W Polsce może powstać kolejna duża fabryka baterii

W Polsce może powstać kolejna duża fabryka baterii
Fot. Messe Düsseldorf, ctillmann
REKLAMA

Na razie holenderska firma Lithium Werks posiada fabryki baterii i ogniw litowo-jonowych w Holandii, i jest w trakcie budowy takiej fabryki w Chinach. W najbliższym czasie Holendrzy zamierzają wybudować w Europie kolejną fabrykę baterii, a jedną z potencjalnych lokalizacji, którą biorą pod uwagę, jest nasz kraj.

Holenderska firma planuje budowę w Europie kolejnej fabryki mogącej produkować w skali roku baterie litowo-jonowe o pojemności do 8 GWh. Jedną z branych pod uwagę lokalizacji jest Polska.

Proces zmiany wymaga globalnego podejścia. Chcemy być pierwszą europejską firmą, która zbuduje fabrykę na Starym Kontynencie. Jedną z rozważanych lokalizacji jest Polska. Aktualnie szukamy partnerów do naszego przedsięwzięcia – ogłosił Kees Koolen, prezes zarządu Lithium Werks, który ma już na swoim koncie kilka projektów o światowym zasięgu, był m.in. jednym z twórców sukcesu portalu Booking.com czy Ubera.

Lithium Werks w gronie potencjalnych partnerów widzi między innymi uniwersytety, które mogą współpracować naukowo z fabryką, edukując jednocześnie dla niej przyszłe kadry.

Ogniwa litowo-jonowe wykorzystywane są między innymi w telefonach, elektronarzędziach, rowerach elektrycznych, pojazdach użytkowych czy nawet statkach. Właściwie w dzisiejszych czasach każdy patrzy na to, gdzie i jak skorzystać z tego rodzaju baterii. Wyzwaniem jest również magazynowanie energii. Brakuje systemów jej przechowywania, które funkcjonują właśnie dzięki takim ogniwom – mówi John Aittama, COO w Lithium Werks.

W październiku br. holenderska firma ogłosiła budowę kosztem 1,6 mld euro fabryki w Chinach, w której ma produkować baterie litowo-jonowe o pojemności również 8 GWh w skali roku.

Kees Koolen, szef Lithium Werks, zapewnił wówczas w komunikacie prasowym, że celem zarządzanej przez niego firmy jest wybudowanie do 10 fabryk baterii przeznaczonych do zastosowania w procesach przemysłowych, ale także do zasilania magazynów gromadzących energię odnawialną. – Świat jest w trakcie przechodzenia od paliw kopalnych do energii odnawialnej i jedynym sposobem, aby to umożliwić, jest magazynowanie energii. Wyprodukowanie wystarczającej ilości baterii będzie wyzwaniem dla ludzkości  – stwiedził.

Cel holenderskiej firmy to osiągnięcie przychodów na poziomie 1 mld dolarów w roku 2020.

Komisja Europejska szacuje, że w roku 2025 wartość rynku baterii może sięgać 250 mld euro rocznie i wielkością powinien od odpowiadać gospodarce Danii. Natomiast generowany w Europie popyt na baterie powinien wynieść wówczas 200 GWh, a globalnie 600 GWh.

Na razie największa w Europie fabryka ogniw i baterii litowo-jonowych działa pod Wrocławiem, gdzie jej właściciel, koreański LG Chem, niedługo chce zwiększyć potencjał produkcji do 110 GWh w skali roku.

Mniejszą fabrykę, mającą dysponować potencjałem produkcji 32 GWh, w przyszłej dekadzie mają uruchomić Szwedzi z Northovlt i wówczas powinna to być największa fabryka baterii należąca do producenta wywodzącego się z Europy.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
alladyn-solar-batt |
Słusznie, bo zapotrzebowanie będzie.... Powalające....
azza |
Spieszcie się Holendrzy bo ktoś musi zasilić ten milion elektryków od Morawieckiego oraz jakiś drugi milion powerbanków zamontowanych przy 5 milionach instalacji PV od Gowina !
Kupiec |
A mają w tym Wrocławiu jakiś sklepik przyzakładowy

Giełda OZE

Projekt PV 16,32MW (+9MW) (+30MW)

Położenie - Kamień Mały gmina Witnica województwo Lubuskie, teren 33,57ha Dokumentacja: - decyzja czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farm 1MW i 0.5 MW

Zlecę wykonanie projektu dwóch farm fotowoltaicznych.( 1 MW i 0.5 MW). czytaj dalej...

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Poszukujemy ekip monterskich do długoterminowej współpracy w zakresie montażu instalacji solarnych, czytaj dalej...

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...