Ostatnia nowa elektrownia węglowa na świecie powstanie już wkrótce
W ubiegłym roku po raz pierwszy zamknięto więcej elektrowni węglowych niż powstało nowych – zauważa Bloomberg, zapewniając, że ostatnia na świecie nowa elektrownia na węgiel zostanie wybudowana już niedługo.
Najważniejszym regionem dla energetyki węglowej staje się Azja. To tam rośnie produkcja energii z węgla i tam głównie prowadzone są inwestycje w nowe moce wytwórcze.
Bloomberg wylicza, że o ile w ciągu ostatniej dekady produkcja energii z węgla spadła w Europie o około 25 proc., a w Ameryce Północnej o 40 proc., w tym czasie w Azji zwiększyła się o 63 proc.
W 2017 roku w Europie produkcja energii z elektrowni węglowych wyniosła około 841 TWh, w Ameryce Północnej i Południowej z wykorzystaniem tego paliwa wytworzono około 1490 TWh, a w Azji – 6846 TWh. Reszta świata wyprodukowała z węgla w tym czasie ok. 545 TWh.
Obecnie na świecie w trakcie budowy mają być elektrownie węglowe o mocy wynoszącej 236 GW, co stanowi około 1/4 obecnego globalnego potencjału wytwórczego z węgla.
Bloomberg ocenia jednak, że w najbliższych latach inwestycje w nowe bloki węglowe będą maleć, na co wskazuje spadek potencjału nowych projektów, w przypadku których podjęto już finalne decyzje inwestycyjne. W 2015 roku takie decyzje podjęto dla inwestycji węglowych na 88 GW, a w ubiegłym roku na 22 GW.
Tymczasem w 2018 roku na całym świecie zamknięto elektrownie węglowe o mocy 30 GW, co oznacza, że po raz pierwszy w historii całkowita moc zamykanych elektrowni była niższa od mocy elektrowni, dla których podjęto finalne decyzje inwestycyjne.
Bloomberg powołuje się przy tym na analityków Institute for Energy Economics and Financial Analysis, którzy zakładają, że jeśli aktualne tempo zamykania nowych elektrowni węglowych utrzyma się, całkowity potencjał energetyki węglowe na świecie zacznie spadać po roku 2021.
Chiny, w których ma powstać 129 GW z 236 GW elektrowni węglowych obecnie budowanych na całym świecie, zamykają co roku bloki o mocy 5-10 GW, a w ubiegłym roku chiński potencjał energetyki węglowej wzrósł, uwzględniając wygaszane moce, już „tylko” o 4 GW.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.