Największy emitent CO2 w Europie poprze cel „net zero”

Największy emitent CO2 w Europie poprze cel "net zero"
Fot. Vondraussen, flickr cc

Przyjęcie przez Unię Europejską celu zero emisji netto do roku 2050 staje się bardziej realne po tym, jak taki cel miał zyskać akceptację największego unijnego emitenta gazów cieplarnianych, czyli Niemców.

Jak poinformował „Financial Times”, powołując się na dokument opracowany przez rząd Angeli Merkel, Niemcy poprą forsowaną przez Komisję Europejską strategię osiągnięcia zerowych emisji w ujęciu netto w Unii Europejskiej do roku 2050.

Wcześniej przyjęcie takiego celu przez Unię Europejską oficjalnie poparły Belgia, Holandia, Luksemburg, Dania, Francja, Hiszpania, Portugalia i Szwecja.

REKLAMA

Natomiast cel „net zero” ubiegłym tygodniu oficjalnie przyjął rząd Wielkiej Brytanii, która stała się tym samym pierwszą z największych gospodarek na świecie posiadającą cel wyzerowania emisji CO2 w ujęciu netto – nie tylko w energetyce, ale także we wszystkich sektorach przemysłu, w tym w transporcie morskim czy lotniczym.

Zerowe emisje netto oznaczają zredukowanie ich niemal do zera i zrównoważenie pozostałych emisji technologiami i działaniami absorbującymi CO2.

„Financial Times” podkreśla, że poparcie Niemiec dla celu zero emisji netto zwiększa szansę przyjęcia go przez Unię Europejską na unijnym szczycie, który odbędzie się w przyszłym tygodniu w Brukseli, a przyjęcie takiego celu wzmocni pozycję UE w międzynarodowych negocjacjach klimatycznych i może wpłynąć na działania podejmowane przez inne państwa.

REKLAMA

O ile, jak podkreśla „FT”, rośnie liczba unijnych państw, które chcą poprzeć cel zerowych emisji netto do roku 2050, kluczowe ma być przekonanie do tej wizji kilku państw, wśród których brytyjski dziennik wymienia Polskę, Bułgarię i Węgry, a w tym celu może służyć udostepnienie dodatkowych funduszy na transformację energetyczną.

„Financial Times” podkreśla, że w latach 1990-2017 Unia Europejska zmniejszyła swoje emisje o 22 proc., podczas gdy unijna gospodarka urosła o 57 proc.

Przyjęty ostatnio unijny cel zakłada zredukowanie emisji CO2 o 40 proc. do roku 2030 w porównaniu z poziomem emisji z 1990 r., co jednak może być niewystarczające, aby wypełnić cele uzgodnione w ramach paryskiego Porozumienia klimatycznego.

Komisja Europejska szacuje, że osiągnięcie celu zerowych emisji netto do roku 2050 będzie wymagać inwestycji w infrastrukturę energetyczną sięgających co roku 175-200 mld euro.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.