IEO: podwyżki cen energii nieuniknione

IEO: podwyżki cen energii nieuniknione
Fot. James, flickr cc

Jak polityka energetyczna wpłynie na koszty energii w Polsce? Odpowiedzi poszukał Instytut Energetyki Odnawialnej, zapowiadając nieunikniony wzrost kosztów wytwarzania energii i taryf płaconych przez odbiorców.  

Jak podkreśla Instytut Energetyki Odnawialnej, przy ustawowo zamrożonych cenach energii w 2019 roku – na poziomie czerwca 2018 r. – i w sposób ciągły narastających kosztach, nie będzie możliwości uniknięcia wysokiego wzrostu cen w 2020 roku, przynajmniej dla firm, w szczególności dla MŚP, a także dla samorządów.

Dalszy wzrost kosztów i cen energii będzie musiał być rozłożony na wszystkich odbiorców energii, w tym na gospodarstwa domowe, ale także na przemysł, rolników, spółki użyteczności publicznej i dodatkowo pociągnie za sobą wzrost cen żywności i usług dla ludności – czytamy w analizie IEO.

REKLAMA

Instytut wskazuje przy tym, że nie ma jasności co do kształtowania się cen hurtowych energii, na które także wpływa polityka, z powodu wprowadzania dodatkowych opłat. To nowa opłata mocowa, nowa opłata kogeneracyjna, malejąca opłata przejściowa i stabilizująca się opłata OZE. Niejasność wynika przy tym także z ograniczania mechanizmów rynkowych.

Kluczowym czynnikiem decydującym o kosztach energii jest struktura miksu energetycznego, który kształtowany jest przez krajową politykę energetyczną oraz regulacje.

IEO podkreśla, że o ile przełom 2018/2019 przyniósł dwa wyczekiwane dokumenty kształtujące wizję polityki energetycznej – „Polityka Energetyczna Polski do 2040” oraz „Krajowy Plan Działań na Rzecz Energii i Klimatu”, to w tych dokumentach brakuje jednak szczegółowej analizy kosztów wytwarzania energii, ich optymalizacji oraz prognoz cen energii.

REKLAMA

Bazując na rządowych analizach, Instytut Energetyki Odnawialnej przygotował model kosztów wytwarzania energii i prognozę średniorocznych cen energii elektrycznej w raporcie „Średniookresowa prognoza kosztów wytwarzania i cen energii elektrycznej do 2040 roku”.

Przeprowadzona analiza prowadzi do jednoznacznych wniosków – nieunikniony jest wzrost kosztów wytwarzania energii i taryf.

Instytut Energii Odnawialnej zaznacza, że w miksie energetycznym każdy ewentualny dodatkowy megawat mocy wiatrowej lub fotowoltaicznej obniża koszty energii z krajowego systemu energetycznego.

IEO ocenia przy tym, że nawet nie zmieniając miksu, ale zakładając bardziej realny rozwój technologiczny oraz wpisanie krajowej polityki energetycznej w stabilne ramy polityki Unii Europejskiej, co oznaczałoby niższe ryzyko ekonomiczne i inwestorskie, możliwe byłoby obniżenie jednostkowych kosztów wytwarzania o 3,7 proc. w 2026 roku i do 8,5 proc. w 2040 roku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.