Niższy VAT na domową fotowoltaikę i pompę ciepła coraz bliżej

Niższy VAT na domową fotowoltaikę i pompę ciepła coraz bliżej
Senat RP

Senat przyjął uchwaloną wcześniej przez Sejm ustawę „antykopciuchową”, która oprócz implementowania nowych restrykcji w zakresie sprzedaży pieców na paliwa stałe zakłada też zmniejszenie stawki VAT na montaż domowych instalacji fotowoltaicznych i pomp ciepła, a także wyjaśnia kwestię opodatkowania dotacji m.in. z programu Mój Prąd.

Senatorowie uchwalili wczoraj nowelizację Prawa ochrony środowiska, która zakłada m.in. obniżenie z 23 proc. do 8 proc. stawki podatku VAT w przypadku montażu domowych mikroinstalacji fotowoltaicznych i pomp ciepła poza bryłą budynku mieszkalnego.

Senat wprowadził jednak do ustawy „antykopciuchowej” kilka poprawek, co oznacza, że zajmą się nią znowu posłowie, którzy mogą senackie uwagi przyjąć albo odrzucić, ale bez wpływu na pozostałe, uchwalone wcześniej przepisy.

REKLAMA

Niższa stawka 8 proc. była stosowana dotąd tylko w przypadku montażu takich urządzeń w budynkach mieszkalnych.

Teraz, po sfinalizowaniu całego procesu legislacyjnego, nowe przepisy będą oznaczać, że właściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych o powierzchni do 300 m2 będą mogli wykonać instalację PV czy pomp ciepła opodatkowaną stawką VAT 8 proc. – w dowolnym miejscu na terenie swoich posesji, o ile ta instalacja będzie funkcjonalnie związana z tymi budynkami.

Wprowadzona regulacja zakłada zmianę ustawy o podatku VAT, w art. 41 ust. 12a, który ma otrzymać brzmienie:

„Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich część (…) a także mikroinstalację, o której mowa w art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (z późniejszymi zmianami), funkcjonalnie z nimi związaną”.

REKLAMA

Oprócz zapisów dotyczących niższej stawki VAT na domowe instalacje OZE procedowana w parlamencie nowelizacja Prawa ochrony środowiska ma na celu wyeliminowanie z obrotu pieców na paliwa stałe niespełniających norm emisyjnych. 

Od połowy 2018 r. obowiązuje już rozporządzenie ws. wymagań dla kotłów na paliwa stałe, które w lutym zostało dodatkowo uszczelnione w drodze nowelizacji. Zgodnie z obowiązującym prawem, od połowy ubiegłego roku w naszym kraju nie można sprzedawać kotłów o klasie niższej od piątej. 

Nowelizacja wprowadza także obowiązek przyłączenia domów do sieci ciepłowniczej w przypadku występowania technicznych i ekonomicznych możliwości – o ile dany dom nie korzysta już z bezemisyjnego źródła ciepła – np. ogrzewania elektrycznego czy pompy ciepła.

W Prawie energetycznym zostało wcześniej wprowadzone obligo podłączenia się do sieci ciepłowniczej, ale tylko w przypadku efektywnych energetycznie systemów ciepłowniczych, co w praktyce eliminowało z obliga w większości systemy ciepłownicze mniejszych miejscowości. 

Nowelizacja wyjaśnia też kwestię zwolnienia z podatku dochodowego dofinansowania przyznawanego z programów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – takich jak program dotacji na montaż domowych instalacji fotowoltaicznych Mój Prąd.

Po zaakceptowaniu lub odrzuceniu poprawek Senatu przez Sejm ustawa trafi do podpisu prezydenta, a jeśli ten nie zgłosi obiekcji, zostanie skierowana do publikacji w Dzienniku Ustawa i wejdzie w życie 14 dni po jej ogłoszeniu.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.