Na co trafią fundusze z Krajowego systemu zielonych inwestycji?

Na  co trafią fundusze z Krajowego systemu zielonych inwestycji?
Fot. Ministerstwo Energii

Ministerstwo Energii przygotowało projekt rozporządzenia, w którym wskazuje, jak chce podzielić fundusze dostępne w tzw. Krajowym systemie zielonych inwestycji, którego budżet, stanowiący wpływy ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2, ma być liczony w miliardach złotych.

Ustawa z 17 lipca 2009 r. o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji nakłada na ministra właściwego do spraw energii obowiązek określenia, w drodze rozporządzenia, rodzajów programów i projektów przeznaczonych do realizacji w ramach tzw. Krajowego systemu zielonych inwestycji.

Pod koniec ubiegłego roku minister energii Krzysztof Tchórzewski szacował, że budżet Krajowego systemu zielonych inwestycji, pochodzący ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2, może sięgnąć 5 mld zł.

REKLAMA

Projekt takiego rozporządzenia pojawił się na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

W uzasadnieniu do projektu rozporządzenia podkreśla się m.in. konieczność wspierania realizacji celu 15-procentowego udziału energii odnawialnej w krajowej konsumpcji energii w roku 2020.

– W kontekście rozwoju systemu energetycznego w sposób szczególny należy zwrócić uwagę na rozwój energetyki prosumenckiej. (…)Promowanie i rozwój energetyki odnawialnej wymuszają jednak także i inne zmiany w krajowym systemie elektroenergetycznym. Należy w szczególności zintensyfikować inwestycje w rozwój, modernizację lub odtworzenie sieci dystrybucyjnych energii elektrycznej (…) Konieczne jest także szersze wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań IT i OT w działalności operatorów systemów dystrybucyjnych, w tym rozwój technologii smart grid – czytamy w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia.

W uzasadnieniu jest jednak także mowa o wspieraniu rozwoju energetyki konwencjonalnej. – Również energetyka konwencjonalna, stanowiąca jeszcze przez dłuższy okres podstawę funkcjonowania polskiego systemu elektroenergetycznego, wymaga dostosowania do coraz bardziej rygorystycznych wymogów ochrony środowiska (poprzez obowiązek dostosowania jednostek wytwórczych do dyrektywy o emisjach przemysłowych – IED i konkluzji w sprawie najlepszych dostępnych technik – BAT) – ocenia resort energii.

W projekcie rozporządzenia zaproponowano, aby dofinansowaniem w ramach Krajowego systemu zielonych inwestycji zostały objęte następujące programy i projekty przeznaczone do realizacji w pięciu obszarach:

REKLAMA

1) Wykorzystania odnawialnych źródeł energii – programy i projekty wspierające promowanie, rozwój lub modernizację tych źródeł, w tym źródeł zlokalizowanych u odbiorców końcowych,

2) Inwestycji w jednostki kogeneracji wytwarzające energię elektryczną i ciepło użytkowe w wysokosprawnej kogeneracji – programy i projekty służące budowie lub modernizacji jednostek kogeneracyjnych, w szczególności małych jednostek, dostosowaniu istniejących jednostek wytwórczych energii elektrycznej do pracy w kogeneracji lub do pracy w oparciu o ideę gospodarki obiegu zamkniętego,

3) Inwestycji realizowanych przez operatora systemu dystrybucyjnego – programy i projekty służące rozbudowie i modernizacji systemów dystrybucyjnych elektroenergetycznych, zwłaszcza umożliwiające realizację przyłączeń do sieci nowych odbiorców lub wytwórców energii, jak również programy i projekty sprzyjające wzrostowi jakości i niezawodności świadczonych usług lub sieci dystrybucyjnych, rozwojowi inteligentnych sieci czy inwestycjom w usługi dla odbiorców, w tym dla energetyki prosumenckiej,

4) Dostosowania jednostek wytwórczych do poziomów emisji ustalonych w przepisach prawa Unii Europejskiej mających na celu ochronę środowiska, w szczególności w decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2017/1442 z dnia 31 lipca 2017 r. ustanawiającej konkluzje dotyczące najlepszych dostępnych technik (BAT) w odniesieniu do dużych obiektów energetycznego spalania – programy i projekty obejmujące rozbudowę, przebudowę lub modernizację jednostek wytwórczych wraz z infrastrukturą towarzyszącą, inwestycje w instalacje służące ochronie środowiska,

5) Inwestycji w magazyny energii elektrycznej – programy i projekty wspierające wdrażanie i rozwój infrastruktury służącej prowadzeniu działalności w zakresie magazynowania energii elektrycznej, w tym inwestycje infrastrukturalne oraz inwestycje w zakresie technologii lub narzędzi do zapewnienia optymalizacji i efektywności pracy tych źródeł.

Projekt rozporządzenia ministra energii w sprawie rodzajów programów i projektów przeznaczonych do realizacji w ramach Krajowego systemu zielonych inwestycji jest dostępny pod tym linkiem.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.