Baterie z autobusów zmagazynują energię słoneczną

Baterie z autobusów zmagazynują energię słoneczną
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Baterie pochodzące z autobusów elektrycznych kursujących po Göteborgu otrzymają „drugie życie” i posłużą do magazynowania energii słonecznej. Jest to część projektu badawczego, w ramach którego Volvo Buses, Göteborg Energi, Riksbyggen i Johanneberg Science Park współpracują w celu zbadania możliwości magazynowania energii elektrycznej w blokach mieszkalnych, które samodzielnie produkują energię za pośrednictwem paneli fotowoltaicznych.

Testy prowadzone są w spółdzielni mieszkaniowej Viva w Riksbyggen w Gothenburgu, kompleksie mieszkalnym, który ma być najbardziej innowacyjnym i zrównoważonym szwedzkim projektem mieszkaniowym – Positive Footprint Housing. Najemcy dopiero zaczynają wprowadzać się do swoich nowych mieszkań.

W spółdzielni mieszkaniowej Viva, w Riksbyggen, Volvo, Göteborg Energi i Johanneberg Science Park stworzyły system, w którym energia z paneli słonecznych zamontowanych na dachach budynków mieszkalnych przechowywana jest w akumulatorach wcześniej zasilających elektryczne autobusy.

Magazynowanie energii pomoże zmniejszać szczytowe wartości zużycia energii w obiekcie, a także posłuży do przechowywania lub sprzedaży nadwyżki energii słonecznej. Energia może także zostać odkupiona od krajowych dostawców i magazynowana w celu przyszłego zużycia, jeśli tylko będzie niedroga oraz ekologiczna.

Wiemy, że akumulatory do autobusów elektrycznych mają duży potencjał w zakresie innych zastosowań, takich jak magazynowanie energii, po zakończeniu ich eksploatacji w transporcie publicznym. Sprawdzamy, w jakim stopniu możemy wykorzystać ten potencjał. Wykorzystanie akumulatorów w magazynach energii zapewnia im dłuższe funkcjonowanie, co z kolei oznacza lepsze wykorzystanie zasobów i mniejszy wpływ na środowisko. W Volvo badamy różne możliwości ponownego wykorzystania akumulatorów autobusowych do magazynowania energii, a Viva stanowi jeden z przykładów takich działań – mówi Ylva Olofsson, koordynator projektu w Volvo.

W magazynie energii znajduje się 14 używanych akumulatorów litowo-jonowych pochodzących z autobusów elektrycznych i połączonych ze sobą w celu utworzenia pakietu o pojemności 200 kWh. Dzięki takiemu magazynowi większa część energii słonecznej wytwarzanej przez spółdzielnię mieszkaniową będzie wykorzystywana na potrzeby własne mieszkańców.

Do tej pory Volvo sprzedało produkowane we Wrocławiu, w pełni elektryczne autobusy, model 7900, do Szwecji, Wielkiej Brytanii, Luksemburga, Holandii, Norwegii i Polski. Łącznie spółka dostarczyła dotąd na całym świecie ponad 4 tys. zelektryfikowanych autobusów, w tym hybryd i hybryd typu plug-in.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
alladyn-solar-batt |
Tak prawidłowo wygląda,, recykling " baterii z samochodów EV
oso |
Ciekawe, a ileż te akumulatory zdążyły się napracować w tych autobusach...
oo |
@ oso. Seryjne autobusy-hybrydy Volvo sprzedawało już w 2010 roku, w 2013, zaczęła się produkcja w Polsce. Tak więc, zapewne pierwsze próbne serie już osiągają 10 lat i zwyczajnie są wycofywane z eksploatacji. .... Baterie w hybrydach mają wysokie prądy, ale małą pojemność. W sieci będą służyć do regulacji częstotliwości, a nie w roli magazynów dobowych. Na tym etapie, bateria najbardziej są potrzebne do zastąpienia mocy rezerwowych "wirowych".
Agat |
Kupiłbym dobrą, tanią baterię... Chyba zostaje BYD albo szroty po Leaf'ach...

Giełda OZE

Projekt PV 16,32MW (+9MW) (+30MW)

Położenie - Kamień Mały gmina Witnica województwo Lubuskie, teren 33,57ha Dokumentacja: - decyzja czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farm 1MW i 0.5 MW

Zlecę wykonanie projektu dwóch farm fotowoltaicznych.( 1 MW i 0.5 MW). czytaj dalej...

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Poszukujemy ekip monterskich do długoterminowej współpracy w zakresie montażu instalacji solarnych, czytaj dalej...

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...