Jakie ceny w ostatnich aukcjach dla wiatru i PV we Francji?
W ostatniej serii aukcji dla farm wiatrowych i elektrowni fotowoltaicznych, które przeprowadzono we Francji, zabezpieczono sprzedaż energii dla instalacji o łącznej mocy ponad 700 MW.
W kolejnej, czwartej aukcji dla energetyki wiatrowej, którą przeprowadziły francuskie władze, wsparciem w postaci gwarantowanych przychodów ze sprzedaży energii na okres aż 20 lat objęto lądowe farmy wiatrowe o mocy 576 MW.
Wiadomo, że jednostkowa moc zwycięskich projektów wynosi od zaledwie 3,6 MW, co może się równać mocy pojedynczej turbiny, do 111 MW.
Przeciętna cena, po jakiej będzie sprzedawana energia, wynosi 66,5 euro/MWh.
Dla porównania, w ostatniej aukcji dla lądowych farm wiatrowych, którą rozstrzygnięto w Niemczech i w której zgłoszone oferty nie wypełniły całego udostępnionego wolumenu 500 MW (wsparciem objęto projekty jedynie na 176 MW), najniższa zakontraktowana stawka wyniosła 61,9 EUR/MWh, a maksymalna 62 EUR/MWh, co odpowiadało cenie referencyjnej, której nie mogli przekroczyć inwestorzy.
Niższe ceny, na poziomie około 55 euro/MWh, zgłaszali we Francji inwestorzy w aukcjach przewidzianych dla dużych, naziemnych elektrowni fotowoltaicznych.
Natomiast w rozstrzygniętej ostatnio aukcji dotyczącej budowy elektrowni fotowoltaicznych mających powstać na terenie po elektrowni jądrowej w Fessenheim, osiągnięto ceny zbliżone do cen z rozstrzygniętej aukcji wiatrowej. Wsparciem zostanie objętych w sumie 12 projektów. Moc najmniejszego wynosi 149 kW, a największego 22,2 MW. Średnia cena za energię zgłoszona przez inwestorów, którzy wygrali tę aukcję, wynosi 66,05 euro/MWh.
Paryż rozstrzygnął teraz także kolejną aukcję dla inwestorów szykujących projekty elektrowni fotowoltaicznych, obejmując wsparciem inwestycje w sumie na 130 MW.
W tym gwarancjami przychodów ze sprzedaży energii objęto 268 projektów w przedziale 100-500 kW, łącznie na 129,4 MW, a średnia, zakontraktowana cena w tej grupie wyniesie 97,4 euro/MWh.
Niższą, średnią cenę na poziomie 86,54 euro/MWh zagwarantowano dla projektów o mocy 500kW-8 MW.
Jak podkreśliły francuskie władze, realizacja projektów z ostatniej aukcji wiatrowej i aukcji fotowoltaicznych w przedziale 100-500 kW oraz 500 kW-8 MW będzie skutkować wzrostem zainstalowanych mocy w obu technologiach po około 3 proc.
Na koniec czerwca zainstalowany potencjał fotowoltaiki we Francji wzrósł do 9,3 GW, w tym 0,4 GW działało we francuskich terytoriach zamorskich. Tymczasem cel francuskich władz to zwiększenie mocy fotowoltaiki do 20,2 GW do roku 2023.
Z kolei w zakresie energetyki wiatrowej na lądzie Paryż chce potroić jej zainstalowany potencjał do roku 2030.
Na koniec ubiegłego roku Francuzi posiadali zainstalowane 15 GW w lądowej energetyce wiatrowej, z czego 1,56 GW zainstalowali w ubiegłym roku.
Wkrótce potencjał francuskiej energetyki wiatrowej zaczną powiększać pierwsze farmy wiatrowe na morzu.
Paryż już wcześniej uzgodnił, że do 2030 r. udział OZE we francuskim miksie energii elektrycznej wzrośnie do 40 proc. Na razie energia odnawialna stanowi ok. 1/5 francuskiego miksu energii elektrycznej. Jednocześnie już do 2022 roku Francuzi mają wyłączyć wszystkie elektrownie węglowe.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.