Tesla przekroczyła 1 GWh w sprzedanych magazynach energii

Tesla przekroczyła 1 GWh w sprzedanych magazynach energii
Fot. Tesla
REKLAMA

W informacji na temat wyników finansowych za 2018 rok firma Elona Muska chwali się m.in. potrojeniem sprzedaży magazynów energii jeśli chodzi o zainstalowaną pojemność. Gorzej wypada drugi komponent energetycznego działu Tesli, odpowiadający za sprzedaż instalacji fotowoltaicznych.

Dział “Energy generation and storage” Tesli w ostatnim kwartale 2018 r. odnotował przychody na poziomie 371,49 mln dolarów przy kosztach wynoszących 328,7 mln dolarów.

Wcześniejszy, trzeci kwartał 2018 r. energetyczny segment Tesli zakończył wyższymi przychodami, wynoszącymi 399,31 mln dolarów przy kosztach sięgających 330,55 mln dolarów, natomiast przychody działu “Energy generation and storage” za cały 2018 r. wyniosły 1,555 mld dolarów wobec przychodów rzędu 1,116 mld dolarów wypracowanych w roku 2017.

Tymczasem całkowite przychody Tesli w 2018 roku, które wypracował głównie dział „automotive”, wyniosły 21,461 mld dolarów wobec 11,758 mld dolarów wypracowanych rok wcześniej.

W 2018 r. Tesla miała sprzedać magazyny energii o łącznej pojemności 1,04 GWh w stosunku do sprzedaży na poziomie 358 MWh zrealizowanej rok wcześniej.

Wyłącznie w czwartym kwartale 2018 r. Tesla dostarczyła magazyny energii o pojemności 225 MWh – o 6 proc. wyższej niż we wcześniejszym kwartale i o 57 proc. wyższej niż w analogicznym okresie roku 2017.

Kolejne osiągnięcie w zakresie magazynów energii, którym chwali się Tesla, to skrócenie w roku 2018 średnio o połowę czasu potrzebnego na zainstalowanie magazynów energii od momentu podpisania kontraktu.

Cel amerykańskiego koncernu na rok 2019 to dostawy magazynów energii o pojemności ponad 2 GWh. Większa sprzedaż ma iść w parze z usprawnieniem procesu produkcji dzięki nowym liniom produkcyjnym opracowanym przez inżynierów wywodzącej się z Niemiec i przejętej przez Teslę firmy Grohmann.

Poza Ameryką Północną Tesla wskazuje jako będące w obszarze jej zainteresowań rynki australijski i europejski, gdzie atrakcyjność takich instalacji podnoszą rosnące ceny energii z sieci. Z kolei w przypadku Australii firma Elona Muska wskazuje na program budowy wirtualnej elektrowni, który jest wdrażany przez władze stanu Południowa Australia i który przewiduje instalację 50 tys. domowych magazynów energii Powerwall.

Już obecnie domowe magazyny energii Powerwall mają być stosowane w ponad 100 energetycznych mikrosieciach, funkcjonujących w 32 krajach.

Tesla dodaje, że o ile postawiony pod koniec 2017 r. w Australii bateryjny magazyn energii, w którym wykorzystywane są zestawy Powerpack, nadal pozostaje największym na świecie, o tyle w ostatnim czasie miała zebrać zamówienia na jeszcze większe instalacje mające służyć magazynowaniu energii.

Firma Elona Muska podkreśla, że do wzrostu zainteresowania tą technologią – jak alternatywą dla elektrowni szczytowych – przyczyniły się zresztą efekty pracy australijskiego magazynu energii, który, jak wynika z dotychczasowych doświadczeń, powinien zwrócić się w ciągu kilku lat.

Mniej fotowoltaiki

Gorzej wygląda natomiast rozwój fotowoltaicznego biznesu Tesli, stanowiącego drugi z elementów działu “Energy generation and storage”. W czwartym kwartale 2018 r. moc wykonanych instalacji sięgnęła w sumie 73 MW i była o 21 proc. niższa w ujęciu kwartał do kwartału. Natomiast łączna moc instalacji fotowoltaicznych zrealizowanych w całym 2018 r. wyniosła 326 MW i była niższa o 38 proc. w porównaniu do wyniku wypracowanego w roku 2017.

Przy czym Tesla systematycznie odchodzi od charakteryzującego się większymi wolumenami sprzedaży, ale mniejszą rentownością modelu bazującego na leasingu systemów PV.

Instalacje zrealizowane za gotówkę i kredyty w czwartym kwartale 2018 miały stanowić 75 proc. sprzedaży w stosunku do 51 proc. w analogicznym okresie ubiegłego roku. W ujęciu rocznym było to odpowiednio 71 proc. w roku 2018 oraz 39 proc. w roku 2017.

Jak podkreśla Tesla, ten trend oznacza wyższe zyski w segmencie fotowoltaiki.

Nadal nie rozkręcono produkcji solarnych dachówek Solar Roof. W raporcie za 2018 r. amerykańska firma informuje o zbieraniu doświadczeń z pierwszych, pilotażowych instalacji fotowoltaicznych, w których zastosowano tę technologię, a także o prowadzonych testach linii produkcyjnych w fabryce w Buffalo w stanie Nowy Jork.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (12)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Seba |
I gdzie jest ten pajac co ponad rok temu pisał że magazyny Tesli się nie będą sprzedawać bo za drogie i wogóle z dupy? Konkurencja ma niby lepsze.... I co ponad 1GWh sprzedana, na ten rok 2 pyknie. Już teraz firmy energetyczne wolą postawić magazyn niż gazowy peaker plant ponieważ kosztowo to o wiele lepiej wychodzi, szybszy zwrot z inwestycji. A Polska, no tak bierzemy się za gazówki, jak zawsze dwa kroki do tyłu ehhh
Maurycycx |
A gdzie kupie w polsce magazyn tesli? nie moge jej znaleść na allegro nie ma na olx tez nie a elerktrycy nie wiedza:/
Wykształciuch |
Wpisujesz "Tesla Powerwall Polska" i masz wyniki wyszukiwania. Dzwoń, popytaj o ceny i możliwość instalacji. Internet to nie tylko OLX i Allegro.
alladyn-solar-batt |
Seba: wytłumaczę... bierzemy się za gazówki bo choć to jest skrzętnie ukrywane już dzisiaj brakuje w systemie 1500MW zaś koszt budowy i przede wszystkim termin uruchomienia jest najszybszy pośród obiektów gwarantujących ZATRUDNIENIE xxx etatów. Magazyny energii w polskiej energetyce z uwagi na brak kompetencji etatowców budowane byłyby przez outsourcing a co gorsza - po uruchomieniu NIE wymagają do funkcjonowania Etatów, co nie zachodzi po wybudowaniu kilku gazówek. Okapito? Teraz sobie wykoncypuj co tutaj jest dobrem najwyższej konieczności.....
Jaki problem? |
@maurycy magazyny energii Tesli sprzedaje firma w Piwnicznej Zdrój na pierwszą literę S
alladyn-solar-batt |
Kilkukrotnie infirmowałem, że dla elektromobilności oraz Tesli akumulatory to jedynie tymczasowe rozwiązania stosowane ad hoc w drodze do baterii hybrydowej bo taka lepiej współgra z technologią odzysku energii hamowania. Zatem konsekwentnie:,, Tesla przejmuje firmę Maxwell Technologies za 218 mln dolarów Wtorek, 05 lutego 2019 | Gospodarka Tesla zdecydowała się kupić firmę zajmującą się technologiami magazynowania energii elektrycznej Maxwell Technologies, płacąc 218 mln dolarów. Transakcja ma pomóc producentowi samochodów elektrycznych wytwarzać baterie, które gromadzą więcej energii, co pozwoli obniżyć koszty i stawić czoła rosnącej konkurencji. Tesla szybko zwiększa produkcję sedana Model 3 i musi obniżyć cenę, by zdobyć większą liczbę klientów. Obecnie wyłącznym dostawcą ogniw baterii do samochodów Tesli jest japoński Panasonic. Tesla przejmuje firmę Maxwell Technologies za 218 mln dolarów Maxwell spodziewa się, że umowa, która została już zatwierdzona przez zarząd, zostanie zamknięta w drugim kwartale 2019 r., lub nieznacznie później. Zarząd Maxwella w styczniu poinformował inwestorów, że firma opracowała i opatentowała technologię "suchej elektrody", która może obniżyć koszty akumulatorów pojazdów elektrycznych i znacznie zwiększyć zasięg jazdy. Firma ogłosiła wówczas, że w ciągu sześciu miesięcy spodziewa się nawiązania strategicznych sojuszy skupionych wokół tej technologii. Maxwell Technologies produkuje również superkondensatory, które oddają energię szybciej niż akumulatory i są postrzegane jako uzupełnienie technologii bateryjnej. Maxwell twierdzi, że superkondensatory, w połączeniu z energią akumulatorów, mogą zapewnić krótki czas reakcji, działać w szerszym zakresie temperatur i wydłużyć żywotność baterii nawet dwukrotnie. Elon Musk zwracał uwagę na znaczenie superkondensatorów już w 2013 roku. W maju ubiegłego roku właściciel Volvo Geely Holding Group ogłosił zawarcie z Maxwellem umowy dotyczącej superkondensatorów, określając te urządzenia jako pomoc dla samochodów hybrydowych w osiągnięciu szczytowej mocy. Do klientów Maxwell Technologies należą także General Motors i Lamborghini. źródło: Reuters
Seba |
alladyn-solar-batt masz rację pewnie do tego to się sprowadza, ale jprdl przecież to są firmy akcyjne, liczy się wypracowany zysk a nie posady dla znajomych!!! Fundusze emerytalne już mnóstwo kasy utopiły w akcjach tych przedsiębiorstw a ceny akcji jeszcze bardziej pójdą w dół.... Co do Tesli to mogą zastąpić kwasiaki tymi superkondesatorami takie słuchy chodzą, będzie kilka kg ciężej ale na całe życie samochodu oraz polepszony regen i przyspieszanie, no i ciekawa ta technologia z dry battery.
alladyn-solar-batt |
Seba: mówisz że to są S. A..... Przecież świadomością archaiczności dzisiejszego sposobu prowadzenia tego biznesu musiałoby dysponować walne... A skąd walne ma ekspertyzy? Od tych, którzy dostają zlecenia na wykonanie ekspertyz, zlecenia wystawia Zarząd.... Kółko się zamyka, a akcjonariusz państwowy też dyletant bo w ME zatrudniali wiernych zamiast obytych i wyedukowanych. Rządzą zarządy i nikt im nie powie..W strukturze PGE,, przypadkiem" rządzi Pani Morawiecka. O czym to świadczy? .
Seba |
Świadczy to tylko o tym, że jesteśmy ciągle bliżej Rosji i ich światopoglądowi niż europy zachodniej
bsboss |
dziś ciągniemy z zagranicy prąd po 53 euro za MWh - średnio pobieramy około 1800 MW - a nasze wiatraki i PV ??? - właściwie czemu stawiać drogie instalacje w naszym pięknie zadymionym kraju skoro można kupić energię od Niemców
bsboss |
w Niemczech mają drogi prąd (53,3 euro / MWh) po dzisiejszym kursie to jakieś 228,76zł , my w PL mamy tani prąd z naszego węgla za jedyne 287,02 - wartość aktualna dla godziny tego wpisu - i nasz rząd uważa, że wszystko jest ok - te ceny to średnie rynkowe ceny energii i nawet nieuki z matmy są w stanie zauważyć, że w złą stronę to idzie, a co nasz rząd z tym robi?????
alladyn-solar-batt |
Bsboss: pisałem o tym, że dla polskich decydentów nie ma znaczenia czy i ile zapłacą odbiorcy choć w mediach przewrotnie będzie mowa tylko o tym. Znaczenie ma WYŁĄCZNIE kwestia takiego żonglowania by nie doszło do utraty miejsc pracy w energetyce.

Giełda OZE

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły generator, przekładnia czytaj dalej...

Sprzedam nieruchomość w Bożympolu Małym o pow. 21,88ha

Sprzedam nieruchomość gruntową, niezabudowaną w Bożympolu Małym w gminie Łęczyce, powiecie wejherows czytaj dalej...

Komponenty PV i aparatura badawcza

Posiadamy materiały do produkcji modułów PV oraz aparaturę badawczą do modułów fotowoltaicznych. Zap czytaj dalej...

Usługa kafarem, wbijanie słupów pod gruntowe instalacje fotowoltaiczne

Witam, Obsługuje południe Polski, w szczególności podkarpacie. Mam kafar przystosowany pod konstruk czytaj dalej...