W kwietniu spadła produkcja energii odnawialnej

W kwietniu spadła produkcja energii odnawialnej
WinWind

Z danych Agencji Rynku Energii wynika, że produkcja energii ze źródeł odnawialnych w kwietniu była aż o 1/3 niższa niż w marcu br.

Dobre warunki wietrzności przyczyniły się do wyraźnego wzrostu produkcji energii odnawialnej w pierwszym kwartale 2019 r., co potwierdziły ostatnie kwartalne raporty finansowe państwowych koncernów energetycznych, które informowały o wyraźnym wzroście generacji z OZE w tym okresie.

W pierwszym miesiącu drugiego kwartału produkcja energii odnawialnej w naszym kraju jednak wyraźnie zmniejszyła się w porównaniu do marca.

REKLAMA

Krajowe źródła odnawialne wyprodukowały w kwietniu 2,1 TWh energii elektrycznej – więcej o 2 proc. w stosunku do generacji odnotowanej w analogicznym okresie ubiegłego roku, jednak był to wynik aż o 33 proc. niższy od zanotowanego miesiąc wcześniej, gdy krajowe źródła OZE wytworzyły w sumie 2,73 TWh.

Odnotowana w marcu br. generacja zielonej energii była natomiast aż 51 proc. wyższa w porównaniu do analogicznego miesiąca 2018 r. i o 17 proc. przewyższyła produkcję z lutego br.

Największy udział w produkcji energii odnawialnej w kwietniu miały elektrownie wiatrowe (60 proc.), następnie elektrownie biomasowe (15 proc.), elektrownie wodne (9 proc.), współspalanie biomasy (8 proc.) oraz biogazownie (5 proc.), a udział fotowotlaiki w krajowym miksie OZE wyniósł 3 proc.

REKLAMA

Jednocześnie to fotowoltaika odnotowała największy przyrost produkcji na poziomie 122 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Natomiast największy spadek, wynoszący 26 proc., odnotowały elektrownie wodne.

Agencja Rynku Energii wyliczyła, że w efekcie spadku generacji udział źródeł odnawialnych w krajowym miksie wytwarzania energii zmalał z 19,3 proc. w marcu do 16,2 proc. w kwietniu.

Największy udział w krajowym wytwarzaniu w kwietniu odnotowały elektrownie na węgiel kamienny (47 proc.), następnie elektrownie na węgiel brunatny (25 proc.), a mniejszy udział od OZE odnotowały elektrownie gazowe (10 proc.), w przypadku których produkcja wzrosła rok do roku aż o 43 proc.

Krajowe elektrownie wytworzyły w kwietniu ogółem 13 TWh energii elektrycznej – o 1 proc. więcej niż w kwietniu 2018 r., ale o 8 proc. mniej niż w marcu br. W tym około 0,5 TWh trafiło na eksport.

Krajowa konsumpcja energii w kwietniu sięgnęła 13,9 TWh, w efekcie czego krajowa generacja musiała zostać uzupełniona importem, który wyniósł 1,4 TWh.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.