LG Chem potwierdza budowę kolejnych fabryk baterii w Polsce

LG Chem potwierdza budowę kolejnych fabryk baterii w Polsce
Fot. Graham Davis, flickr cc
REKLAMA

Według doniesień koreańskich mediów, zarząd LG Chem podjął decyzję o dokonaniu inwestycji o równowartości ok. 579 mln dolarów (651,3 mld wonów) w celu zwiększenia zdolności produkcyjnych koncernu w Polsce informuje Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych.

Nie sprecyzowano, czy środki finansowe zostaną przeznaczone na rozbudowę zakładu w Biskupicach Podgórnych k. Wrocławia czy też na uruchomienie kolejnej fabryki w Polsce. Wyznaczono natomiast ramy czasowe realizacji nowej inwestycji: od grudnia 2018 r. do kwietnia 2021 r.

Plany zwiększenia zdolności produkcyjnych przez LG Chem w Polsce są bezpośrednio związane z kontraktem na dostawę ogniw do samochodów elektrycznych podpisanego przez koreański koncern z Volkswagenem.

LG Chem dysponuje również fabrykami baterii w Korei Południowej, Chinach i USA. 23 października spółka rozpoczęła budowę kolejnego (drugiego) zakładu wytwarzającego ogniwa litowo-jonowe w chińskim Nankinie.

Fabryka (lub fabryki) w Polsce mają odpowiadać za ok. połowę łącznego poziomu produkcji LG Chem w zakresie baterii, który, według planów, do końca 2020 r. wyniesie 110 GWh rocznie.

Więcej na temat planów inwestycyjnych LG Chem w Polsce w artykule: Fabryki baterii pod Wrocławiem jak dwie Gigafactory Tesli.

Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych

Zobacz również

Komentarze (6)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Wykształciuch |
Jak dobrze liczę, jest to ponad 2,1 mld zł. Rewolucja technologiczna odbywa się na naszych oczach. W 2020 roku może być u nas wyprodukowana pojemność 2-godzinnego zużycia energii w kraju, w szczycie! To bardzo dużo.
SPS |
To jest ten moment, to jest ten czas żeby mocno postawić na rozwój nowej gałęzi przemysłu jakim mogą być wielkoskalowe, bateryjne systemy magazynowania energii. Mądry rząd powinien pukać do drzwi koncernów i mocno naciskać na utworzenie różnych join-venture żeby uczyć się od najlepszych, a z czasem zacząć coś robić samemu. Tylko czy grupa biernych, miernych ale wiernych jest zdolna to zauważyć i podjąć niezbędne działania?
azza |
To znamienne, że tego samego dnia w tym samym kraju pojawiają się dwie informacje - jedni ( przedsiębiorcy ) będą budować fabrykę baterii a inni ( rząd polski ) kopalnię węgla kamiennego !
alladyn-solar-batt |
Znamienne jest także to, że postawa odwrócenia się plecami do najważniejszego problemu w energetyce jakim jest zdolność (lub jej brak) do magazynowania szczytowych nadwyżek mocy w dolinie nocnej w tym nadwyżek elektrowni węglowych jak też wykorzystania tak zmagazynowanej energii w godzinach szczytu zapotrzebowania zaważy nie wyłącznie na niezdolności polskiego przesyłu do sprostania zadaniom dostarczenia energii do odbiorcy lecz w istotny sposób podwyższa ceny zakupu w Polsce domowych magazynów energii, których nabywanie przez odbiorcę końcowego stanowi szczególną rolę zmniejszającą potężne straty sieciowe w sieciach Dystrybucji niskich napięć-straty których koszt nonszalancko przez Monopol Dystrybucyjny doliczany jest dziś końcowemu Odbiorcy, koszt jaki jest też kosztem opłaty za co2 od traconej w wyniku nadmiernych strat sieciowych energii. To także koszt pozbawienia elektryczności dziesiątków tysięcy ludzi podczas corocznie kilku kataklizmów pogodowych jakie spotykają Europę-w tym Polskę. Co więcej - stworzenie rynku domowych magazynów energii winno być w Polsce oczkiem w głowie Rządu i wszystkich jednostek organizacyjnych rządowi podległych jako szansa na przyszłość i teraźniejszość w racjonalnym obciążaniu istniejących w Polsce elektrowni w czym energetyka winna posługiwać się taryfami zmiennymi cenowo w obszarze zmian zapotrzebowania dobowego. O tym - ani słowa w PEP2040... Odnosi się nieodparte wrażenie, że dokument ten pisano naprędce o,, na odwal" by jedynie,, powstał w terminie" wyznaczonym krajom unijnym dla przygotowania krajowych strategii energetycznych.
Polak |
Niestety żyjemy w państwie "rządzonym" przez jaskiniowców, którzy jedyne co znają to rycie w ziemi :(
SPS |
@alladyn: na chwilę obecną dał bym sobie spokój z oczekiwaniem jakiegoś programu wsparcia domowych czy firmowych magazynów energii. Popatrz na technologię el. wiatrowych - już od kilku lat osiągnęła dojrzałość i weszła w fazę optymalizacji kosztowej, a co nasze misiewicze o niej sądzą? A no że dopiero gdzieś w 2030r będzie się opłacało ją stosować na masową skalę. Technologia magazynów en. (w obecnym kształcie) jest dużo młodsza.

Giełda OZE

Projekt PV 16,32MW (+9MW) (+30MW)

Położenie - Kamień Mały gmina Witnica województwo Lubuskie, teren 33,57ha Dokumentacja: - decyzja czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farm 1MW i 0.5 MW

Zlecę wykonanie projektu dwóch farm fotowoltaicznych.( 1 MW i 0.5 MW). czytaj dalej...

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Poszukujemy ekip monterskich do długoterminowej współpracy w zakresie montażu instalacji solarnych, czytaj dalej...

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...