Czołowy ubezpieczyciel wycofuje się z węglowych inwestycji PGE

Czołowy ubezpieczyciel wycofuje się z węglowych inwestycji PGE

Trzeci co do wielkości europejski ubezpieczyciel ogłosił, że porzuca ubezpieczanie kopalni węgla brunatnego i kamiennego w Polsce. Jak zauważa Fundacja „Rozwój TAK Odkrywki NIE”, dla Polskiej Grupy Energetycznej oznacza to dalsze poszukiwania ubezpieczyciela dla Turowa i Złoczewa.

Kilka dni po międzynarodowym proteście na styku trzech granic polskiej, czeskiej i niemieckiej przeciw rozszerzeniu kopalni węgla brunatnego Turów jeden z dotychczasowych ubezpieczycieli kopalni i elektrowni ogłosił zakończenie ubezpieczania jakichkolwiek kopalni węgla w Polsce.

Fundacja „Rozwój TAK – Odkrywki NIE” zauważa, że obecnie już siedmiu z ośmiu aktywnych na europejskim rynku ubezpieczycieli, którzy zaangażowani byli w przeszłości w ubezpieczanie polskiego sektora węglowego, ogłosiło nowe, restrykcyjne kryteria poważnie redukujące ich wsparcie dla nowych inwestycji węglowych.

REKLAMA

Jednak Generali idzie dalej niż Swiss Re, Zurich, Allianz, AXA i QBE, ponieważ deklaruje zaostrzenie polityki wobec już istniejących kopalni węgla kamiennego i brunatnego w Polsce.

Jednym z klientów Generali, który będzie musiał dostosować się do nowych zasad gry, jest Polska Grupa Energetyczna, która od 2013 roku zawarła z Generali co najmniej 7 umów ubezpieczeniowych, a jednocześnie jest trzecim co do wielkości emitentem CO2 w Europie i właścicielem najbardziej zanieczyszczających elektrowni węglowych na kontynencie (Bełchatów, Turów).

W tej chwili PGE kończy budowę ponad 4 GW nowych mocy w elektrowniach mających korzystać z węgla kamiennego oraz planuje budowę i poszerzenie kopalń odkrywkowych węgla brunatnego.

REKLAMA

Oczekujemy od Generali postawienia kropki nad „i” w postaci ogłoszenia, że sprzedaje udziały w PGE i że nie zamierza ubezpieczać istniejących elektrowni spółek takich jak PGE  planujących budowę nowych elektrowni lub kopalni węglowych oraz nie posiadających planów wygaszania swoich elektrowni węglowych do 2030 roku – komentuje Monika Sadkowska z Fundacji „Rozwój TAK – Odkrywki NIE”.

Fundacja podkreśla, że pół roku temu Generali zapowiedziało również sprzedaż akcji oraz brak odnowienia ubezpieczeń dotychczasowych sześciu klientów z sektora węglowego – pięciu spółek polskich (PGE, ZE PAK, Enea, Energa, Tauron) oraz jednej czeskiej (CEZ) – jeśli nie przedstawią wiarygodnego planu odejścia od węgla.

Jednak do końca marca 2019 r. czyli w wyznaczonym przez ubezpieczyciela terminie – nadal nie było wiadomo, czy którakolwiek spółka pracuje nad swoim planem odejścia od węgla i czy Generali zastosuje zapowiedziane restrykcje.

Jak podkreśla Fundaca „Rozwój TAK – Odkrywki NIE”, w sezonie walnych zgromadzeń akcjonariuszy rośnie oczekiwanie, że kolejni ubezpieczyciele oraz towarzystwa reasekuracyjne – w tym Hanower Re, Munich Re, Talanx (znany w Polsce jako Warta i HDI Polska) oraz PZU –podążą za trendem wyznaczonym przez Generali.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.