Litwa wprowadza nowy system wsparcia OZE

Litwa wprowadza nowy system wsparcia OZE
Statkraft

Komisja Europejska zgodziła się na wdrożenie przez litewskie władze nowych zasad wspierania producentów energii odnawialnej. Nowy mechanizm może objąć wytwarzanie energii w dowolnej technologii OZE i wejdzie w życie już za kilka dni.

Dzięki pozytywnej decyzji Brukseli, już 1 maja na Litwie zaczną obowiązywać nowe zasady rozliczeń energii ze źródeł odnawialnych. Nowy system ma być stosowany do połowy 2025 r. lub do osiągnięcia 38-procentowego udziału energii odnawialnej w finalnej konsumpcji energii na Litwie. Wilno przyjęło, że osiągnie taki cel najpóźniej w roku 2025.

Nowy program wsparcia, którego budżet wyniesie 385 mln euro, zakłada wspieranie producentów energii odnawialnej w postaci premii doliczanej do rynkowej ceny energii. Wysokość premii będzie ustalana w drodze aukcji otwartych dla różnych technologii OZE, bez podziału na moc planowanych instalacji.

REKLAMA

Premia nie będzie mogła przy tym przekroczyć odgórnego poziomu stanowiącego różnicę między występującą na rynku ceną energii elektrycznej  a przeciętnym kosztem produkcji energii w „najbardziej efektywnej kosztowo technologii wytwarzania energii odnawialnej”. Od razu ustalono, że ta technologia to lądowa energetyka wiatrowa.

Obie wartości determinujące maksymalną wysokość premii będą wyznaczane każdorazowo przed kolejnymi aukcjami.

Komisja Europejska uznała, że zaproponowany mechanizm ogranicza pomoc publiczną do niezbędnego minimum i że jest zgodny z unijnymi wytycznymi z 2014 roku w zakresie wspierania projektów środowiskowych.

REKLAMA

Udział energii odnawialnej w litewskim miksie konsumpcji energii w elektroenergetyce, ciepłownictwie i transporcie w 2017 roku wyniósł 25,8 proc., czyli 2,8 pkt proc. powyżej krajowego celu OZE na rok 2020.

Zgodnie z nową strategią energetyczną Litwy, którą w ubiegłym roku zatwierdził litewski parlament, do roku 2030 odnawialne źródła energii mają odpowiadać za 45 proc. krajowego miksu wytwarzania, a w roku 2050 mają wypełnić go całkowicie.

Kluczowa rola ma przypaść energetyce wiatrowej, której udział w krajowym wytwarzaniu zielonej energii elektrycznej ma wynieść nie mniej niż 55 proc. w roku 2030 i co najmniej 65 proc. w roku 2050.

Generację z wiatru Litwini mają podwoić około roku 2025. Aby osiągnięcie ambitnego celu OZE stało się możliwe, zakłada się, że do roku 2030 będzie potrzeba około 7 TWh zielonej energii rocznie, natomiast do roku 2050 około 18 TWh. W tym około 50-55 proc. ma pochodzić z wiatru.

Nowa strategia energetyczna Litwy to również postawienie na energetykę prosumencką. Wilno przyjęło, że do roku 2020 liczba prosumentów wzrośnie do 34 tys., co stanowiłoby 2 proc. wszystkich odbiorców energii na Litwie, a w roku 2030 liczba litewskich prosumentów ma sięgać 500 tys.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.