Nowe wymogi w zakresie certyfikacji instalacji OZE

Nowe wymogi w zakresie certyfikacji instalacji OZE
Delta

Miesiąc temu weszły w życie nowe zasady przyłączania do sieci odnawialnych źródeł energii, które wynikają z wdrożenia do polskiego prawa unijnego kodeksu sieci, tzw. kodeksu RfG. Jedną z nowości, z którą muszą się liczyć inwestorzy i instalatorzy OZE, jest konieczność przedstawienia we wniosku o przyłączenie dokumentów potwierdzających zgodność montowanych urządzeń z nowymi wymogami.

Obowiązujące od miesiąca nowe zasady w procesie przyłączania źródeł wytwórczych to efekt wdrożenia do polskiego prawa przepisów uzgodnionych w Unii Europejskiej. Ujednolicenie przepisów w państwach UE jest związane z tworzeniem wspólnego rynku energii, a nowe wymagania w procesie przyłączeniowym wynikają z rozporządzenia Komisji (UE) 2016/631 z 14 kwietnia 2016 r. ustanawiającego unijny kodeks sieci (Network Codes, NC) w zakresie wymagań dla generatorów (Requirements for Generators, RfG).

To rozporządzenie nałożyło na operatorów sieci z krajów Unii Europejskiej obowiązek wdrożenia nowych procedur w zakresie przyłączenia do sieci elektroenergetycznej, testowania oraz wydawania pozwoleń na użytkowanie dla jednostek wytwórczych oznaczonych jako  A, B, C i D. Do grupy A zaliczono w Polsce jednostki wytwórcze o mocy od 0,8 kW do 200 kW. Grupa B to źródła o mocy 200 kW – 10 MW, grupa C to źródła o mocy 10 MW – 75 MW, a grupa D to źródła o mocy ponad 75 MW.

REKLAMA

Przy tym w nowej nomenklaturze, wynikającej z kodeksów RfG, źródła wytwórcze są nazywane „modułami wytwarzania energii”, natomiast wytwórca jest nazywany „właścicielem zakładu wytwarzania energii”.

Kodeks, obowiązujący w naszym kraju od 27 kwietnia br., wprowadził nowe wymagania techniczne, w tym jeśli chodzi o zapewnienie mocy biernej, regulację systemów baterii do obsługi sieci oraz niezbędne usługi systemu sieciowego.

Zgodność planowanych do przyłączenia urządzeń z wymogami kodeksów RfG mają potwierdzać odpowiednie certyfikaty dołączane do zgłoszeń kierowanych do operatorów – niezbędne, aby można było jednostkę wytwórczą przyłączyć do sieci.

Jak poinformowało portal Gramwzielone.pl reprezentujące operatorów sieci Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej, wychodząc naprzeciw wprowadzonym zmianom w ramach opracowanej procedury certyfikacji PTPiREE wprowadziło okres przejściowy, który ma pozwolić na dostosowanie się do wymagań NC RfG, umożliwiając producentom pozyskanie stosownych certyfikatów dla sprzedawanych urządzeń.

Zgodnie z nowymi zasadami certyfikacji, instalowane urządzenia będą musiały posiadać certyfikaty wydane przez posiadające odpowiednie uprawnienia jednostki certyfikujące. Obecnie jednak takie podmioty nie są jeszcze gotowe do wydawania nowych certyfikatów i nie ma nawet jeszcze wypracowanych zasad i procedur takiej certyfikacji.

Dlatego wprowadzono okres przejściowy i takie certyfikaty producenci urządzeń stosowanych w systemach OZE będą musieli posiadać dopiero za dwa lata.

W okresie przejściowym dopuszcza się stosowanie deklaracji zgodności potwierdzającej spełnienie wymogów NC RfG – informuje PTPiREE.

Na naszym rynku na nowe wymogi w zakresie certyfikacji szybko odpowiedzieli producenci falowników fotowoltaicznych, przygotowując odpowiednie dokumenty zgodności z NC RfG.

Jako pierwszy zgodność nowych wymagań dla większości swoich falowników potwierdził Fronius. Natomiast jedna z serii falowników tego producenta (Galvo) nie spełniła nowych wymogów w zakresie odporności na szybkie zmiany częstotliwości, co oznacza, że nie może być już stosowana.

REKLAMA

Jak informuje austriacki producent, wszystkie pozostałe falowniki dostarczone na rynek w przeciągu ostatnich kilku miesięcy mogą zostać dostosowane do obowiązujących standardów za pomocą aktualizacji oprogramowania przez Internet lub z pamięci USB. W tym celu zostały opracowane nowe ustawienia sieciowe „PL”, spełniające wymogi odpowiednie dla rynku polskiego.

O zgodności swoich falowników z nowymi normami szybko poinformował też inny czołowy dostawca takich urządzeń na rynek polski – izraelska firma SolarEdge.

W informacji wysłanej do portalu Gramwzielone.pl kilka dni po wejściu w życie kodeksów RfG izraelski producent poinformował, że falowniki SolarEdge są zgodne z dyrektywą UE 2016/631 i obsługują nowy kod bez konieczności modernizacji.

– W przypadku falowników wyprodukowanych przed wejściem w życie nowego kodu może być wymagana prosta aktualizacja oprogramowania układowego. Instalatorzy mogą pobrać najnowsze oprogramowanie. Aktualizacja oprogramowania sprzętowego dla falowników z opcją SetApp może być przeprowadzana bezpośrednio ze smartfona przy użyciu aplikacji mobilnej SetApp. Falowniki SolarEdge z ekranem LCD wymagają aktualizacji za pomocą karty SD  – poinformował SolarEdge. 

Odpowiednie deklaracje zgodności z nowymi normami przygotowali też inni producenci falowników dostępnych na polskim rynku. Można je znaleźć m.in. na stronach internetowych wybranych dystrybutorów sprzętu fotowoltaicznego.

Na razie trudno jeszcze stwierdzić, w przypadku jakiej ilości wniosków o przyłączenie skierowanych do operatorów sieci po 27 kwietnia nie dołączono odpowiednich dokumentów.

W przypadku procedury przyłączania mikroinstalacji fotowoltaicznych na zgłoszenie operatorzy mają na rozpatrzenie wniosków 30 dni i często czekają do końca tego terminu ze zgłoszeniem wnioskodawcy ewentualnych uwag.

Wiadomo, że część instalatorów zgłaszających operatorom przyłączenie początkowo nie dostarczała odpowiednich dokumentów. Natomiast operatorzy mieli dotąd nie kwestionować dokumentów zgodności dołączanych do wniosków o przyłączenie.

Wraz z wejściem w życie nowych wymagań wynikających z NC RfG, oprócz certyfikatu zgodności, w zakresie procedury przyłączania mikroinstalacj w trybie „na zgłoszenie” pojawił się także nowy formularz zgłoszeniowy „Zgłoszenie/Dokument Instalacji”, który można znaleźć na stronach poszczególnych OSD.

Więcej na ten temat w artykule: Weszły w życie nowe procedury przyłączania OZE. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.