Pierwsza w Polsce miejska sieć energetyczna już działa

Pierwsza w Polsce miejska sieć energetyczna już działa
Centrum Rozwoju Komunalnego SA

W Ostrowie Wielkopolskim w piątek oficjalnie uruchomiono miejską sieć elektroenergetyczną, którą będzie przesyłana do odbiorców lokalnie produkowana energia. Pierwsza energia wytworzona z biomasy ma popłynąć do mieszkańców w styczniu 2020 r.

Ostrów Wielkopolski jest inicjatorem unikatowego w skali ogólnopolskiej projektu Ostrowskiego Rynku Energetycznego.

Jak wskazują autorzy projektu, to aktywna odpowiedź lokalnego samorządu na rosnące ceny energii elektrycznej.

REKLAMA

Projekt zakłada uruchomienie własnej miejskiej sieci zielonej energii, rozwój inwestycji w segmencie odnawialnych źródeł energii i systemowe zarządzanie energią w celu jej lokalnego bilansowania.

Pierwszy odcinek miejskiej sieci liczy 3,2 km i obejmuje zasięgiem 26 bloków mieszkalnych, a także kilkadziesiąt obiektów należących do lokalnych władz i przedsiębiorców.

Budowa tego odcinka zajęła 12 tygodni i kosztowała 1,5 mln zł.

Siecią popłynie energia wytwarzana przez miejską spółkę komunalną Ostrowski Zakład Ciepłowniczy.

Siecią popłynie ekologiczny prąd wytwarzany m.in. z biomasy drzewnej w ostrowskiej elektrociepłowni. Moc przygotowana dla odbiorców to 2 MWe, a potencjał wyniesie nawet 8 MWe – komentuje Jan Grześkowiak, prezes Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego.

Dostawy energii z wykorzystaniem lokalnej sieci mają ruszyć w styczniu przyszłego roku, a do tego czasu będą kontynuowane inwestycje w instalacje przyłączeniowe oraz procedury wymagane przepisami Prawa energetycznego.

REKLAMA

W tym zakresie pełne wsparcie i kompleksową obsługę przyszłym odbiorcom – mieszkańcom, przedsiębiorcom i instytucjom – zapewni miejska spółka CRK Energia.

Przeprowadzone analizy rynku wskazują, że ostrowska energia będzie tańsza na samej dystrybucji dla mieszkańców o około 15-20 proc., a dla obiektów firm i instytucji nawet o ponad 50 proc.

Największym przedsiębiorcą wśród odbiorców miejskiej energii będzie firma Teamtechnik i budowany w ostrowskiej strefie przemysłowej jej nowy zakład produkcyjno-montażowy. Na ten plac budowy miejski prąd popłynął już w piątek.

Szczególnym elementem Ostrowskiego Rynku Energetycznego ma być współpraca na linii samorząd – sektor komunalny – mieszkańcy. W projekcie uczestniczy już ponad 50 partnerów naukowych i gospodarczych.

Cel to doprowadzenie do samowystarczalności energetycznej miasta do 2040 roku, a już od 2020 roku ORE ma zapewnić pierwszym mieszkańcom tańszą, miejską i odnawialną energię.  

Jak podkreśla Mateusz Nycek z Centrum Rozwoju Komunalnego SA w Ostrowie Wlkp., Ostrowski Rynek Energetyczny to innowacyjny i wielowymiarowy projekt lokalnej energetyki obywatelskiej, który ma przynieść konkretne, wymierne korzyści dla mieszkańców i przedsiębiorców – mniejsze opłaty za energię elektryczną, tańszy transport publiczny, nowe miejsca pracy, rozwój alternatywnych ekologicznych źródeł energii, a także poprawę jakości środowiska.  

– Dzięki odważnemu wyjściu poza sferę samorządowo-komunalną i udziałowi w projekcie ORE kilkudziesięciu znaczących przedsiębiorców, potencjał działania w gronie ponad 50 partnerów-założycieli wyniesie już 50 proc. zapotrzebowania na energię całego Ostrowa Wielkopolskiego. Rynek energii w Ostrowie Wielkopolskim szacowany jest na około 400 mln złotych rocznie. Analizy wskazują, że dzięki stworzeniu Ostrowskiego Rynku Energetycznego około 50 mln złotych rocznie może pozostać w Ostrowie u lokalnych przedsiębiorców i samych mieszkańców – tłumaczy Mateusz Nycek.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.