Sejm uchwalił rekompensaty dla przedsiębiorstw energochłonnych

Sejm uchwalił rekompensaty dla przedsiębiorstw energochłonnych
Sejm RP

Posłowie zdecydowaną większością głosów przyjęli dzisiaj ustawę mającą wprowadzić rekompensaty dla około 300 przedsiębiorstw konsumujących największe ilości energii elektrycznej.

Zgodnie z przyjętą niedawno nowelizacją ustawy „prądowej”, większe firmy straciły z początkiem tego miesiąca prawo do utrzymania zeszłorocznych cen energii w roku 2019. Z tego prawa do końca roku mogą natomiast korzystać pozostali odbiorcy.

Dodatkową ochronę dla największych firm, konsumujących duże ilości energii, które mogą stanowić nawet około 40 proc. ich kosztów operacyjnych, mają dać regulacje przyjęte dzisiaj przez Sejm.

REKLAMA

Za ustawą wprowadzającą rekompensaty dla przedsiębiorstw energochłonnych głosowało 420 posłów, kilku wstrzymało się od głosu i tylko jeden był przeciw.

Jeśli ustawę w przyjętym dzisiaj kształcie poprze Senat i podpisze ją prezydent, około 300 przedsiębiorstw z branż energochłonnych – takich jak chemiczna, hutnicza czy papiernicza – będzie uprawnionych do uzyskania rekompensat za koszty uprawnień do emisji CO2 zawarte w cenie energii.

Rząd liczy, że pozwoli to ochronić ok. 1,3 mln miejsc pracy w przedsiębiorstwach energochłonnych oraz u ich kooperantów. Pierwsze wypłaty – za rok 2019 – nastąpią w roku 2020. Przeznaczone na nie będzie ok. 0,89 mld zł rocznie.

Formuła wyliczania wysokości rekompensat uwzględnia średnie ceny uprawnień do emisji. Rosnące ceny uprawnień przełożą się na wyższy poziom rekompensat. 

Zgodnie z nową dyrektywą ETS, rekompensaty można finansować z przychodów ze sprzedaży aukcyjnej uprawnień do emisji. W Polsce w 2018 r. dochody z aukcji wyniosły ok. 5 mld zł, a w tym roku może to być kwota nawet dwa razy większa.

REKLAMA

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów podaje, że aby uzyskać rekompensaty, trzeba będzie złożyć wniosek do 31 marca danego roku. Decyzje o ich przyznaniu i wysokości będzie podejmował prezes URE do 30 września danego roku. Od takiej decyzji będzie można się odwołać do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. 

Przedsiębiorcy otrzymają rekompensaty na przełomie października i listopada danego roku. Będzie je wypłacał Bank Gospodarstwa Krajowego.

Dodatkowo beneficjenci systemu będą musieli spełnić wymóg wdrożenia w swoich zakładach certyfikowanego systemu zarządzania energią lub bardziej kompleksowego rozwiązania.

Przedsiębiorcy w 2019 roku będą mogli wybrać tylko jeden system wsparcia. Albo rekompensaty dla instalacji zagrożonych tzw. ucieczką emisji, albo ten wprowadzony na mocy ustawy z 28 grudnia 2018 r. (tzw. ustawy prądowej).

Zgodnie z danymi za 2016 r. firmy energochłonne tworzą w Polsce 404 tys. miejsc pracy. A firmy z nimi kooperujące – 686 tys. Łącznie sektor energochłonny wspiera zatem miejsca pracy dla ok. 1,3 mln osób, czyli ok. 8,3 proc. pracujących w Polsce ogółem.

Dodatkowo branża energochłonna generuje ok. 11 proc. PKB, a polski przemysł ogółem ma 23-proc. udział w tworzeniu PKB. Zarazem branże energochłonne konsumują ok. 20 proc. energii wytwarzanej w kraju.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.