Polskie miasto buduje własną sieć energetyczną. Opartą na OZE
W Ostrowie Wielkopolskim w poniedziałek oficjalnie ruszy budowa miejskiego systemu elektroenergetycznego, którym będzie przesyłana do odbiorców lokalnie produkowana energia. Pierwsza energia wytworzona z biomasy ma popłynąć do mieszkańców w przyszłym roku.
Ostrów Wielkopolski jest inicjatorem unikatowego w skali ogólnopolskiej projektu Ostrowskiego Rynku Energetycznego.
Jak wskazują autorzy projektu, to aktywna odpowiedź lokalnego samorządu na rosnące ceny energii elektrycznej.
Projekt zakłada budową własnej miejskiej sieci zielonej energii, rozwój inwestycji w segmencie odnawialnych źródeł energii i systemowe zarządzanie energią w celu jej lokalnego bilansowania.
Szczególnym elementem Ostrowskiego Rynku Energetycznego ma być współpraca na linii samorząd – sektor komunalny – mieszkańcy.
W projekcie uczestniczy już ponad 50 partnerów naukowych i gospodarczych.
Cel to doprowadzenie do samowystarczalności energetycznej miasta do 2040 roku, a już od 2020 roku ORE ma zapewnić pierwszym mieszkańcom tańszą, miejską i odnawialną energię.
W najbliższy poniedziałek oficjalnie rozpocznie się budowa miejskiej sieci elektroenergetycznej, którą popłynie produkowana lokalnie energia.
Jak tłumaczy portalowi Gramwzielone.pl Mateusz Nycek z miejskiej spółki Centrum Rozwoju Komunalnego SA, pierwszy odcinek sieci o długości ponad 3 km powstanie od Centrum Przesiadkowego przy ul. Wojska Polskiego do Ostrowskiego Parku Przemysłowego przy ul. Wrocławskiej.
Siecią popłynie prąd wytwarzany przez miejską spółkę komunalną Ostrowski Zakład Ciepłowniczy m.in. z biomasy drzewnej.
Zasięgiem pierwszego odcinka sieci objętych zostanie kilkadziesiąt obiektów należących do instytucji publicznych i firm, jak również 26 bloków mieszkalnych.
Moc przygotowana dla odbiorców to 2 MWe, a potencjał jest szacowany nawet na 8 MWe.
Szacunkowa wartość inwestycji to około 1,5 mln zł, a pierwsza energia ma popłynąć miejską siecią do odbiorców już w przyszłym roku.
Jak podkreśla Mateusz Nycek, Ostrowski Rynek Energetyczny to innowacyjny i wielowymiarowy projekt lokalnej energetyki obywatelskiej, który ma przynieść konkretne, wymierne korzyści dla mieszkańców i przedsiębiorców – mniejsze opłaty za energię elektryczną, tańszy transport publiczny, nowe miejsca pracy, rozwój alternatywnych ekologicznych źródeł energii, a także poprawę jakości środowiska.
– Dzięki odważnemu wyjściu poza sferę samorządowo-komunalną i udziałowi w projekcie ORE kilkudziesięciu znaczących przedsiębiorców, potencjał działania w gronie ponad 50 partnerów-założycieli wyniesie już 50 proc. zapotrzebowania na energię całego Ostrowa Wielkopolskiego. Rynek energii w Ostrowie Wielkopolskim szacowany jest na około 400 mln złotych rocznie. Analizy wskazują, że dzięki stworzeniu Ostrowskiego Rynku Energetycznego około 50 mln złotych rocznie może pozostać w Ostrowie u lokalnych przedsiębiorców i samych mieszkańców – tłumaczy Mateusz Nycek.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.