Fortum połączy hydroelektrownię z magazynem energii

Fortum połączy hydroelektrownię z magazynem energii
Fot. Fortum
REKLAMA

Fiński koncern energetyczny Fortum informuje o inwestycji w największy bateryjny magazyn energii w krajach skandynawskich. O ile podobne instalacje wykorzystywane są z reguły przy farmach wiatrowych i fotowoltaicznych, ten magazyn energii zostanie postawiony przy elektrowni wodnej.

Bateryjny magazyn energii o mocy 5 MW i pojemności 6,2 MWh Fortum postawi przy swojej elektrowni wodnej Forshuvud w Szwecji. Inwestycja ma kosztować około 3 mln euro.

Jaki jest jej cel? – Zadaniem baterii z reguły jest gromadzenie energii. Jednak my spróbujemy połączyć baterię z elektrownią wodną w celu poprawienia zdolności tej elektrowni do świadczenia usług regulacyjnych w nordyckiej sieci elektroenergetycznej – komentuje Martin Lindström z Fortum.

Fortum podkreśla, że w sytuacji szybko rosnącego w Skandynawii potencjału energetyki wiatrowej występuje potrzeba zwiększania elastyczności sieci, aby można było utrzymywać stałą równowagę między generacją i popytem. Takie zadanie, realizowane w czasie poniżej sekundy, mogą wypełniać właśnie bateryjne magazyny energii, utrzymując częstotliwość sieci na poziomie 50 Hz.

Jak podkreśla fiński koncern, dzisiaj równowaga w skandynawskich sieciach jest utrzymywana głównie za pomocą elektrowni wodnych, które mogą regulować sieć w czasie od kilku sekund nawet do kilku miesięcy. Jednak szybkie bilansowanie powoduje zużywanie się turbin hydroelektrowni i dlatego odpowiednim rozwiązaniem mogą być bateryjne magazyny energii.

Bardzo szybki czas odpowiedzi baterii poprawi prędkość i dokładność elektrowni wodnej Forshuvud w zakresie regulacji, dzięki czemu będziemy mogli jeszcze lepiej świadczyć usługi na rzecz operatorów sieci. Mamy nadzieję, że ta innowacja pomoże w jeszcze szybszym osiągnięciu przez Szwecję ambitnych celów w zakresie energetyki odnawialnej – dodaje Martin Lindström z Fortum.

Fortum już wcześniej testował dostarczony przez francuską firmę Saft, litowo-jonowy magazyn energii o mocy 2 MW i pojemności 1 MWh, który zainstalowano na terenie elektrociepłowni biomasowej w Järvenpää, gdzie po uruchomieniu na początku 2017 roku spełnił przyjęte założenia, a nowe przedsięwzięcie w szwedzkiej elektrowni wodnej zaplanowano z wykorzystaniem doświadczeń zdobytych w tamtym projekcie.

W Järvenpää przekonaliśmy się, że to rozwiązanie działa. Teraz chcemy sprawdzić większą baterię i poprawić charakterystykę elektrowni wodnych – komentuje Tatu Kulla z Fortum.

Budowa bateryjnego magazynu energii przy szwedzkiej hydroelektrowni Fortum ma się rozpocząć na początku przyszłego roku, a jego uruchomienie zaplanowano na drugą połowę 2019 r.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Polak |
MojaTW jakoś nie pali się do oplucia tego pomysłu. Ciekaw jestem co mądrego miałby do powiedzenia ten dinozaur umysłowy:)
Zaczęło się... |
,, Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa pisze list do premiera Według niego PGE "narzuca rażąco wygórowane ceny z tytułu sprzedaży energii elektrycznej". Dalej czytamy: W latach 2017-2018 Miasto Rzeszów płaciło spółce PGE S.A. za energię elektryczną opłaty w wysokości 0,2203 zł netto za 1 kWh. W dniu 3 października 2018 r. zostało rozstrzygnięte kolejne postępowanie na zakup energii elektrycznej. Cena zaoferowana przez PGE Obrót S.A. wynosi już 0,3700 zł netto za 1 kWh. "Jest zatem wyższa o 67,95 proc. od ceny dotychczasowej" - podkreśla. Jak tłumaczy, niewiele mniej wzrosła cena energii używanej do oświetlenia ulic. - W tym przypadku cena wzrosła o 46 proc. - twierdzi."-niech to skomentuje Moja TV

Giełda OZE

Projekt PV 16,32MW (+9MW) (+30MW)

Położenie - Kamień Mały gmina Witnica województwo Lubuskie, teren 33,57ha Dokumentacja: - decyzja czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farm 1MW i 0.5 MW

Zlecę wykonanie projektu dwóch farm fotowoltaicznych.( 1 MW i 0.5 MW). czytaj dalej...

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Poszukujemy ekip monterskich do długoterminowej współpracy w zakresie montażu instalacji solarnych, czytaj dalej...

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...