Koszty energii odnawialnej znowu spadły. Jak bardzo?

Koszty energii odnawialnej znowu spadły. Jak bardzo?
Longi Solar

Międzynarodowa Agencja Energetyki Odnawialnej odnotowuje w swoim najnowszym raporcie „Renewable Power Generation Costs in 2018” ponowny spadek kosztów produkcji energii wiatrowej czy słonecznej, które mają być już niższe od kosztów generacji z wykorzystaniem paliw kopalnych.

Z analizy Międzynarodowej Agencji Energetyki Odnawialnej (International Renewable Energy Agency, IRENA) wynika, że koszty produkcji energii wiatrowej i fotowoltaicznej są już niższe od marginalnych kosztów wytwarzania z istniejących elektrowni węglowych.

Co więcej ponad 2/3 projektów lądowych farm wiatrowych oraz 4/5 projektów elektrowni fotowoltaicznych, które znalazły się w bazie IRENA i które mają zostać sfinalizowane w roku 2020, będzie produkować energię taniej niż dowolna elektrownia zasilana węglem, ropą czy gazem naturalnym.

REKLAMA

Francesco La Camera, dyrektor generalny IRENA, podkreśla, że dzięki odnotowanemu spadkowi kosztów wytwarzania energii odnawialnej, bazująca na OZE elektryfikacja może zapewnić realizację celów klimatycznych wnikających z Porozumienia Paryskiego.

W swojej analizie IRENA wskazuje na dwie technologie – lądowe elektrownie wiatrowe oraz elektrownie fotowoltaiczne – które już obecnie mają zapewniać, bez jakiejkolwiek pomocy finansowej, niższy koszt produkcji energii od najtańszego wytwarzania wykorzystującego paliwa kopalne.

W ubiegłym roku przeciętny koszt wytwarzania energii z elektrowni fotowoltaicznych i lądowych elektrowni wiatrowych miał spaść przeciętnie o 13 proc.

Analizując zawierane w ubiegłym roku umowy na sprzedaż energii (Power Purchase Agreements) oraz ceny oferowane przez inwestorów w aukcjach, IRENA policzyła, że przeciętna cena energii z lądowych wiatraków wynosiła w 2018 r. około 56 USD/MWh, natomiast w przypadku fotowoltaiki miała spaść średnio do 85 USD/MWh (dużo niższa byłaby uwzględniając tylko naziemne farmy PV).

IRENA wskazuje, że średnia cena energii z fotowoltaiki gwarantowana w zawieranych w przyszłym roku umowach PPA oraz w prowadzonych w 2020 roku aukcjach wyniesie przeciętnie około 48 USD/MWh i będzie niższa od kosztów produkcji energii z elektrowni węglowych o łącznej mocy 700 GW, które znajdują się w bazie IRENA.

Natomiast przyszłoroczna, średnia cena energii z lądowych farm wiatrowych, na poziomie 45 USD/MWh, ma być niższa od energii z elektrowni węglowych o całkowitej mocy 900 GW.

REKLAMA

Najwyraźniejszy spadek kosztów wytwarzania energii w latach 2017-18 IRENA odnotowuje natomiast w zakresie termalnej energetyki słonecznej CSP (Concentrated Solar Power), której zaletą jest możliwość przechowania energii w czasie do kilku godzin. Koszt energii z CSP w ubiegłym roku miał się zmniejszyć przeciętnie o 26 proc. – do średniego poziomu 185 USD/MWh.

Drugą najdroższą technologią OZE z wymienionych przez IRENA  pozostaje morska energetyka wiatrowa, w przypadku której koszty energii miały spaść w 2018 roku zaledwie o 1 proc., do średniego poziomu 0,127 USD/MWh.

IRENA odnotowuje też spadek kosztu wytwarzania energii w przypadku nowych projektów w energetyce biomasowej – o 14 proc. do średniego poziomu 62 USD/MWh, w hydroenergetyce – o 11 proc. do poziomu 47 USD/MWh, a w energetyce geotermalnej  – o 1 proc. do poziomu 72 USD/MWh.

O ile ceny energii w najnowszym raporcie IRENA dotyczą stanu na ubiegły rok, nowszą analizę, uwzględniającą inwestsycje podejmowane w pierwszych miesiącach tego roku, wykonali analitycy Bloomberga. 

Według Bloomberga przeciętny koszt produkcji energii dla rozpoczynanych na początku tego roku inwestycji w lądowe wiatraki miał spaść o 10 proc., do średniego poziomu 50 USD/MWh.

Natomiast przeciętny koszt energii z farm fotowoltaicznych zmniejszył się – według szacunków BNEF – o 18 proc. do poziomu 57 USD/MWh.

Natomiast koszt produkcji energii z morskich farm wiatrowych, dla których decyzje inwestycyjne były podejmowane w ostatnich miesiącach, ma spaść poniżej 100 USD/MWh.

Bloomberg wylicza, że od roku 2010 koszty produkcji energii z wiatru na lądzie, fotowoltaiki i morskich wiatraków spadły odpowiednio o 49 proc., 84 proc. i 56 proc.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.