KE akceptuje dużą pomoc polskiego rządu dla LG Chem

KE akceptuje dużą pomoc polskiego rządu dla LG Chem
Fot. LIBER Europe, flickr cc
REKLAMA

Komisja Europejska poinformowała dzisiaj o uznaniu za zgodną z unijnym prawem rekordową pomoc przyznaną przez polski rząd koreańskiej firmie LG Chem w zakresie inwestycji w fabrykę baterii do samochodów elektrycznych, która powstaje pod Wrocławiem.

Bruksela informuje, że wysokość pomocy inwestycyjnej udzielonej przez polski rząd dla LG Chem sięga 36 mln euro. Całkowita wartość inwestycji koreańskiej grupy w wertykalnie zintegrowaną produkcję baterii pod Wrocławiem ma wynieść 325 mln euro.

Komisja dodaje, że w wyniku tej inwestycji będą powstawać zestawy baterii litowo-jonowych dla około 80 tys. samochodów elektrycznych produkowanych co roku w Europie.

Inwestycja wsparta przez polski rząd ma skutkować utworzeniem ponad 700 bezpośrednich miejsc pracy, a KE podkreśla, że przyznanie pomocy publicznej dla tego projektu dopuszcza unijne prawo, jako dla inwestycji wspierającej rozwój gospodarczy w mniej rozwiniętych regionach Unii Europejskiej.

Ponadto Komisja stwierdza, że bez przyznania pomocy publicznej taka inwestycja nie zostałaby zrealizowana w Polsce, ani w żadnym innym kraju Unii Europejskiej, a wysokość pomocy określa się jako ograniczoną do minimum koniecznego wsparcia.

Początkowo Koreańczycy ogłosili, że zainwestują w fabrykę baterii pod Wrocławiem 1,3 mld zł, tworząc ok. 730 miejsc pracy. Później ogłoszono, że w drugim etapie inwestycje sięgną nawet 4,5 mld zł, a zatrudnienie znajdzie dodatkowo ponad 700 pracowników.

Polski zakład LG Chem już produkuje na pierwszych liniach baterie, które trafiają m.in. do Daimlera, Porsche, Volvo, Audi, Renault i Jaguara. Zakład pod Wrocławiem może obecnie produkować w skali miesiąca baterie do około 30 tys. samochodów, a trwa już budowa hal, które pomieszczą kolejne linie produkcyjne.

Ponadto w ciągu 2-3 lat koreańska firma ma zwiększyć potencjał produkcji podwrocławskiej fabryki z około 10 GWh do 70 GWh, a w roku 2021 LG Chem chce produkować w naszym kraju w skali roku baterie do około 1 mln elektryków.

Bruksela podkreśla, że ta inwestycja wpisuje się w forsowaną przez nią inicjatywę o nazwie European Battery Alliance, której celem jest budowa w Unii Europejskiej przemysłu produkującego baterie dla samochodów elektrycznych i stacjonarnych magazynów energii.

Komisja Europejska szacuje, że w roku 2025 wartość rynku baterii może sięgać 250 mld euro rocznie i wielkością powinien od odpowiadać gospodarce Danii. Natomiast generowany w Europie popyt na baterie powinien wynieść wówczas 200 GWh, a globalnie 600 GWh.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (6)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MojaPV |
No przeca godom ciagle w Polsce nikt OZE nie blokuje nawet tak ogromne fabryki bateri powstaja w Polsce i a wiatraki ciagle sie krecą nikt je nie zatrzymal
MojaPV |
To nie ja pisoł przed chwilom, to przetak sobowtóra jedna ino.
ElektrowniaPV |
LG to dno, wykorzystują nas i nasze pieniądze dla swoich celów, co to za interes aby im dopłacać?
Sic |
Będzie taki sam biznes jak Sharp i LG zrobili pod Toruniem. Wykorzystają ulgi i dotacje i wyparują po kilku latach.
IXI |
Zawsze na tym forum MojaPV jest przeciwny wszelkiej pomocy finansowej ze stwony państwa dla zwykłych prosumentów. A tu milczy, gdy rząd lekką ręka daje dotacje dla zagranicznej firmy. Z tego, co pamiętam, pierwszy program "Prosument" miał budżet 8 milionów i był wielki krzyk, że coś zwykły Kowalki ma dostać. A tu mamy 38 milionów i cisza.
MojaPV |
Nic nie milczę tylko mi już ręce opadają jak ciągle psioczycie że Polska OZE blokuje i ciągle wam tłumacze że nikt niczego nie blokuje ci co chcą to budują. Ale rozdawnictwo zapomogi 500+ dotacje itp to druga sprawa i zawsze będę przeciwko temu. W polsce są bogaci i biedni a wam wychodzi że wszyscy razem to klasa średnia.

Giełda OZE

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły generator, przekładnia czytaj dalej...

Sprzedam nieruchomość w Bożympolu Małym o pow. 21,88ha

Sprzedam nieruchomość gruntową, niezabudowaną w Bożympolu Małym w gminie Łęczyce, powiecie wejherows czytaj dalej...

Komponenty PV i aparatura badawcza

Posiadamy materiały do produkcji modułów PV oraz aparaturę badawczą do modułów fotowoltaicznych. Zap czytaj dalej...

Usługa kafarem, wbijanie słupów pod gruntowe instalacje fotowoltaiczne

Witam, Obsługuje południe Polski, w szczególności podkarpacie. Mam kafar przystosowany pod konstruk czytaj dalej...