Fabryki baterii pod Wrocławiem jak dwie Gigafactory Tesli

Fabryki baterii pod Wrocławiem jak dwie Gigafactory Tesli
Fot. Graham Davis, flickr cc
REKLAMA

Koreański LG Chem, który już uruchomił w fabryce pod Wrocławiem pierwsze linie, na których produkuje baterie do samochodów elektrycznych, zapowiada uruchumienie kolejnych. Obecnie podwrocławska fabryka baterii LG Chem, która jest już teraz największym tego typu obiektem w Europie, ma zwiększyć w ciągu kilku lat produkcję nawet 7-krotnie.

W połowie tego roku w amerykańskiej Gigafactory, czyli fabryce baterii, którą uruchomiła Tesla, miały pracować linie umożliwiające wyprodukowanie w skali roku baterii o pojemności 20 GWh. Docelowo wielka fabryka baterii w Nevadzie ma wytwarzać w skali roku baterie o pojemności 35 GWh.

Nieco mniejszą fabrykę, mającą dysponować potencjałem produkcji 32 GWh, w przyszłej dekadzie mają uruchomić Szwedzi z Northovlt i wówczas powinna to być największa fabryka baterii należąca do producenta wywodzącego się z Europy.

Obie inwestycje pod względem potencjału produkcji ma przebić fabryka baterii powiększana pod Wrocławiem przez LG Chem.

Jak informuje „Puls Biznesu”, w obliczu ogromnego popytu na baterie, które zgłasza europejski przemysł motoryzacyjny, koreański koncern chce mocno rozbudować swoje linie produkcyjne, które posiada w naszym kraju.

Początkowo Koreańczycy ogłosili, że zainwestują w fabrykę baterii pod Wrocławiem 1,3 mld zł, tworząc ok. 730 miejsc pracy. Później ogłoszono, że w drugim etapie inwestycje sięgną nawet 4,5 mld zł, a zatrudnienie znajdzie dodatkowo ponad 700 pracowników.

Polski zakład LG Chem już produkuje na pierwszych liniach baterie, które trafiają m.in. do Daimlera, Porsche, Volvo, Audi, Renault i Jaguara. Zakład pod Wrocławiem może obecnie produkować w skali miesiąca baterie do około 30 tys. samochodów, a trwa już budowa hal, które pomieszczą kolejne linie produkcyjne.

Cytowany przez “Puls Biznesu” Jong Hyun Kim, prezes LG Chem Energy Solutions, zapewnia, że w ciągu 2-3 lat koreańska firma zwiększy potencjał produkcji podwrocławskiej fabryki z około 10 GWh do 70 GWh.

W roku 2021 koreańska firma chce produkować w naszym kraju w skali roku baterie do około 1 mln elektryków. W tym czasie przy produkcji ma pracować około 6 tys. osób w porównaniu do 1,7 tys. obecnie.

Jak ponadto podaje „PB”, LG Chem ma szukać kolejnej lokalizacji pod fabrykę baterii, która może powstać również w naszym kraju. Jej budowa powinna rozpocząć się do połowy przyszłego roku.

Komisja Europejska szacuje, że w roku 2025 wartość rynku baterii może sięgać 250 mld euro rocznie i wielkością powinien od odpowiadać gospodarce Danii. Natomiast generowany w Europie popyt na baterie powinien wynieść wówczas 200 GWh, a globalnie 600 GWh.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (9)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Polak |
Niebawem zaczną produkować baterie domowe. A wtedy BE zacznie robić w gacie. No chyba, że dostaną "wsparcie" od mafii węglowej w postaci "prawa", które zablokuje dalszy rozwój Polski.
Polak |
https://www.youtube.com/watch?v=KBNP6bKXWeY&feature=youtu.be
Seba |
Mały błąd, Tesla ma dobić do 135GWh rocznie
oo |
@Polak, BE zacznie w majty robić, jak te pojemności zaczną wracać na rynek magazynów po 10 latach w samochodach. Na szybko licząc, to 4 lata takiej produkcji wystarczą, aby latem Polska mogła jechać tylko na PV. Zakładam 14 godzin z średnim zapotrzebowaniem 14 GW, czyli 196 GWh magazynów, W 4 lata fabryka wyprodukuje 280 GWh, ale spadek pojemności do 70% da dokładanie 196 GWh. Inna rzecz, że Polska musi mieć około 60-70 GW w PV.
MojaPV |
Brawo! I to jest kolejne potwierdzenie, że warto w Polsce inwestować tylko trzeba umieć!
MojaPV |
Przepraszam a kto ma w "majty robić" ? Jeśli ktokolwiek marzy o powrocie do średniowiecza (likwidacji sieci przesyłowej, systemu energetycznego w kształcie jakim go znamy) to gratuluję :D Im mniej energii wpuszczanej i przesyłanej siecią, tym wyższy jej koszt. Ale "średniowiecze" i tak będzie droższe. Sprwdź jeden z drugim już dziś :)
oo |
@MojaPV, wyraźnie popołudnie nie służy ... ;). Nikt nie pisze tutaj o PSE (sieci przesyłowe), tylko o pionowo zintegrowanych wielkich firmach wytwarzających i dystrybuujących energię. Wielkie magazyny energii w prywatnych rękach, zachęcą do tworzenia lokalnych sieci, bezpośrednio podpiętych do PSE. Własna tania energia OZE, będzie konkurencją dla BE. ... i tak masz rację, im mniej ludzi będzie korzystać z przestarzałych molochów, tym bardziej będą podnosić ceny, a wtedy, więcej ludzi zrezygnuje .... taka pętla na planach biznesowych BE ... napiszesz utopia? to się zorientuj co się dzieje w Australii, tam ta karuzela już się kręci. :)
Polak |
@oo: MojaTW nie wie co się dzieje poza swoją piwnicą, w której go trzymają :)
Aprikot |
czy ktoś może wie jakie baterie są wytwarzane przez LG w Polsce i czy są dostępne dla szarego luda?

Giełda OZE

Projekt PV 16,32MW (+9MW) (+30MW)

Położenie - Kamień Mały gmina Witnica województwo Lubuskie, teren 33,57ha Dokumentacja: - decyzja czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farm 1MW i 0.5 MW

Zlecę wykonanie projektu dwóch farm fotowoltaicznych.( 1 MW i 0.5 MW). czytaj dalej...

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Poszukujemy ekip monterskich do długoterminowej współpracy w zakresie montażu instalacji solarnych, czytaj dalej...

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...