Spadek obrotów i cen na rynku zielonych certyfikatów

Spadek obrotów i cen na rynku zielonych certyfikatów
Fot. OakleyOriginals, flickr cc

W ubiegłym miesiącu spadły obroty na rynku zielonych certyfikatów w stosunku do notowanych w dwóch poprzednich miesiącach. Wraz z obrotami spadły ceny certyfikatów, ale nieznacznie.  Co ciekawe, w ubiegłym miesiącu sprzedano certyfikaty funkcjonujące w ramach „starego” instrumentu PMOZE, który obejmował energię odnawialną wyprodukowaną najpóźniej dekadę temu. 

W czerwcu wolumen obrotu zielonymi certyfikatami w ramach instrumentu PMOZE_A na Rynku Praw Majątkowych prowadzonym na Towarowej Giełdzie Energii ukształtował się na poziomie 887 795 MWh, a średnia ważona cena na sesjach RPM wyniosła dla instrumentu PMOZE_A 129,47 zł/MWh, co oznacza spadek o 5,12 zł/MWh względem maja br. (134,59 zł/MWh), kiedy odnotowano wyższe obroty rzędu 1 205 556 MWh.

Średnia cena zielonych certyfikatów z ubiegłego miesiąca była również niższa od średniej ceny za kwiecień br. (133,53 zł/MWh), kiedy TGE zanotowała również istotnie wyższe obroty, które w skali miesiąca wyniosły 1 241 739 MWh.

REKLAMA

Kwiecień był zresztą miesiącem wyraźnego odbicia na rynku certyfikatów, który w pierwszym kwartale 2019 r. cechował się systematycznym spadkiem cen – z odnotowanej za grudzień ub.r. średniej ceny 153,07 zł/MWh w marcu zostało już tylko 96,38 zł/MWh.

Wzrost odnotowany na przełomie marca i kwietnia, do poziomu ponad 130 zł/MWh, pokrył się w czasie z wycofaniem się Ministerstwa Energii z pomysłu wprowadzenia do ustawy o OZE zmian, które w praktyce mogłyby oznaczać utrzymanie cen zielonych certyfikatów na relatywnie niskim poziomie.

Co ciekawe w ubiegłym miesiącu – pierwszy raz od dawna – Towarowa Giełda Energii odnotowała transakcje w ramach „starego” instrumentu PMOZE dotyczącego energii odnawialnej wyprodukowanej jeszcze przed marcem 2009 r. i zastąpionego świadectwami PMOZE_A, które zaczęły być wystawiane za energię produkowaną począwszy od marca 2009 r.  

W ubiegłym miesiącu na TGE sprzedano certyfikaty PMOZE odpowiadające produkcji 1 501 MWh po średniej cenie 101,46 zł – a więc dużo niższej niż takie certyfikaty można było sprzedać jeszcze w pierwszych latach obecnej dekady.

REKLAMA

Nadal wysoka nadpodaż

W maju br. Urząd Regulacji Energetyki wystawił zielone certyfikaty odpowiadające produkcji 2,394 TWh energii elektrycznej, nie umorzono żadnych certyfikatów, a zablokowane do umorzenia na koniec tamtego miesiąca pozostawały prawa majątkowe odpowiadające generacji 2,233 TWh.

W maju nadpodaż na rynku wzrosła do 32,141 TWh, a w ubiegłym miesiącu zwiększyła się po raz kolejny, jednak już nie tak wyraźnie z uwagi na spory wolumen umorzonych w czerwcu certyfikatów.

W ubiegłym miesiącu URE wydał certyfikaty odpowiadające produkcji 1,514 TWh energii odnawialnej, umorzono certyfikaty na 1,456 TWh, a do umorzenia zablokowano na koniec czerwca prawa majątkowe na 1,112 TWh.

W efekcie na koniec pierwszej połowy br. nadpodaż zielonych certyfikatów utrzymywała się na rekordowo wysokim poziomie niemal 32,2 TWh i wyraźnie wzrosła od pierwszego miesiąca tego roku, gdy nadwyżka sięgała jeszcze 26,5 TWh.   

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.