Dotacje na OZE i efektywność energetyczną z funduszy norweskich

Dotacje na OZE i efektywność energetyczną z funduszy norweskich
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Wkrótce ruszą nabory wniosków o dofinansowanie z tzw. funduszy norweskich, w których na wsparcie mogą liczyć inwestycje m.in. z zakresu odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej. Na przygotowanie projektów pod planowane nabory wniosków o dofinansowanie pozostało kilka miesięcy.

Fundusze norweskie to potoczna nazwa bezzwrotnej pomocy finansowej dla Polski w postaci dwóch instrumentów pod nazwą: Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweski Mechanizm Finansowy.

Środki na dofinansowanie pochodzą z trzech krajów Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu, będących zarazem członkami Europejskiego Obszaru Gospodarczego: Norwegii, Islandii i Liechtensteinu, czyli tzw. Państw Darczyńców.

REKLAMA

Obecnie trwają przygotowania do uruchomienia naborów wniosków o dofinansowanie w ramach już trzeciej edycji funduszy na lata 2014-2021.

Wsparcie w ramach trzeciej edycji przyznano w sumie 15 państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim na kwotę ponad 2,8 mld euro. Polska z alokacją 809,3 mln euro, podobnie jak w poprzednich latach, pozostaje największym beneficjentem tych środków.

Za dystrybucję środków z zakresu środowiska i energii w naszym kraju odpowiada Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jako operator Programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”.

W czerwcu br. nadzór nad funduszami norweskimi wewnątrz NFOŚiGW został powierzony Departamentowi Energii, który od wielu lat odpowiada m.in. za wdrażanie środków unijnych i krajowych w zakresie gospodarki niskoemisyjnej oraz szeroko pojętego wspierania obszaru energii – w tym OZE i efektywności energetycznej.

Na początku ubiegłego miesiąca tzw. Darczyńcy zaakceptowali koncepcję wdrażania programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”, co pozwoliło na uruchomienie dalszych procedur.

Dodatkowo Departament Energii w NFOŚiGW przygotowuje dla projektów z obszaru poprawy efektywności energetycznej oraz odnawialnych źródeł energii, które będą finansowane z funduszy norweskich, własny program na współfinansowanie tych inwestycji, zasilany ze środków krajowych.

Jak zapewnia NFOŚiGW, oferowane w ramach tego instrumentu wsparcie ma nie tylko pozwolić beneficjentom na pełne zbilansowanie źródeł finansowania inwestycji, ale przyczyni się do zwiększeni atrakcyjności oferowanego dofinansowania i zapewni optymalne wykorzystanie środków dostępnych z funduszy norweskich. Planowany budżet programu wynosi 500 mln zł.

NFOŚiGW podaje, że pierwsze nabory wniosków na tzw. projekty miękkie dotyczące zacieśnienia stosunków dwustronnych pomiędzy partnerami polskimi i z Państw-Darczyńców planowane są jeszcze w czwartym kwartale 2019 r., natomiast nabory wniosków w zakresie projektów inwestycyjnych przewidziano na początek 2020 r.

REKLAMA

Dzięki temu uruchomione wsparcie częściowo będzie mogło wypełnić lukę w dostępnym na krajowym rynku finasowaniu wynikającą z wyczerpania się środków z unijnego Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” 2014-2020, a unijnym dofinansowaniem z nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2021-2027.

W ramach dofinansowanego z funduszy norweskich programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu” NFOŚiGW będzie koordynował realizację trzech obszarów: 1) Energia odnawialna, efektywność energetyczna, bezpieczeństwo energetyczne, 2) Środowisko naturalne i ekosystemy, 3) Obszar Łagodzenie zmian klimatu i ograniczenie narażenia na tego typu zmiany.

W obszarze „Energia odnawialna, efektywność energetyczna, bezpieczeństwo energetyczne” do podziału będzie 112,118 mln euro.

W ramach tego obszaru przewidziano wsparcie projektów, których celem będzie głęboka termomodernizacja budynków użyteczności publicznej: szkół podstawowych i ponadpodstawowych; rozwój wysokosprawnej kogeneracji przemysłowej i zawodowej; budowa/modernizacja miejskich systemów ciepłowniczych oraz likwidacja indywidualnych źródeł ciepła; budowa instalacji do wytwarzania paliwa (pelletów) z biomasy leśnej i agro; budowa źródeł ciepła wykorzystujących energię geotermalną (geotermia głęboka); a także podniesienie efektywności wytwarzania energii w istniejących małych elektrowniach wodnych o jednostkowej mocy do 2 MW.

Dla obszaru „Energia odnawialna, efektywność energetyczna, bezpieczeństwo energetyczne” przewiduje się również współfinansowanie pożyczkowe ze środków NFOŚiGW, które będzie mogło pokryć do 100 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji.

Fundusz Współpracy Dwustronnej

Jeszcze pod koniec tego roku mają natomiast wystartować nabory wniosków na projekty miękkie, realizowane w ramach tzw. Funduszu Współpracy Dwustronnej stanowiącego element programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”.  

FWD ma być ważnym narzędziem współpracy pomiędzy podmiotami polskimi a podmiotami z Państw-Darczyńców, dzięki tworzeniu sieci kontaktów oraz wymianie wiedzy, technologii, doświadczeń i dobrych praktyk.

Krajowa alokacja na FWD w programie „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu” wynosi 900 tys. euro.   

Dofinansowanie będzie można przeznaczyć m.in. na organizację wizyt studyjnych, konferencji, seminariów, warsztatów we współpracy z partnerami projektów – podmiotami z Państw-Darczyńców.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.