Aukcje dla morskich wiatraków? Razem z technologią power-to-gas

Aukcje dla morskich wiatraków? Razem z technologią power-to-gas
Fot. Siemens
REKLAMA

Kluczowe firmy w europejskiej energetyce Shell, Siemens i TenneT wezwały do uwzględnienia w kolejnych aukcjach dla morskiej energetyki wiatrowej warunku budowy instalacji pozwalających na zmagazynowania nadwyżek produkowanej energii. W tej chwili w zasadzie jedyną technologią, która może zagwarantować przetrzymanie w dłuższym okresie ogromnych nadwyżek energii odnawialnej, jest tzw. power-to-gas.

Shell, Siemens i TenneT wezwały do włączenia tej technologii do kolejnych aukcji dla morskiej energetyki wiatrowej, co przyspieszyłoby jej urynkowienie.

Zdaniem wymienionych firm, w latach 2026-2030 takie aukcje, uwzględniające budowę instalacji zamieniających energię elektryczną w wodór, tzw. power-to-gas, powinny dotyczyć wolumenu wiatraków o łącznej mocy około 900 MW.

Produkowana przez nie energia byłaby transportowana na ląd i tam zamieniana w wodór, który mógłby trafiać do przemysłu czy transportu, a poprzez możliwość sterowania produkcją wodoru operatorzy systemów przesyłowych zyskaliby dodatkowe narzędzia zwiększające elastyczność systemu energetycznego.

Błyskawiczna ekspansja morskiej energetyki wiatrowej ma sens tylko wtedy, gdy połączymy ją z technologiami magazynowania energii, takimi jak power-to-gas. To zapewni elastyczność, ulży sieciom i uczyni dostawy energii bezpieczniejszymi. Po roku 2030 będzie to ponadto oznaczać mniejsze potrzeby w zakresie rozbudowy sieci. W długim terminie produkcję wodoru będzie można połączyć z innymi technologiami OZE. To pociągnie transformację energetyczną i pomoże w realizacji celów klimatycznych – komentuje Lex Hartman, CEO TenneT.

Działający w Holandii i Niemczech operator systemu przesyłowego bierze zresztą udział w pilotażowym projekcie „Element One” mającym na celu budowę magazynu energii w technologii power-to-gas, który powstanie w Dolnej Saksonii i którego moc wyniesie 100 MW.

Magazyn energii realizowany we współpracy z Gasunie Deutschland oraz Thyssengas  powstanie w pobliżu sieci przesyłowych TenneT, którymi płynie energia produkowana przez niemieckie farmy wiatrowe znajdujące się na Morzu Północnym.

Magazyn energii ma być włączany do sieci stopniowo, począwszy od roku 2022, a gaz uzyskiwany z nadwyżek energii elektrycznej będzie można wykorzystać ponownie w elektroenergetyce, ale także w transporcie czy procesach przemysłowych.

– Wykorzystanie zielonego gazu w transporcie, ciepłownictwie i procesach przemysłowych tworzy ogromne szanse. Nie możemy myśleć tylko o energii elektrycznej. Szersza perspektywa umożliwi nam implementowanie wielu technologii i zaangażuje szerokie grono firm pracujących w tym obszarze – mówił o tym projekcie Olaf Lies, minister środowiska i energii Dolnej Saksonii.

W tym roku instalacja wykorzystująca technologię tzw. power-to-gas powstała w Brandenburgii.

W ramach projektu Store&Go w niemieckiej gminie Falkenhagen, położonej niedaleko Frankfurtu nad Odrą, uruchomiono instalację, w której zielona energia elektryczna będzie zamieniana w wodór poddawany następnie procesowi metanizacji. W ten sposób sprawdzony ma zostać kolejny sposób wykorzystania nadwyżek energii elektrycznej produkowanej ze źródeł odnawialnych.

Nowa instalacja stanęła obok zbudowanej wcześniej, w której z nadwyżek energii elektrycznej jest wytwarzany jedynie wodór – określany w tym projekcie jako „WindGas” – który jest wprowadzany od razu do sieci gazowej. W tym przypadku istnieją jednak techniczne bariery umożliwiające wprowadzenie do sieci tylko ok. 5-10 proc. wodoru.

Ten problem ma rozwiązać dalsza zamiana wodoru w syntetyczny gaz naturalny, do czego zostanie wykorzystany dwutlenek węgla pochodzący z instalacji produkującej bioetanol.

Nowa instalacja ma produkować w ciągu godziny 57 m3 syntetycznego gazu naturalnego (SNG), co odpowiada produkcji około 600 kWh.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
zakrecony |
power to gas w zasadzie załatwia sprawę magazynów, jeżeli technologia się upowszechni i stanieje, to w połączeniu z taniejącymi technologiami PV i wiatrową zapewni 100% zapotrzebowanie na energię elektryczną, mogę sobie wyobrazić klaster z PV, wiatrakami i biogazownią, do tego magazyn wodoru z ogniwami wodorowymi, do buforowania nadwyżek na czas tygodnia, i magazyn biometanu jako magazyn sezonowy, i mamy 100% OZE. ale w pierwszej kolejności power to gas będzie potrzebne do magazynowania nadwyżek w sytuacjach gdy generacja z OZE przekroczy zapotrzebowanie, nam to jeszcze ciągle nie grozi, ale w Danii to już zdarza się już dość często, a niedługo pewnie i w Niemczech gdzie ciągle mocy przybywa, takie sytuacje będą coraz częstsze, i tak jak było w tekście napisane ulży to sieciom

Giełda OZE

Projekt PV 16,32MW (+9MW) (+30MW)

Położenie - Kamień Mały gmina Witnica województwo Lubuskie, teren 33,57ha Dokumentacja: - decyzja czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farm 1MW i 0.5 MW

Zlecę wykonanie projektu dwóch farm fotowoltaicznych.( 1 MW i 0.5 MW). czytaj dalej...

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Poszukujemy ekip monterskich do długoterminowej współpracy w zakresie montażu instalacji solarnych, czytaj dalej...

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...