za produkcję 1,706 TWh i w efekcie ogólna nadpodaż zmalała na koniec ubiegłego miesiąca o 3,644 TWh do poziomu 30,047 TWh.

Dla porównania – w pierwszej połowie 2019 r. na Towarowej Giełdzie Energii sprzedano certyfikaty odpowiadające produkcji w sumie 5,78 TWh energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, czyli niemal 6-krotnie niższej od występującej nadal nadpodaży.

Ponadto w ubiegłym miesiącu zablokowano do umorzenia certyfikaty na 775,01 GWh i w efekcie całkowity wolumen zablokowanych do umorzenia praw majątkowych za wytworzenie energii elektrycznej z OZE wzrósł do 1,44 TWh.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.